آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ۱۰۰ روز را می‌دهد آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ۱۰۰ روز را می‌دهد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ۱۰۰ روز را می‌دهد

آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ۱۰۰ روز را می‌دهد

خبرگزاری تسنیم: سیدرضا مرتضوی شامگاه پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به رویکرد کلی دولت سیزدهم، اظهار داشت: دولت در پیشانی کار خودش بحث شفافیت را دارد، بنابراین یک ارتباط نزدیک با مردم در دستور کار دولت است.

وی افزود:  خط قرمز ما آب شرب همگانی است و متاسفانه داده‌های آماری نشان می‌دهد آب پشت سد زاینده‌رود تنها کفاف حدود ۱۰۰ روز را می‌دهد و در حال حاضر ورودی آب سد از مناطق آبریز کوهرنگ ۱۰٫۹  مترمکعب بر ثانیه است و خروجی سد ۱۲ متر مکعب بوده، یعنی میزان خروجی آب از ورودی پیشی گرفته و در صورت ادامه این روند، عملا در بعد آب شرب با مشکل حاد  برخورد می‌کنیم.

آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ۱۰۰ روز را می‌دهد

وی گفت: دولت در توزیع امکانات کشور نگاه عدالت محوری دارد و به دنبال توزیع عادلانه منابع، کار و فعالیت است تا یک رضایت‌مندی عمومی و یک برنامه‌ریزی جامع برای پیشرفت همه مناطق کشور داشته باشیم.

استاندار اصفهان بیان کرد: دولت توجه به نخبگان را در دستور کار خودش قرار داده است و می‌خواهد از صنعت‌گر نخبه، کشاورز نخبه، دانش‌آموز نخبه، حوزوی نخبه، کسبه نخبه و همه کسانی که بتوانند در هر جایی در شناخت مسائل دولت و کشور کمک کنند، استفاده کند. حرکت مجاهدانه و پرتلاش رویکرد دیگر است چرا که شبانه‌روز همه دولت‌مردان درگیر هستند حتی در استان اصفهان روزانه ۱۶ تا ۱۸ ساعت در حال فعالیت هستند تا بتوانند مشکلاتی را حل کنند.

وی افزود: ارتباط مستقیم و مستمر با مردم از دیگر رویکردهای است که بر آن تاکید بسیاری شده است و ما در  استان اصفهان با همین رویکردها کار خود را شروع کردیم و امیدواریم با همراهی همه مردم و مسئولان طرح مناسبی را رقم بزنیم.

حتما بخوانید:  افتتاح ساختمان جدید کنسولگری ایران در بصره

مبارزه با بیماری کرونا اولویت اول دولت است

مرتضوی با بیان اینکه واکسیناسیون در استان روند خوبی را طی کرده است، گفت: ۷۷٫۶ درصد جامعه هدف نوبت اول و ۶۳ درصد نوبت دوم را دریافت کرده‌اند در واکسیناسیون ۱۲ تا ۱۸ سال تا کنون ۷۲٫۳۱ درصد واکسن نوبت اول تزریق شده و ۵۰٫۲۴ درصد هم نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.

وی ادامه داد: طرح شهدای سلامت در استان اصفهان از اول آذر آغاز شده و تا نوزدهم آذر هم ادامه دارد در این طرح در مسیر پایگاه‌های سلامت محلی، شرایط فراهم شده آن دسته از افرادی که تاکنون به دلایل مختلف برای واکسن اقدام نکرده‌اند بتوانند واکسن بزنند و زودتر به ایمنی جمعی برسیم.

۲۳۰ هزار مسکن سهم استان اصفهان از طرح ملی مسکن در طول ۴ سال است

استاندار اصفهان با بیان اینکه طرح ساختن ۴ میلیون مسکن در یک دوره ۴ ساله برنامه دولت است، تصریح کرد:در استان اصفهان باید ۲۳۰ هزار مسکن در این طرح برای مردم فراهم کنیم که هر سال حدودا ۵۷ هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی سهم استان اصفهان است که لزوما همه آنها در سال اول ساخته نمی‌شود ولی طرح باید به نحوی جلو برود که با یک تولید مسکن فزاینده در سال‌های بعد این محصول تمام شده در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه بازآفرینی شهری به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود، گفت: در استان اصفهان این کار در حال انجام است و زمین برای ساخت این واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده و حدود ۱۴۶ هزار نفر تا کنون در سامانه مرتبط با مسکن ملی ثبت‌نام کرده‌اند.

حتما بخوانید:  بایدن: آمریکا بازگشته است

همکاری مردم در کاهش مصرف انرژی و کنترل منابع آلودگی دو گام موثر در رفع آلودگی است

مرتضوی اظهار داشت: در فصلی قرار داریم که متاسفانه با وارونگی هوا، انباشت آلایندگی را در شهرستان‌های مرکزی استان اصفهان شاهد هستیم و تجربه نشان داده هر چه به ماه‌های آذر و دی نزدیک شویم آلودگی هوا بیشتر  تجلی پیدا می‌کند و زندگی مردم را به مخاطره می‌اندازد.

وی با بیام اینکه منابع ثابت و متحرک آلودگی در فضای استان در شرایط فعلی بیشتر شده‌اند، تصریح کرد: گام اول در رفع آلودگی، همکاری همه مردم است که باید در کاهش مصرف انرژی سوخت در منزل و  خودرو سهیم باشند و کنترل منابع و منشاء آلودگی گام دومی است که باید برای رفع این معضل برداشت.

استاندار اصفهان با اشاره به مصرف سوخت نیروگاه‌ها، اظهار داشت: ما تلاش کردیم نیروگاه‌ها و مراکز تولید برق با گاز طبیعی کار کنند و به سمت استفاده از سوخت‌های دیگر نروند که باعث افزایش آلودگی شود.

وی ادامه داد: متاسفانه وضعیت جغرافیایی کشور و بارش ناکافی در استان به صورتی است که اگر کنترل خوب نداشته باشیم بسیار خطرپذیر هستیم و متاسفانه از اول سال جاری اصفهانی‌ها هوای خوبی را تنفس نکردند و باید همه کمک کنیم تا به نحوی در کاهش استفاده از سوخت سهیم باشیم.

مرتضوی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته در راستای کنترل آلودگی هوا اقدامات بسیاری انجام شده و ما هم سعی کردیم ظرفیت‌های قانونی برای مقابله با این موضوع و تجهیز کردن واحدهای صنعتی و کارخانه‌ها به فیلترهایی که جلوی انتشار آلودگی را بگیرد را تقویت کنیم.

استاندار اصفهان با بیان اینکه بنده  با کشاورزان احساس جدایی نداشته و ندارم، گفت: دولت مردمی از روزهای نخستین روز آغاز به کار در پی شناسایی مولفه‌های کارآمد و بنیادین در موضوع عدالت در تخصیص منابع آب میان ذی نفعان بوده است.

حتما بخوانید:  زودرس‌ترین نوزاد جهان که ۱۹ هفته زود به دنیا آمد

مرتضوی تصریح کرد: اولویت آب شرب است در صورت وجود مازاد، می‌توان آن را برای مصارف کشاورزی رهاسازی کرد چرا که به خاطر کمبود ذخیره آب اگر رودخانه باز شود و نزولات آسمانی یاری نکند نمی‌توانیم آب شرب مردم را تا ۳ یا ۴ ماه آینده تامین کنیم و با مشکل آب شرب مواجه خواهیم شد می‌دانم شرایط اصفهان به نحوی است که همه ما باید دست به دست هم بدهیم و منجر به بهبود شرایط زندگی مردم با جاری شدن دائمی زاینده‌رود اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: وزیر نیرو در بازدید از غرب تا شرق و شمال تا قسمتی از جنوب استان دستور تشکیل کارگروه احیا زاینده رود را صادر کرد و معاون خود را به عنوان مسئول معین حوزه زاینده رود منصوب و تامین اعتبار به منظور تکمیل سامانه دوم استان، فرایند تکمیلی تصفیه خانه‌های شمال و جنوب، حق کشت کشاورزان و … را مصوب و اجرایی نمود.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: تا کنون ۹۴ میلیمتر بارندگی در سرشاخه‌های کوهرنگ گزارش شده در حالی در سال گذشته ۱۷۶ میلیمتر بوده و اکنون ۸۲ میلیمتر بارندگی کمتر نسبت به سال قبل داشتیم و دلیل اینکه ورودی کمتر از خروجی است به همین دلیل است.

وی با بیان اینکه میانگین متوسط دراز مدت بارندگی در این روز در پشت سد ۲۱۳ میلیمتر بوده و با میانگین بلند مدت فاصله دارد، گفت: ۱۲۰ میلیمتر از بارندگی متوسط دراز مدت در سرشاخه‌های کوهرنگ عقب هستیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *