اظهارات تازه سفیر چین درباره روابط تهران و پکن اظهارات تازه سفیر چین درباره روابط تهران و پکن | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اظهارات تازه سفیر چین درباره روابط تهران و پکن

اظهارات تازه سفیر چین درباره روابط تهران و پکن

ایرنان وشت: «چانگ هوا» سفیر چین در ایران با اشاره به اینکه تهران و پکن شرکای راهبردی هستند و در همه شرایط با یکدیگر همکاری داشته اند اظهار کرد دو کشور همواره از مواضع یکدیگر حمایت کرده و در دشواری ها کنار هم بوده اند.

چانگ در گفت و گو با روزنامه «مردم» چاپ پکن با بیش از سه میلیون تیراژ روزانه با اشاره به اینکه پس از شیوع کرونا چین تلاش زیادی برای پیشگیری از همه گیری داشته است، گفت : ما سرنشینان یک قایق هستیم و در یک مسیر حرکت می کنیم.

او گفت که چین بیشترین تلاش ها را برای پیشگیری و مهار بیماری کرده و موفق به کنترل شده و شرایط را بهبود بخشیده است و دستاوردهایش مورد توجه و استقبال جامعه بین المللی قرار گرفته است.

سفیر چین در تهران با اشاره به عزم راسخ دو کشور برای مقابله با این بیماری گفت: ایران خیلی زود پس از شیوع ویروس کرونا با چین همدردی کرد و وزیر خارجه ایران حمایت خود را از چین در مبارزه با این بیماری اعلام کرد.

او با اشاره به شعار «قوی باش چین و قوی باش ووهان» که وزیر خارجه ایران هم در مصاحبه اش آن را سرداد، گفت: این اقدامات نشان دهنده دوستی صادقانه بین دو کشور و ملت ها است و اینها از یاد نخواهد رفت.

چانگ هوا ادامه داد که ما هرگز کمک های سخاوتمندانه ایران در زمینه ارسال ماسک و تجهیزات پزشکی به چین را فراموش نمی کنیم کشوری که خود زیر فشارها و تحریم های سرسختانه آمریکا قرار داشت باز هم از این کمک ها دریغ نکرد.

حتما بخوانید:  ابطحی: ته مانده‌ی اعتقادات مردم را خرج نکنید

وی تزیین برج آزادی با رنگ سرخ، تومار امضا شده ۱۰ هزار نفر از مردم، پیام های ویدیویی مردم ایران از جمله کودکان و شعار «قوی باش چین قوی باش ووهان» را که ایرانیان سردادند، نشانه حمایت های گسترده ملت ایران از چین دانست.

چانگ به یک شهروند و جوان ایرانی مقیم شهر ووهان اشاره کرد که در طول دوران قرنطینه در شهر ماند و با تهیه قهوه برای کادرهای پزشکی به آنها برای مبازه با کرونا و همه گیری همکاری کرد و آنها را تشویق کرد با قدرت به کارشان ادامه دهند.

سفیر چین در ایران گفت با همه گیری کرونا در ایران، «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در پیامی به نیابت از دولت و مردم چین برای “حسن روحانی” همتای ایرانی خود، همدردی صادقانه دولت و ملت چین را به اطلاع ایران رساند.

او افزود: از زمانی که ویروس در ایران شیوع پیدا کرد دولت چین و نهادهای ذی ربط با سرعت و تلاش مستمر در کنار موسسات و مردم عادی همدردی و حمایت را اعلام کرده و مقادیری از کمک های پزشکی را روانه ایران کردند صلیب سرخ چین هم تیم داوطلب پزشکی به ایران اعزام کرد تا میان طرفین درباره پیشگیری و کنترل و مداوای بیماری و موارد دیگر تبادل تجربه شود این موارد بازتابی از دوستی، اخلاق و مسئولیت پذیری است.

چانگ با بیان اینکه در افزون بر ۲ هزار سال گذشته دو تمدن کهن چین و ایران شاهد روابط و تبادلات بسیار دوستانه بوده اند گفت: در جریان همه گیری دشواری هایی بوجود آمد و البته مشکلاتی موقتی شکل گرفت ولی مردم دو کشور با وجود این چالش ها هرگز دوستی صادقانه را متوقف نخواهند کرد و در مواجه با مشکلات دو کشور چین و ایران از هم حمایت می کنند و با هم به پیش می روند و فصل تازه ای از دوستی را می گشایند.

حتما بخوانید:  آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در خاک اوکراین

وی گفت: روزی می رسد که همه گیری پایان می یابد و بعد از این تجربه مبارزه با چالش ها و مشکلات ناشی از کرونا، بهار جدید روابط مشارکتی راهبردی چین – ایران آغاز می شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *