به خاطر واکسن داخلی در خرید واکسن تاخیر شد به خاطر واکسن داخلی در خرید واکسن تاخیر شد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / به خاطر واکسن داخلی در خرید واکسن تاخیر شد

به خاطر واکسن داخلی در خرید واکسن تاخیر شد

انتخاب: حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالات صریح مجری می گوید مدیران پروژه واکسن برکت خودشان هم نمی دانستند که نمی توانند به قول ۲۰ میلیون واکسن تا پایان مرداد عمل کنند. او اعتراف می کند که پروژه خرید واکسن به خاطر واکسن های داخلی به تاخیر انداخته شد.

به خاطر واکسن داخلی در خرید واکسن تاخیر داشتیم

فاطمه صداقتی مجری رادیو جوان در گفت وگو با حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس سوالات بی پرده ای را می پرسد که در زیر بخوانید:

از سرنوشت ۷ واکس ایرانی مطلع هستید؟-بله

آیا ما به هوای اینکه در داخل واکسن تولید کنیم، در خرید واکسن خارجی تاخیر داشتیم؟- بله

آیا مافیایی در کشور است که سودش در تاخیر واردات واکسن است؟

– قابل پیش بینی نیست

– مدیران پروژه واکسن برکت خودشان هم می‌دانستند که نمی‌توانند به قول ۲۰ میلیون واکسن تا پایان مرداد و ۵۰ میلیون واکسن تا شهریور عمل کنند؟- خیر؛ نمی دانستند

نمی دانستند؛ چقدر در مجلس بر عملکرد وزارت بهداشت و وزارت خارجه نظارت داشتید؟ الان ما باید حرف های آقای زالی را باور کنیم یا آقای ظریف را؟

ما مرتب در جریان بودیم و پیگیری می کردیم؛ در کمیسیون بهداشت و درمان هم ب کمیته غذا و دارو و اکسن این موارد را مرتب پیگیری می کرد. متاسفانه اشکالات زیادی اتفاق افتاد…

نتیجه پیگیری هایتان چه بود؟

سو مدیریت ستاد ملی کرونا باعث اشکالاتی شد و بیشتر هم تقصیر رئیس ستاد بود که توصیه ها را گوش نمی کرد

به رئیس ستاد ملی کرونا توصیه می دادید ولی ایشان گوش نمی کرد. برای همین ما الان واکسن نداریم؟

حتما بخوانید:  خبر مهم رییس کل بانک مرکزی در آستانه ١٣ آبان

نه برای واکسن نیست. برای کل مشکلاتی است که در جریان کرونا اتفاق افتاد

واقعا جا ندارد از وزیر بهداشت بخواهید پاسخگوی این وضع باشد؟ ادعا می کرد که کشورهای دنیا آمده اند و می‌گویند شما چطور کرونا را مدیریت کردید؟ بیاید ما هم از شما هم یاد بگیریم. این الان وضع ماست با یک عالم وعده و وعید. وعده هایی مثل اینکه چند میلیون واکسن می خواهیم تولید کنیم و به بازار بریزیم. من در همین برنامه با کسانی که در تولید واکسن ایرانی بودند صحبت کردم و رسما وعده می دادند؛ خودشان می دانستند دروغ می گویند؟

_نمی دانستند دروغ می گویند. یعی فکر می کردند که می تواننند این کار را انجام دهند. به غیر از دو شرکت؛ یکی انستیتو پاستور و دیگری رازی، همه این ها تجربه اولشان بود. بقیه شرکت ها تجربه ای نداشتند. فکر می کردند می توانند این کار را انجام دهند

-آقای دکتر آن فکر کردن مال یک ماه یا دوماه است نه برای دو سال که در بوق و کرنا کنیم ما داریم واکسن تولید می کنیم. حالا به نظر شما وزیر بهداشت و درمان نباید پاسخگو باشد؟

وزیر بهداشت و درمان و هر وزیری در حوزه خودش باید پاسخگو باشد. ولی اینکه حالا ایشان بتواند توجیه کند وزارت بهداشت و درمان مقصر بوده یا بقیه، با توجه به مدارک و مستنداتی است که باید ارائه دهد

ما مگر دو سال پیش نمی دانستیم که زیرساخت تولید واکسن نداریم و این بیماری شوخی نیست که حالا ما بنشینیم برای آن واکسن تولید کنیم؛ آیا آزمون ها درست در بیاید یا نه؟ بعد هم واکسن از آزمون ها سرافراز در آمد ما که خط تولید نداریم. این ها را از دو سال پیش می دانستیم خودمان! پس چرا اینقدر به مردم وعده و وعید دادیم؟ واکسن هم وارد نکردیم و ببنید روزانه چند نفر می میرند!

حتما بخوانید:  رپرتاژ آگهی صداوسیما برای ‎حجت عبدالملکی

سهل انگاری شد؛ در این شکی نیست.

سهل انگاری یعنی جان عزیز من! یعنی جان عزیز شما! یعنی یک عالم جنازه که روزانه دفن می شوند.

– باید پاسخگو باشند.

من که نمی توانم یقه وزیر بهداشت را به عنوان یک شهروند بگیریم و بگویم آقای وزیر بهداشت ۲ سال است که دروغ می گویی و ادعای عجیب و غریب می کنی! شما یک مرجع قانونی هستید که می توانید. کی این کار را می کنید؟

سازمان بازرسی در کشور داریم الحمدالله و دستگاه های نظارتی دیگر جلساتی تشکیل داده و پیگیری هایی کرده اند ولی از داخل این جلسات چیزی در نیامد. یکی از دلایلش هم این است که وقتی جنگی اتفاق می افتد معمولا روال بر این است که می گویند فرمانده جنگ را نزنید و اجازه بدهید کارهایش را بکند. این یک جنگ تمام عیار بود.

قیمت این جنگ چه بود؟ جان یک عالم هموطن بود

ولی یک مساله را هم باید بپذیریم و آن اینکه به ما واکسن نمی دادند

حالا خبرهایی هم می آمد که ما واکسنی را برگرداندیم؛ محموله ای را قبول نکردیم..

نه این ها صحت ندارد؛ الان سازمان جهانی بهداشت مدعی است ۵۰۰ میلیون واکسن فیک در دنیاست و مراقبت کنید.

چرا واکسن به ما نمی دادند؟

بعید است که شما ندانید

تحریم. می خواهم بدانم به خاطر تحریم ها به ما واکسن نمی دادند؟

ما نمی توانستیم پول منتقل کنیم، حتی برای همان سبد کواکس هم نمی توانستیم پول منتقل کنیم

مگر نه اینکه دارو و درمان جزو تحریم ها نبوده؟

حتما بخوانید:  اولین تصویر کیلین مورفی در فیلم نولان منتشر شد

بود؛ چه کسی می گوید نبود؟

ولی واقعا فکر نمی کنید برای مردمی که عزادرار شده اند حق است کسانی که ۲ سال دروغ گفته اند بیایند و پاسخگو باشند؟ در روز روشن به ما دروغ گفتند، می‌دانستند نمی توانند واکسن تولید کنند. هی واکسن، واکسن، واکسن!

نمی دانستند که نمی توانند. اشتباه کردند. بالاخره اشتباه کردند و باید جوابگو باشند.

ممنون که با صبوری گوش دادید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *