انتخابات ۲۰۲۰؛ بوی پیروزی بایدن می‌آید انتخابات ۲۰۲۰؛ بوی پیروزی بایدن می‌آید | آوتاف
خانه / اخبار داغ / انتخابات ۲۰۲۰؛ بوی پیروزی بایدن می‌آید

انتخابات ۲۰۲۰؛ بوی پیروزی بایدن می‌آید

روزنامه دنیای‌اقتصاد در گزارشی به بررسی فضای انتخاباتی ۲۰۲۰ آمریکا پرداخته است.

انتخابات ۲۰۲۰؛ بوی پیروزی بایدن می‌آید

* اولین هفته نظرسنجی‌ها بعد از ابتلای دونالد ترامپ به ویروس کووید-۱۹ به‌طور کلی به تقویت امیدهای او برای پیروزی مجدد در انتخابات ریاست‌جمهوری کمک چندانی نکرده است. بایدن در ۱۰ مورد از ۱۱ ایالت محل رقابت‌های به اصطلاح ایالت‌های چرخشی از ترامپ پیش است که البته به‌طور نسبی می‌توان رقابتشان را در دو ایالت جورجیا و اوهایو با در نظر گرفتن حاشیه خطا برابر دانست.

* جو بایدن دموکرات در عین حال برتری‌اش را در هفت مورد از این ایالات گسترده‌تر کرده و میزان آرای بالایی در فلوریدا، میشیگان، کارولینای شمالی و پنسیلوانیا داشته است.طبق برآورد یو.اس.ای تودی، که خود آن هم بر پایه میانگین‌های نظرسنجی‌ها در «Realclearpolitics» و «۵۳۸» است، بایدن در سطح سراسر آمریکا با ۲ درصد افزایش، برتری خود بر ترامپ را به ۱۰ درصد رسانده است. میانگین‌ یو.اس.ای تودی نشان می‌دهد آرای جو بایدن در سطح سراسری ۱/ ۵۲ درصد و آرای ترامپ ۴۲ درصد است.

* در حالی که میانگین این آرا برای هفته گذشته به ترتیب ۸/ ۵۰ به ۷/ ۴۲ بود. یو.اس.ای تودی در ادامه این میانگین‌گیری خود، به سراغ ایالات چرخشی رفته است که نتایج قابل توجهی یافته است. بر همین اساس در ایالت آریزونا میانگین آرای بایدن ۵/ ۴۸ درصد و آرای ترامپ ۲/ ۴۵ درصد همراه با برتری ۳/ ۳ درصدی بایدن است. در فلوریدا برتری بایدن ۴ درصد بوده و میانگین آرای او ۵/ ۴۸ در برابر آرای ۵/ ۴۴ درصدی ترامپ است. در جورجیا برتری بایدن به ۲/ ۰ درصد می‌رسد چراکه ۱/ ۴۷ درصد رای داشته در حالی که ترامپ ۹/ ۴۶ درصد رای دارد. در ایالت میشیگان برتری بایدن بر ترامپ به ۳/ ۷ درصد رسیده است. او در این ایالت میانگین آرای ۵/ ۵۰ درصد رای در برابر رای ۲/ ۴۳ درصدی دونالد ترامپ را دارد. در مینه‌سوتا برتری بایدن به ۳/ ۹ درصد رسیده است. او در این ایالت رای ۴/ ۵۰ درصدی را در برابر میانگین رای ۱/ ۴۱ درصدی ترامپ دارد.

حتما بخوانید:  حاشیه‌های تصویری از راهپیمایی ۲۲ بهمن

* برتری آرای جو بایدن دموکرات در ایالت نوادا ۴/ ۶ درصد بوده و میانگین آرای وی ۲/ ۵۰ درصد در برابر ۸/ ۴۳ درصد ترامپ است. در ادامه در ایالت کارولینای شمالی بایدن برتری ۲/ ۲ درصدی بر ترامپ دارد. میانگین رای این نامزد دموکرات در این ایالت ۷/ ۴۸ درصد در برابر ۵/ ۴۶ درصد رای رقیب جمهوری‌خواهش است. اما در ایالت کلیدی اوهایو برتری بایدن بر ترامپ در میانگین آرا ۷/ ۰ درصد است و میانگین آرای هر کدام به ترتیب ۰/ ۴۷ درصد و ۳/ ۴۶ درصد بوده است.

* در پنسیلوانیا بایدن برتری چشمگیر ۲/ ۷ درصدی داشته و میانگین آرای او ۵۱ درصد و میانگین آرای رقیبش دونالد ترامپ ۸/ ۴۳ درصد است. در ایالت تگزاس ترامپ بر بایدن در حال حاضر برتری ۳ درصدی در میانگین آرا دارد و میانگین آرای ترامپ در این ایالت ۸/ ۴۸ درصد و برای بایدن ۸/ ۴۵ درصد است و در آخر در ایالت ویسکانسین نیز بایدن برتری ۳/ ۶ درصدی بر ترامپ جمهوری‌خواه دارد. در این ایالت میانگین آرای بایدن ۹/ ۴۹ درصد و میانگین آرای ترامپ ۶/ ۴۳ درصد است. در حالی که ترامپ تنها در ایالت تگزاس آرای بیشتری از بایدن داشته، در نظرسنجی جدید برتری بایدن در این ایالت بر ترامپ در مقایسه با نظرسنجی هفته گذاشته به‌جز در ایالت آریزونا، در مابقی ایالات افزایش نشان داده است.

* کرونای ترامپ هرچند زود خوب شد و او از آن خواست به‌عنوان نردبانی برای صعود خود استفاده کند اما شواهد نشان می‌دهد ترامپ پس از ابتلا به این بیماری نتوانسته است جایگاه خود را بهبود ببخشد.

حتما بخوانید:  آقای فرخ نژاد، ۱۰ هزار دلار؟! ناامیدمان کردید

* نظرسنجی‌های محرمانه حزب‌ جمهوری‌خواه نشان می‌دهند، ترامپ نه تنها در ایالت‌هایی که پیروزی در آنها حیاتی است، عقب است، بلکه به حدی مستقل‌ها را رویگردان ساخته که جو بایدن در ایالت‌های کاملا قرمز از جمله مونتانا، کانزاس و میسوری پیشروی داشته است. موقعیت دونالد ترامپ در میان رای‌دهندگان، به ویژه جمهوری‌خواهان را درباره ایالت‌های به اصطلاح «کمربند آفتاب» نگران کرده است. این ایالت‌ها از جمله جورجیا، تگزاس و آریزونا به لحاظ سیاسی چند دهه است که در کنترل جمهوری‌خواهان مانده است. تمام این ایالت‌ها به شدت تحت تاثیر پاندمی کرونا قرار گرفته‌اند.

* در همین حال نظرسنجی انجام شده از سوی یاهونیوز و «YouGov» نشان می‌دهد در حالی که سه هفته تا انتخابات باقی مانده ۱۷ درصد از رای‌دهندگان واجد شرایط گفته‌اند تاکنون رای داده‌اند که این میزان یک هفته قبل ۱۰ درصد بود. در میان این رای‌دهندگان بایدن، ترامپ را با ۴۷ درصد برتری (۷۰ به ۲۳) شکست داده است.

* در حالی که رقابت انتخاباتی در شرایط به شدت دوقطبی شده آمریکا وارد مراحل نهایی‌اش می‌شود، شواهدی وجود دارد که برخی از دموکرات‌ها در ایالات مربوط به جمهوری‌خواهان و طرفدار ترامپ دیگر از اینکه طرفدار یک نامزد دموکرات باشند، خجالت نمی‌کشند و با صدای رسا حمایت خود را از نامزد دموکرات‌ها اعلام می‌کنند. اینها همان کسانی هستند که در فیس‌بوک و صفحات اجتماعی حضور ندارند و کمتر نیز در نظرسنجی‌ها حضور پیدا می‌کنند، اما این‌بار گویا اوضاع به سود بایدن در این قشر از جامعه آمریکا تغییر کرده است.

* باید دید که رای‌گیری زودهنگام و افزایش رای‌گیری از طریق پست با ایراد جمهوری‌خواهان مواجه خواهد شد یا نه؟ جمهوری‌خواهان از چندی پیش نسبت به رای‌گیری از طریق پست ابراز نگرانی کرده بودند و حتی ترامپ گفته بود که احتمال تقلب در انتخابات از این طریق بالا می‌رود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *