جهانگیری: دولت بعدی، بی‌سابقه‌ترین ذخایر را دارد جهانگیری: دولت بعدی، بی‌سابقه‌ترین ذخایر را دارد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / جهانگیری: دولت بعدی، بی‌سابقه‌ترین ذخایر را دارد

جهانگیری: دولت بعدی، بی‌سابقه‌ترین ذخایر را دارد

پایگاه اطلاع‌رسانی معاون‌ اول ریاست‌جمهوری: معاون اول رییس جمهور گفت: دولت آینده بی سابقه‌ترین مجموع ذخایر ارزی و طلای کشور را دارد.

اسحاق جهانگیری بعدازظهر امروز در مراسم تجلیل از یاوران اشتغال محرومین که در بانک مرکزی برگزار شد حضور یافت.

بخش‌هایی از سخنان جهانگیری:

جهانگیری با اشاره به اینکه حداقل ۳۰ درصد بودجه ریالی و بیش از ۶۰ درصد درآمد ارزی متکی به نفت است، تأکید کرد: آمریکا ایستاد تا نفت را از اقتصاد ایران حذف کند و به دنبال این بودند که با تحریم نفت، سیستم بانکی و کشتیرانی، اقتصاد ایران را از هم بپاشانند که مردم ایران در سختی و فشار قرار گرفتند اما اقتصاد ایران از هم نپاشید.

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در پایان سال ۹۸ حرکت اقتصاد کشور رو به رشد شد و توانستیم با تحریم ها بجنگیم تا جایی که در ابتدای سال ۹۹ فکر می کردیم که کشور وارد مرحله جدیدی شده است اما زندگی مردم و اقتصاد کشور وارد مبارزه دیگری به نام مبارزه با ویروس کرونا شد.

جهانگیری: دولت بعدی بی‌سابقه‌ترین ذخایر را دارد

جهانگیری تصریح کرد: صادرات غیرنفتی پس از تحریم های آمریکا علیه بخش نفت ایران چرخه اقتصاد کشور را به حرکت در می آورد اما پس از شیوع کرونا و در ابتدای سال ۹۹ نتوانستیم حتی به کشورهای همسایه همانند عراق، ترکیه و افغانستان که نقطه اصلی صادرات و واردات بودند همانند گذشته کالا وارد یا صادر کنیم و مرزهای زمینی بسته شدند دولت تلاش کرد با رعایت پروتکل های بهداشتی کشورهای همسایه را متقاعد برای واردات و یا صادرات کالا نماید.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در سه ماهه اول سال ۹۹ در اثر شیوع کرونا یک میلیون و ۴۰۰ هزار شغل در کشور از بین رفت ادامه داد: با شروع کرونا شرایط ویژه ای در کشور به وجود آمد که اثر عمیقی بر اقتصاد، نرخ اشتغال و سرمایه گذاری داشت و از این منظر سال ۹۹ سالی ویژه است و تمام اقتصاددانان سیاسی باید از این منظر به سال ۹۹ به خوبی بپردازند و عوامل را بررسی کنند تا ارزیابی دقیقی در این خصوص در زمینه اقتصاد کشور انجام شود.

حتما بخوانید:  فرار سلاطین کاغذ، رشوه ۲.۵ میلیاردی هدایتی در بانک سرمایه، مساله بنگاه‌های شرط بندی

جهانگیری با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ با بحران خشکسالی روبه رو شده ایم، ادامه داد: از سال ۹۴ گندم وارد نمی کردیم که بعد از اعمال تحریم های آمریکا به دنبال این بودیم تا ذخایر کشور را اضافه نماییم اما برای سال جاری باید حداقل شش میلیون تن گندم وارد کنیم چرا که تولید داخلی کاهش یافته است و کشورهای جهان نیز به دلیل شیوع کرونا و ترس از کم شدن کالاها در کشورشان بر روی صدور کالاهای اساسی محدودیت هایی ایجاد کرده اند. این در حالی است که ما نیاز به واردات داریم چرا که زندگی مردم سخت و کیک اقتصاد کشور کوچک شده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه طبق گزارش بانک مرکزی در دهه ۹۰ شمسی رشد اقتصادی در کشور تقریباً صفر بوده است، ادامه داد: ‌مردم باید از اقتصاد کشور به یک میزان بهره مند می شدند که به طبقه متوسط و ضعیف جامعه فشارهای جدی وارد آمده است و این در حالی است که سرمایه گذاری در کشور نیز در طی یک دهه منفی شده و در زمینه انباشت سرمایه نیز هشدارهایی وجود دارد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه با تمام وجود دعا می کنم خداوند به حجت الاسلام والمسلمین رییسی و تیم وی در دولت کمک کند تا کشور را از این شرایط سخت عبور دهند افزود: دولت جدید به زودی کار را برعهده می گیرد که می تواند با نیروهای جدید، تازه نفس و ابتکارات نو و انگیزه بالا وارد شود و امور کشور را به پیش ببرد.

جهانگیری با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی می توانست ده ها پیامد منفی برای اقتصاد کشور داشته باشد، ادامه داد: افتخار عده ای در کشور این بود که مدافع بازار آزاد هستند و در شهریور سال ۹۲ و هنگام تحویل دولت سه نرخ ارز ۳۲۷۴ تومانی برای صادرات، نرخ ۲۴۷۷ تومانی برای بخشی از کالاها و یک نرخ ارز آزاد برای بخش دیگری از اقتصاد کشور وجود داشت که در همان روزهای نخست آغاز به کار دولت تدبیر و امید به دنبال این بودیم که این ارز را به ارز آزاد برسانیم ولی باید در عین حال از زندگی مردم حفاظت می کردیم تا حداقل کالاها به دست آنها برسد.

حتما بخوانید:  ️محسن رضایی: یارانه را به ۴۵۰هزار تومان می‌رسانم

جهانگیری افزود: ‌فکر نمی کردیم حتی هند نیز از ایران نفت نخرد و مابه ازایی ندهد و حتی روسیه و برخی کشورهای همسایه که برای استقلال کشور آنها از خون فرزندان خود گذشتیم نیز چنین اقداماتی انجام دادند و ما در این جنگ اقتصادی تنها بودیم و مقابله به مثل نیز نکردیم و تنها می توانستیم تحریم ها را دور بزنیم، کالاها را جابجا کنیم و با اتخاذ سیاست هایی پس از تحریم بانکی، پول خرید کالاها را وارد کشور کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه بارها به بزرگان کشور گفته ام که هیچ کس مانند من تولید در کشور را به خوبی نمی شناسد، ادامه داد: من برای سال های متمادی مسئول تولید بودم اما الان چه اتفاقی برای تولید کننده افتاده است که تنها می تواند یک میلیون دلار مواد اولیه وارد کند؟ وقتی در سال ۹۶ برای طرف خارجی ال سی باز می کردیم در حدود ده تا ۱۵ درصد این یک میلیون دلار پرداخت می شد و کالا به بندر ایران تحویل داده می شد که با نرخ ارز ۴۰۰۰ تومانی دلار در آن سال ۴۰۰ میلیون پرداخت می شد تا کالا وارد کشور شود اما امروز همان تولید کننده برای ورود یک میلیون دلار مواد اولیه باید صددرصد و با نرخ ارز ۲۴ هزار تومانی و با ریسک بالا پرداخت کند که حتی گاهی نیز این نرخ صددرصدی تا ۴۰ درصد نیز به دلیل اینکه صرافی ها به دنبال اخذ ضمانتنامه هستند، افزایش می یابد.

جهانگیری با بیان اینکه امروز حجم ذخایر اسکناس و طلای بانک مرکزی در تاریخ ایران بی سابقه است، تأکید کرد: دولت آینده بی سابقه ترین مجموع ذخایر ارزی و طلای کشور را دارد و در دولت تدبیر و امید به این موضوع توجه داشتیم تا همواره ذخایر در کشور افزایش یابد تا در روز مبادا با استفاده از اسکناس و ارز، دارو وارد کشور نماییم و دست کشور در این زمینه خالی نباشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *