تولید دستمال کاغذی و پوشک شبانه روزی شد تولید دستمال کاغذی و پوشک شبانه روزی شد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تولید دستمال کاغذی و پوشک شبانه روزی شد

تولید دستمال کاغذی و پوشک شبانه روزی شد

روزنامه ایران: چند هفته پیش بود که محصولات سلولزی در بازار نایاب شد و قیمت‌ها به یکباره سیر صعودی به خود گرفت. دستمال کاغذی دو هزار تومانی ۴ هزار تومان شد و پوشک بچه هم از ۹۰ هزار تومان عبور کرد.

در کمتر از ۲۴ ساعت خانوارهای ایرانی مجبور شدند کالای ۳۰ هزار تومانی را ۶۰ هزار تومان گرانتر خریداری کنند و هر کجا که می‌رفتند با این جمله مواجه می‌شدند که اگر خرید نکنید گرانتر خواهد شد. این گفته‌ها و دغدغه‌ها تب خرید را بیشتر کرد.

تولید دستمال کاغذی و پوشک شبانه روزی شد

حال با گذشت زمان و چالش‌هایی که در این حوزه پدید آمده بود، سراغ عباس فصیح خوشگرد، رئیس انجمن صنایع سلولزی ایران رفتیم تا از وضعیت بازار و آینده‌ای که درانتظار خریداران محصولات سلولزی است گفت‌و‌گویی داشته باشیم. وی گفت: صنایع سلولزی با تمام ظرفیت خود و به صورت شبانه روزی در حال کار کردن هستند تا نیاز بازار را پاسخ دهند. با تمهیداتی که دولت اندیشید مواد اولیه که در گمرک مانده بود با سرعت ترخیص شد و اکنون تولیدکنندگان با کمبود مواد اولیه روبه‌رو نیستند.

تنها بحث در مورد جابه‌جایی مواد اولیه بود که کامیون داران به خاطر لاستیک اعتراض‌هایی داشتند که خوشبختانه این چالش هم رفع شده است. وی افزود: در تولید و توزیع محصولات سلولزی هیچ مشکلی وجود ندارد و مردم به راحتی می‌توانند خرید کنند و دغدغه کمبود را نداشته باشند.

کاهش قیمت‌ها شروع شد

رئیس انجمن صنایع سلولزی ایران اذعان داشت: صنایع سلولزی می‌توانند برای تأمین ارز خود از سامانه نیما استفاده کنند که قیمت ارز آن بین ۹ تا ۱۰ هزار تومان است. با توجه به کاهش قیمت ارز احتمال آن می‌رود که قیمت محصولات سلولزی کاهش پیدا کند. در هفته جاری با رصد قیمت‌ها به سمت کاهش قیمت محصولات سلولزی حرکت خواهیم کرد. تولیدکنندگان درصدد هستند تا مواد اولیه را با قیمت پایین تری خرید کنند تا قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند.

حتما بخوانید:  حواله میلگرد در قراردادهای بازیکنان لیگ برتری

وی با بیان اینکه وابستگی به مواداولیه در پوشک بچه ۸۰ درصد و در دستمال کاغذی صددرصد است، گفت: قیمت‌های محصولات سلولزی به خاطر افزایش قیمت ارز ۲ تا ۲٫۵ برابر افزایش پیدا کرد. حال با عرضه مناسب ارز پتروشیمی‌ها و پیش‌بینی از کاهش قیمت ارز می‌توان قیمت محصولات نهایی را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه عرضه محصولات سلولزی در بازار افزایش پیدا کرده است، تأکید کرد: از ابتدای سال‌ جاری تاکنون ۱۷ درصد تولیدات محصولات سلولزی رشد یافته است و دیگر مواد اولیه در گمرک نمانده است.

دستمال کاغذی کمتر از ۲۰۰ برگ تخلف است

رئیس انجمن صنایع سلولزی ایران درباره اینکه برخی از تولیدکنندگان از برگ دستمال کاغذی در بسته بندی‌های خود کاسته‌اند(از ۲۰۰ برگ به ۱۵۰ برگ رسانده‌اند و با قیمت ۴۵۰۰ تومان در بازار به فروش می‌رسانند) و افزایش قیمت داشتند، خاطرنشان کرد: هیچ‌کدام از تولیدکنندگان حق ندارند که از تعداد برگ دستمال کاغذی خود بکاهند. تمام بسته بندی‌ها باید ۲۰۰ برگ یا ۳۰۰ برگ باشد.

هر مجموعه‌ای که چنین کاری انجام داده باشد، تخلف کرده است. وی درباره میزان تولید صنایع سلولزی افزود: هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه ۲ کیلو و ۸۰۰ گرم مصرف صنایع سلولزی دارد که با واردات مواد اولیه تولیدکنندگان داخلی هیچ مشکلی در تأمین کالا ندارند. میزان تولید دستمال کاغذی در کشور ۲۰۰ هزار تن و پوشک بچه ۱۰۰ هزار تن است. البته اگر این روزها به فروشگاه‌های زنجیره‌ای سر بزنید متوجه می‌شوید که دستمال کاغذی، پوشک بچه و… به وفور در بازار موجود است و تنها افزایش قیمت است که باعث شده مردم ناراضی باشند.

حتما بخوانید:  درباره «زلزله احتمالی» باید منتظر روز‌های آتی باشیم

فعالان بازار مولوی می‌گویند: دستمال کاغذی روزانه توزیع می‌شود و دیگر مانند ماه پیش، فروش‌ها با محدودیت روبه‌رو نیست. تمام بنکداران بموقع به سفارشات داده شده می‌رسند. وزارت صنعت اعلام کرده، ۱۵۰ واحد تولیدی با ظرفیت ۲۸۰ هزار تن در زمینه پوشک بچه معمولی، پوشک کامل بچه، پوشک بزرگسال و… فعالیت دارند. این در حالی است که انجمن صنایع سلولزی تعداد واحدهای فعال را ۱۰۰ واحد دانسته و میزان تولید پوشک را ۱۰۰ هزار تن عنوان کرده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *