ادامه محدودیت نوازندگان زن در اصفهان ادامه محدودیت نوازندگان زن در اصفهان | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ادامه محدودیت نوازندگان زن در اصفهان

ادامه محدودیت نوازندگان زن در اصفهان

ایلنا: «کنسرت‌های پژوهشی» عنوانی است برای هفت اجرای زنده موسیقی سنتی ایران که به همت خانه هنرمندان و خانه موسیقی از چهارشنبه ۲۳ آبان تا پنجشنبه ۲۰ دی در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

روی ناخوش ارشاد اصفهان به نوازندگان زن/خانم‌ها می‌توانند به عنوان بازیگر روی صحنه بروند اما به عنوان نوازنده نه!

این هفت گروه عبارتند از؛ گروه نواگردان به سرپرستی پویا محمدی و خوانندگی پوریا عابدینی، گروه پرنیا به سرپرستی حسین پرنیا، گروه سرشک به سرپرستی یحیی علوی و خوانندگی مهدی قاسمی، کنسرت هادی حسینی (ساز) و قاسم رحیم‌زاده (آواز)، گروه دیر به سرپرستی حمید خبازی، گروه کاشان به سرپرستی مجید خلیق و خوانندگی داوود معمارنژاد و گروه بوم به سرپرستی سپهر سراجی.

گروهی متشکل از نوازندگان سازهای ایرانی در کنار ارکستر ویولن

خلیق در مورد تعداد اعضای گروه و ترکیب آن‌ها نیز توضیح داد: تعداد اعضای گروه‌مان در حوزه نوازندگان ایرانی ۱۶ تا ۱۷ نفر است و یک ارکستر ویولن هم داریم که شامل ویولن یک، ویولن دو و ویولن آلتو است و هنوز ویولن سل و کنترباس نداریم. در اصل تعدادمان ۲۶، ۲۷ نفر است. با یکی، دو خواننده هم کار کرده‌ایم که یکی از آن‌ها آقای داوود معمارنژاد است که در اجرای ۱۶ دی هم همراهی‌مان می‌کند و خواننده دیگر آقای مهران مبینی بوده است که یکی، دو کار هم با ایشان داشته‌ایم. در اجرای ۱۶ دی با توجه به فضایی که در اختیار داریم، نهایتا با همراهی ۱۰ نفر از آنسامبل ایرانی‌مان روی صحنه می‌رویم.

دلایل اجرا در تهران

او با اشاره به ممنوعیت روی صحنه رفتن نوازندگان زن در استان اصفهان تصریح کرد: یکی از دلایل‌مان برای اجرا در خارج از کاشان این است که ما در کاشان و در استان اصفهان نمی‌توانیم نوازنده زن روی صحنه داشته باشیم. دلیل دیگرمان برای روی صحنه رفتن در تهران، میل به آپدیت شدن و به‌روز بودن است، با توجه به اینکه مرکز موسیقی ایران، تهران است و با حضور در تهران می‌توان روی پا ماند و پیش رفت.

حتما بخوانید:  فیلم «اونجرز» روی پرده سینماهای ایران

ممنوعیتی که پایان ندارد

او در مورد پیشینه ممانعت از اجرای نوازندگان زن در کنسرت‌هایی که در استان اصفهان برگزار می‌شود، توضیح داد: تنها زمانی که من در خاطرم هست که نوازندگان خانم دو، سه سری روی صحنه رفتند در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی بود. همان زمان کنسرتی ویژه بانوان هم در کاشان داشتیم که خواننده خانم برای خانم‌ها خواند؛ چیزی که الان در تهران به شدت باب است، ما در کاشان یکبار در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی دیدیم و چه قبل از آن و چه بعدش، این اتفاق دیگر رخ نداد.

خلیق با اشاره به بحث تفکیک جنسیتیِ تماشاگران کنسرت‌ها افزود: در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، در سال ۸۹ حتی بحث تفکیک جنسیتی مخاطبان هم مطرح شد. این بلایی بود که می‌خواستند در کنسرت سال ۸۹ ما که با آقای مهدی تاری داشتیم، سرمان بیاورند. یک روز مانده به اجرای ما، این بحث از طرف رئیس اداره ارشاد وقت مطرح شد و ما به شدت به هم ریخته بودیم و در نهایت خوشبختانه موفق شدیم که اجازه این کار را ندهیم. ولی متاسفانه در سال ۹۴ که با گروه موسیقی ردیف کاشان به سرپرستی آقای محمد صانعی در خانه طباطبایی‌ها روی صحنه رفتیم، هرچند بعد از چند کنسرت اقبال و اعتماد مسئولان را هم جلب کرده بودیم، به یکباره گفتند زنان و مردان باید از هم جدا شوند و این بار زورشان چربید و بودند خانواده‌هایی که به محض اینکه این را شنیدند، اصلا نماندند.

سرپرست گروه موسیقی کاشان ادامه داد: در دوران آقای روحانی، ریاست اداره ارشاد کاشان به کسی سپرده شد که دکترای ادبیات داشت و فضای ذهنی بازتر و در خود کاشان شاهد برگزاری سالی هفت، هشت کنسرت بودیم و مثلا آقای کیهان کلهر آمدند، آقای کیوان ساکت، آقای سیامک آقایی، آقای نوید دهقان، آقای محمد معتمدی و… فضا بازتر شد تا اکنون که مجددا ریاست اداره ارشاد تغییر کرده است. عجیب است که به عنوان مثال در اصفهان و در کاشان خانم‌ها می‌توانند به عنوان بازیگر تئاتر روی صحنه بروند اما به عنوان نوازنده نه!

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *