احمدی‌نژاد به بایدن: نام نیک از خود بر جای بگذار احمدی‌نژاد به بایدن: نام نیک از خود بر جای بگذار | آوتاف
خانه / اخبار داغ / احمدی‌نژاد به بایدن: نام نیک از خود بر جای بگذار

احمدی‌نژاد به بایدن: نام نیک از خود بر جای بگذار

خبرآنلاین: محمود احمدی نژاد در نامه‌ای به جو بایدن نوشت: امروز ایرانیان دلبسته تر از همیشه به آزادی و عدالت و امیدوارتر از همیشه به آینده روشن بشری و مومن تر از همیشه به طلوع خورشید جهان انسانی و مشتاق تر از همیشه، تولد انسان جهانی را به انتظار نشسته اند.

جزئیات نامه محمود احمدی‌نژاد به جو بایدن

آنطور که وب سایت دولت بهار نوشته است: متن کامل نامه محمود احمدی نژاد به جوبایدن رئیس جمهور تازه برگزیده شده آمریکا به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای جوزف رابینت بایدن جونیور

رییس جمهور ایالات متحده آمریکا

سلام علیکم

با برگزاری مراسم تحلیف جنابعالی و آغاز دوره ریاست جمهوری، نظر به اهمیت نقش بی نظیر دولت ایالات متحده در تحولات جهانی و نیز مسائل مناطق مختلف جهان و از جمله منطقه بسیار مهم خاورمیانه، لازم است قبل از هر چیز برای آن جناب دعا کنم تا با تجدیدنظر اساسی در سیاست های سنتی دولت آمریکا، اتخاذ روش های صادقانه و اجرای برنامه های عادلانه، در مسیر توسعه صلح و آزادی و نفی ستم و تبعیض و کاهش فقر و فساد گام های موثری بردارید.

امیدوارم این فرصت بسیار مهم و تاریخی را -چون بسیاری از پیشینیان خود- از دست ندهید، خصوصاً آنکه پس از بیش از نیم قرن فعالیت جدی سیاسی و تلاش و اصرار شما در رسیدن به این جایگاه، این فرصت سرانجام در آخرین دوره از حیات سیاسی ، به شما سپرده شد و شما دیگر فرصت جبران خطاهای زمامداری آمریکا (و متاسفانه جهان) را نخواهید داشت.

از این رو یک بار دیگر شما را دعا کرده و از مقدسات آسمانی که شما باور و احترام به آنها را آشکار می‌سازید توفیق رستگاری برای جنابعالی آرزو می کنم.

در این نامه اینجانب به روند برگزاری انتخابات در آمریکا و مباحث پیرامون آن اشاره ای نمی کنم و صرفاً توجه جنابعالی را به برخی از مهم ترین مسائل جلب می نمایم و امیدوارم در اصلاح دیدگاه و روند تصمیم گیری ها موثر و مفید واقع شود.

۱- همه انسانها مخلوق خداوند یگانه و در اصل خلقت مساوی و دارای حقوق برابر هستند. همه حق دارند از آزادی کامل، عدالت، احترام، امنیت و محبت بهره ببرند، همه حق دارند فرصت رشد و کمال و پیشرفت داشته باشند و در رفاه و آسایش زندگی نمایند. در امور اجتماعی و تعیین سرنوشت، همگان دارای حق مساوی هستند.

خداوند ثروت طبیعی را برای زندگی متعالی انسانها و بهره مندی از حقوق فوق الذکر در اختیار گذاشته و همگان را به طور مساوی در آن شریک قرار داده است.

متاسفانه «خود برترانگاری» و تلاش و اصرار عده ای قلیل برای تسلط بر دیگران و بهره مندی انحصاری یا ممتازه از ثروت طبیعی و فرصت های اجتماعی، امکان برخورداری عمومی و عادلانه از ثروت طبیعی و طی کردن مسیر رشد و کمال و تامین رفاه و پیشرفت را از اکثریت جامعه انسانی سلب کرده است.

امروز تمرکز و انحصار ثروت و قدرت در دست عده ای قلیل، در اغلب کشورها و در سطح بین الملل، آزادی، کرامت و دیگر حقوق اجتماعی اکثریت مردم را به محاق برده است.

دموکراسی کنترل شده، عملاً آرمان درخشان دموکراسی به معنای آزادی کامل و اختیار اعمال اراده مستمر آحاد مردم در تعیین سرنوشت و اداره کشورها و امور بین الملل را بی معنا ساخته و به استیلای حلقه های بسته قدرت و ثروت بر جوامع انسانی در سطوح ملی و بین الملل منتهی شده است.

حتما بخوانید:  بیانیه روسیه علیه ترکیه؛ بوی جنگ می‌آید؟

امروز به واسطه عملکرد اقلیت مذکور، فقر و عقب ماندگی، فاصله عمیق طبقاتی، اختلافات و درگیری ها، مسابقه تسلیحاتی، نا امنی‌ و جنگ در بخش بزرگی از جهان، فرصت زیست انسانی را از اکثریت ساکنین زمین سلب کرده است.

۲- با توجه به تسلط هیئت حاکمه آمریکا بر نظامات پولی و بانکی بین المللی، شورای امنیت و سازمان ملل متحد و شبکه های رسانه ای و اطلاعاتی مجازی و غیر مجازی جهانی، استقرار در بیش از ۱۰۰۰ پایگاه نظامی، اطلاعاتی و امنیتی در اغلب کشورها، داشتن گسترده ترین و پیشرفته ترین زرادخانه سلاح های اتمی، شیمیایی، میکروبی و هارپ و احراز عنوان بزرگترین فروشنده سلاح های کشتار جمعی به کشورها، آیا می توان افکار عمومی ملت ها را دور زد و بر سیاست ها و رفتار هیئت حاکمه ایالات متحده، که عامل اصلی وضع جاری جهان است سرپوش گذاشت.

چگونه می توان وضع موجود را که محصول اندیشه داروینیستی حاکم بر هیئت حاکمه پشت صحنه ایالات متحده آمریکا و تمایل شدید آنان برای تسلط بر جهان و حفظ برتری بلامنازع، قدرت، رفاه و امنیت خود با تحمیل حقارت، ضعف، فقر و ناامنی به دیگران است، نادیده انگاشت.

به نظر جنابعالی آیا این رفتارها می تواند با حقیقت و گرایشات فطری انسانی برای دوستی و مهربانی، همزیستی مسالمت آمیز و احترام و کرامت انسانی سازگاری داشته باشد.

در منشاء شیطانی و ضد انسانی چنین نگاه و رفتاری می توان تردید کرد؟

به راستی چرا هیئت حاکمه پشت صحنه آمریکا این اندیشه که همگان در کمال احترام، دوستی، امنیت و رفاه زندگی کنند و در پرتو آزادی و عدالت، و برای ساختن آینده ای بهتر همکاری و مشارکت داشته باشند را بر نمی تابد؟

آیا نمی توان هزینه های سنگین نظامی و امنیتی و تبلیغی که هدفی جز سلطه گری نمی تواند داشته باشد را صرف رفع فقر و عقب ماندگی ملت ها نمود و جهانی انسانی تر و سرشار از برادری و امنیت و شادی برپا کرد؟

۳- خوشبختانه در مسیر تکامل جامعه انسانی، دوران امپراتوری های جهانی به پایان رسیده و از این رو سیاست های حاکمیت ایالات متحده آمریکا برای تداوم استیلا بر کل جهان، در عمل با بن‌بست آگاهی، خواست و اراده ملت ها مواجه شده است. نشانه های این بن بست هم در داخل آمریکا و هم در عرصه بین الملل به روشنی قابل مشاهده است.

آیا وقت آن نرسیده است که دولتمردان آمریکایی، همانگونه که مردم آمریکا اراده کرده و اعلام می‌نمایند، با اتخاذ تصمیمات درست مانند؛ توقف دخالت در امور دیگر مناطق و کشورها، توقف تولید و فروش سلاح های کشتار جمعی و امحاء زرادخانه ها، جمع آوری پایگاه های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی آمریکا از سراسر جهان، توقف خلق دلار توسط فدرال رزرو و پایان دادن به برداشت از جیب مردم جهان، به رسمیت شناختن و احترام به حقوق اساسی دیگر ملت ها از جمله حق تعیین سرنوشت و بازگشت نیروهای نظامی آمریکا به داخل کشور خودشان ، نقش و مسئولیت خود را در اصلاح وضع، به نفع عدالت و انسانیت، به خوبی ایفا نمایند.

حتما بخوانید:  خودزنی؛ رمز‌های دوم پویا در خدمت گسترش کرونا

قبلاً جناب آقای باراک اوباما فرصت کم نظیری برای انجام این مسئولیت تاریخی و انسانی در اختیار داشت لیکن با تسلیم شدن در برابر سرمایه داران پشت صحنه سیاست آمریکا و قرار گرفتن در مسیر سلطه گری آنان، فرصت را از دست داد و جناب آقای دونالد ترامپ هم از فرصت‌ها استفاده نکرد.

اینجانب طی مکاتباتی با این آقایان این مسائل و ضرورت انتخاب حقیقت و راه مردم و انجام مسئولیت بزرگ انسانی را به وضوح تذکر داده بودم.

امیدوارم جنابعالی اراده لازم برای ایستادگی در برابر خواسته های نامشروع سرمایه داران پشت صحنه دولت آمریکا را داشته باشید و از فرصت استثنایی حضور در کاخ سفید به خوبی و در خدمت مردم بهره ببرید و نام نیکی از خود به جا بگذارید.

۴- در موضوع خاص و البته بسیار مهم رابطه دو کشور ایالات متحده آمریکا و ایران نیز باید بر مطالبی مجدداً تصریح نمایم.

علی القاعده شما نیز باید بدانید که ایران تحت هر شرایطی، هرگز به دوران قبل از انقلاب که مقامات ایالات متحده، دولت و ملت ایران را جزء مایملک و قلمروی حکمرانی خود به حساب می‌آوردند بر نخواهد گشت.

روشن است که ملت ایران «گر چه از نحوه اداره کشور خود به شدت ناراضی اند» لیکن، با انقلاب عظیم و فداکاری های کم نظیر فرزندان خود به ویژه در دفاع مقدس در برابر جنگ تحمیلی صدام که با حمایت ایالات متحده و برخی متحدان اروپایی آن انجام شد، به همگان اعلام کردند که مانند همیشه تاریخ همچنانکه هیچ‌گاه به دنبال تجاوز و سلطه بر دیگران نبوده‌اند، هرگز اجازه تسلط بر سرنوشت خود را نیز، به بیگانگان، نمی دهند.

بدانید که ادامه فشار به ملت ها و یا آغاز جنگی دیگر، هیئت حاکمه آمریکا را به اهدافش نخواهد رساند و شرایط را برای همه طرف های درگیر بسیار سخت تر خواهد کرد.

حکومت ها و دولت ها جز نمایندگی ملت ها در برقراری امنیت و نظم عمومی و تنظیم مناسبات ملی و بین‌المللی شأنی ندارند و در این زمینه صرفاً باید بر اساس خواست و اراده ملت های خود عمل نمایند.

انتخاب هر جهت گیری و محوریت دیگری به عنوان مبنا برای برنامه ها و اقدامات حکومت ها و دولت ها امری باطل بوده و در برابر قوانین اساسی مشترک شناخته شده و مورد قبول و احترام جامعه و حقوق بین الملل، محکوم و بلکه مستوجب مسئولیت قانونی است.

امروز دو ملت بزرگ ایران و آمریکا در بالاترین تراز از درک ضرورت همزیستی مسالمت آمیز و علاقه مندی نسبت به توسعه و تعمیق روابط دوستانه، به دلیل وجود محدودیت های ناشی از اعمال سیاست های خصمانه، ناخرسند از وضعیت ناخواسته تحمیلی موجود، منتظر گشایش جدی در افق های ارتباطی، همدلی و همکاری در عرصه های گوناگون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با یکدیگر هستند.

با تکریم شایسته ملت بزرگ آمریکا ، لازم است یک بار دیگر بر جایگاه بلند ملت ایران در پایه‌گذاری تمدن بشری و نقش بی بدیل آنان در توسعه دانش و پیشرفت جامعه انسانی و ارائه منشی انسان‌گرا و جهان مدار و پرچمداری در گسترش عشق و صلح تاکید نمایم.

حتما بخوانید:  سفر ایرانی‌ها به عراق برای فروش گران‌ترِ کلیه

با یاد کردن از سرزمین بسیار بزرگ و تاریخی ایران و نکوداشت نام پر آوازه کوروش کبیر که چون پیام آوران آسمانی، منادی آزادی و صلح برای بشر و روشنی و خرّمی برای جهان بوده است، حوزه پر افتخار ایران بزرگ فرهنگی امروز را به شهادت می گیرم که مردمان اقالیم سیاسی متعدد را در میراثی عظیم از دانش و بینش و منش متعالی و غرور آفرین، در جلوه گاه گلستان شعر و ادب فاخر و علوم و فنون واسع، و بی کرانه ای از اقیانوس اندیشه های عرفان ناب و حکمت های فلسفی ژرف به هم پیوند داده است.

ایرانیان از درازنای تاریخ، همواره معلم دانش ، مبشر آزادی ، مبلغ آگاهی و مروج صلح و دوستی بوده اند.

اکنون آنان پس از هزاره ها ایستادگی بر سر ارزش ها و فضایل الهی_انسانی و دفاع شجاعانه و قهرمانانه در برابر یورش ها و تهاجمات بسیار، روی سپیدشان را مرهون جاری خون سرخشان در پای میهن سبزشان هستند.

امروز ایرانیان دلبسته تر از همیشه به آزادی و عدالت و امیدوارتر از همیشه به آینده روشن بشری و مومن تر از همیشه به طلوع خورشید جهان انسانی و مشتاق تر از همیشه، تولد انسان جهانی را به انتظار نشسته اند. این ملت بزرگ دستان گرم محبت خود را به سوی برادران و خواهران خود در ایالات متحده آمریکا و همه جای جهان، از هر ملت و قوم و قبیله و از هر رنگ و نژاد و مذهب، دراز کرده اند. آنان منتظرند تا در یک حرکت شکوهمند و مشترک جهانی، با نفی زیاده‌خواهی های اقلیتی شیطان صفت و سیاست های اختلاف افکن و ضد بشری آنان، با توکل بر خدا و تکیه بر میراث گرانقدر همه پیامبران، مصلحان، مجاهدان، عدالت طلبان و آزادی خواهان تاریخ، در نمایش باشکوهی از وحدت و یکپارچگی، نظم جدیدی را برپا کنند. این نظم نه بر پایه رقابت قطب های قدرت، مسابقه تسلیحاتی، جنگ افروزی و توسعه فقر، فحشاء، ظلم و فساد، بلکه نظمی بر اساس عقل و فطرت، مبتنی بر شیدایی برای عشق و تنفر از نفرت، جهانی عاری از جنگ، فقر، تبعیض و ستم و لبریز از صلح، ثبات، آرامش، پیشرفت و رفاه را به ارمغان خواهد آورد.

در چنین شرایطی واضح است که تخاصم بین دو کشور ایالات متحده و ایران نتیجه ای جز خسارت برای دو ملت و دیگر ملت ها نخواهد داشت.

بهترین اقدام این است که با تغییر سیاست ها، عقلای دو طرف، بر اساس عدالت و احترام، تقابل را به تعامل و همکاری در چارچوب منافع دو ملت و البته کمک به صلح و امنیت منطقه ای و جهانی و بسط آزادی و عدالت در جهان تغییر دهند.

اذعان می فرمایید که در هر صورت دولت ها اجازه ندارند مانع از دوستی، تعامل، رفت و آمد و همکاری بین ملت ها شوند.

تردید ندارم که رابطه متقابل دو ملت ایران و آمریکا و به تبع، دولت ها، ظرفیت عظیمی از همدلی و تلاش جمعی برای اعتلای دو ملت و گسترش دوستی، صلح، عدالت و امنیت در جهان فراهم خواهد ساخت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *