اعتراض جام‌جم به مصوبه دولت علیه فرزندآوری اعتراض جام‌جم به مصوبه دولت علیه فرزندآوری | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اعتراض جام‌جم به مصوبه دولت علیه فرزندآوری

اعتراض جام‌جم به مصوبه دولت علیه فرزندآوری

روزنامه جام جم در گزارشی مشروط شدن یارانه نوزادان به تایید وزارت کار را بررسی کرده است.

گلایه از سیاست جدید در راستای فرزند نیاوری!

در این گزارش می‌خوانید:

* در یک دهه گذشته موضوع بحران جمعیت ایران به حدی رسیده که در مجلس تازه «تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت» کلید خورده باشد،‌ مجلسی که بعد از چند روز از مصوبه هیات وزیران طرح تازه دولت را «یک اقدام ضد‌جمعیتی» توصیف کرده است. تضاد آشکار مصوبه هیات وزیران مبنی بر مشروط شدن یارانه موالید در سال ۹۹ با اقدامات یک دهه گذشته بر ایجاد مشوق‌های فرزندآوری همان شتک آبی رویِ صورتیِ دیوار کارتون‌های کودکی‌مان است.

* هیات وزیران آیین‌نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۱۴) قانون بودجه را تصویب کرد. بر‌اساس آیین‌نامه اجرایی منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها که در جلسه هیات دولت تصویب شد؛ موالید جدید صرفا با تایید وزارت تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه‌ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود. پرداخت یارانه نقدی به فرزندان متولد شده خانوارهای یارانه، در حالی مشروط به تایید وزارت کار و وجود منابع شده است ‌که پیش‌ از این با تولد فرزند، یارانه نقدی بدون هیچ شروطی برای وی واریز‌می‌شد.

* بسیاری مصوبه جدید دولت را آخرین میخ بر تابوت افزایش جمعیت کشور می‌دانند. آنها معتقدند این یک پالس روشن منفی بر اجرای این سیاست‌هاست که حتما بر کاهش موالید تاثیر خواهد داشت، اما حتی اگر این باور کارشناسان را هم کنار بگذارید عده دیگری از دریچه قانون به این مصوبه نگریستند.

* تبعیض نهفته در این مصوبه می‌تواند به نارضایتی و البته ناامیدی اقشار آسیب‌پذیر جامعه بینجامد. حتی توجیهات تصویب چنین طرحی هم تنیده به تبعیض است، چرا که به نظر می‌رسد تنها دلیل دولت برای مشروط کردن پرداخت یارانه نقدی به موالید جدید «نبود منابع کافی» است و آن‌طور که از مصوبه دولت می‌توان متوجه شد این صرفه‌جویی قرار است بابت مواردی همچون حمایت معیشتی از خانوار‌های هدف، کاهش فقر مطلق خانوار‌های تحت حمایت کمیته امداد و سازمان بهزیستی، کمک به تامین هزینه‌های تحمل‌ناپذیر درمان و… هزینه شود.

حتما بخوانید:  بیانیه وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌ دفتر زنگنه

* بگذریم از این‌که از هدیه یک میلیون تومان در ده سال گذشته رسیده‌ایم به یارانه ۴۵ هزارتومان به نوزادان! اما نکته اینجاست که یارانه‌ها و هر نوع سیاست تشویقی برای فرزندآوری وابسته به سطح رفاه اجتماعی کشورها شدت و ضعف دارد، به عنوان مثال برخی کشورها برای این چالش‌ها بخشودگی‌های مالیاتی دارند، برخی دیگر هزینه‌های مهدکودک و نگهداری سال‌های ابتدایی زندگی فرزند را تأمین می‌کنند و بسیاری دیگر از طریق اعطای مرخصی به والدین یا از راه‌های مشابه از فرزندآوری حمایت می‌کنند. در حالی که در کشور ما که سایه سونامی سالمندی روی سرش قرار گرفته است خانواده‌ها را از همان یارانه ۴۵ هزارتومانی هم محروم می‌کند. هرچند از گذشته هم پرداخت یارانه‌ها به‌عنوان سیاست تشویقی برای فرزند آوری نبوده، اما این مصوبه ممکن است در دهک‌های متوسط رو به پایین ازنظر درآمدی، تأثیر منفی بگذارد و در خانوارهای فقیرتر قطعا تأثیر بازدارنده بر باروری خواهد داشت.

* این مصوبه، یک اقدام ضدجمعیتی محسوب می‌شود. این مصوبه در حقیقت تلاش می‌کند راهی باز باشد تا هر زمان دولت احساس کند منابع کم دارد، یارانه را به خانواده‌ها و زوج‌های جوانی که فرزند جدیدی به خانواده‌شان اضافه شده است، پرداخت نکند. متأسفانه دولت نه تنها به سیاست‌های ابلاغی عمل نمی‌کند، بلکه برخی مصوبات دولت علیه این سیاست‌های کلی است.

* مشروط شدن یارانه موالید در راستای سیاست‌های کلی افزایش جمعیت نیست. نمی‌شود صرفا با شعار دادن و گفتن حرف‌هایی مثل این‌که روزی فرزندان دست خداست، مردم را به فرزندآوری بیشتر تشویق کرد. مردم برای فرزندآوری بیشتر به وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود نیز نگاه می‌کنند. قطعا مشروط شدن یارانه موالید، تاثیر منفی بر نرخ باروری خواهد‌گذاشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *