جزئیات افزایش هزینه معیشت کارگران جزئیات افزایش هزینه معیشت کارگران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / جزئیات افزایش هزینه معیشت کارگران

جزئیات افزایش هزینه معیشت کارگران

خبرگزاری تسنیم: فرامرز توفیقی، عضور شورای عالی کار درباره جزئیات هزینه معیشت کارگران گفت: اعضای کارگروه دستمزد به کاهش سطح معیشت کارگران با توجه به افزایش قیمت ها در شرایط ویژه اقتصادی کشور، از افزایش هزینه معیشت ماهیانه کارگران از ۲ میلیون و ۶۷۰هزار تومان اسفند۹۶ به ۳ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان در شهریورماه ۹۷خبرداد.

وی گفت: طبق محاسبات مورد تایید کارگروه دستمزد، هزینه اقلام خوراکی سبد معیشت کارگران با مبنا قرار دادن روز هجدهم شهریورماه، نسبت اسفند ۹۶ به میزان ۳۱ درصد کاهش پیدا کرده است.

توفیقی با بیان اینکه مطابق این محاسبات هزینه اقلام خوراکی سبد معیشت حدود ۲۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و کل هزینه سبد معیشت جامعه کارگری نیز در این بازه زمانی ۶ ماهه حدود ۸۰۰ هزار تومان افزایش داشته است، ادامه داد: نظر جامعه کارگری این است که به دلیل آثار تورمی افزایش حداقل مزد، قدرت خرید کارگران از محل تامین سبد کالاهای اساسی و به صورت غیرنقدی افزایش یابد.

این فعال کارگری ادامه داد: با توجه به پیش بینی ارز ۳۵۰۰ تومانی در بودجه ۹۷درآمد ارزی دولت به ازای هر دلار ۷۰۰ تومان ناشی از مابه التفاوت نرخ ارز ۳۵۰۰ تا ۴۲۰۰ تومان افزایش یافته است بنابراین دولت می تواند از محل این منابع کالاهای اساسی سبد معیشت جامعه کارگری را تامین کند.

اما جزئیات این سبد که به تأیید کمیته مزد رسیده است به شرح زیر است. این آمارها بررسی تغییرات اقلام خوراکی یک خانوار کارگری ۶ماه گذشته است. بررسی نشان دهنده این است که «حداقل هزینه» سرانه «مصرف روزانه» اقلام خوراکی ۹ هزار و ۱۸۳ تومان است؛ این هزینه‌ استخراج شده، مجموع مبلغ مصرف اقلام خوراکی «برای یک نفر در روز» است، به نحوی که صرفا از حداقل مصرف مواد غذایی برخوردار باشد.

حتما بخوانید:  جزئیات خودکشی دانشجوی دانشگاه فردوسی

جزئیات افزایش هزینه معیشت کارگران

با توجه به این جدول «حداقل هزینه مصرف ماهیانه مواد غذایی» یک خانوار ۳٫۳ نفره با توجه به آمار مرکز آمار هزینه مصرف روزانه یک نفر در ماه حدود ۹۱۰ هزار تومان است که هزینه یک خانوار ۳٫۳ نفره این هزینه حدود ۳میلیون و ۴۵۰ هزار تومان برآورد می شود.

هزینه معیشت خانوارکارگری اسفند ماه سال گذشته ۲میلیون و۶۷۰ هزار تومان محاسبه شده بود که این رقم در حال حاضر به ۳میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسیده است.

خلاصه اینکه چند روز گذشته جلسه کمیته مزد با دستور کار ترمیم مزد ۹۷ برگزار شد و سه گروه کارگری و کارفرمایی و دولت بر سر افزایش۸۰۰ هزار تومانی و تورم ۳۱ درصدی هزینه های معیشت کارگران توافق کرده اند.

علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت:با توجه به اینکه نماینده وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه در نشست به کمیته مزد حضور نداشتند ، تعیین تکلیف نهایی احیای ستاد بن در شورای عالی کار انجام خواهد شد. وزارت کار زمان برگزاری نشست را مشخص می‌کند اما آنها به ما وعده داده اند که جلسه ابتدای هفته آینده برگزار می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *