حوزه علمیه از انرژی خورشید درآمدزایی می‌کند حوزه علمیه از انرژی خورشید درآمدزایی می‌کند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / حوزه علمیه از انرژی خورشید درآمدزایی می‌کند

حوزه علمیه از انرژی خورشید درآمدزایی می‌کند

خبرگزاری حوزه: مدیر دفتر امور موقوفات و منابع پایدار حوزه های علمیه با بیان اینکه مدیران حوزه همه تلاش شان را می کنند تا سرمایه گذار و ایده پرداز و… مناسب برای مشارکت در بحث اقتصادی پیدا کنند، گفت: این کار در حال انجام است و به زودی شاهد اتفاقات خوب و بهتری در بحث وقف در حوزه های علمیه خواهیم بود.

پاسخ به برخی جوسازی‌ها علیه روحانیت و طلاب

سید مصطفی حسینی نژاد:

برای اداره حوزه‌های علمیه، نیازمند درآمد حاصل از وقف هستیم. ۳ هزار و ۵۰ موقوفه در کشور متعلق به حوزه است.

 پرداختی فعلی موقوفات پاسخ گوی حوزه نیست.

مجموع درآمد موقوفات حوزه از ابتدای سال ۹۷ تا ۲۳ مهرماه همان سال ۱۱ میلیارد تومان بوده .

فرودگاه گرگان وقف حوزه علمیه است؛ اداره این نوع موقوفه‌ها باید به حوزه واگذار شود. به زودی شاهد اتفاقات خوبی در بحث وقف در حوزه خواهیم بود.

قصد داریم با تولید انرژی خورشید و فروش آن به دولت، راه اندازی گل‌خانه‌های بزرگ و یا راه اندازی مجتمع‌های فرهنگی با نام مفتاح، تولید ثروت کنیم.

اگر چه نظام جمهوری اسلامی است و باید دولت به حوزه علمیه کمک کند و این کمک دولت بر خلاف تصورها و سخنان بی پایه و اساس در گوشه و کنار به طلاب حوزه های علمیه و روحانیت نیست، بلکه کمک به سیستم آموزشی حوزه های علمیه است.

چون تصوری در جامعه شکل گرفته و هست که پول هایی که دولت به حوزه می دهد، مستقیم در اختیار طلاب قرار می گیرد. در حالی که این گونه نیست. به عنوان نمونه پولی که دولت به دانشگاه می دهد، به صورت مستقیم پول را که به جیب دانشجو نمی ریزند، بلکه دولت اعتبارات را به سیستم آموزشی دانشگاه می دهد که شامل، امور جاری، حق الزحمه استاد، غذا، اعضای هیئت علمی و… است.

حتما بخوانید:  توئیت معنادار یک نماینده مجلس علیه ترامپ

اعتباری هم که دولت در نظام جمهوری اسلامی به حوزه های علمیه می دهد نه حوزه علمیه شهر خاص می دهد، برای بحث سیستم آموزشی عبارت از اجرای برنامه، کادر مدارس، کارمندان، تبلیغ و… هزینه می شود و تنها جایی که برخی از طلاب از این پول استفاده می کنند، بحث بیمه حداقلی است؛ تازه آن هم بدست طلبه نمی رسد، بلکه به بیمه واریز می شود.

در این بین هم ممکن است بعضی از طلاب که درصدشان کم و ناچیز است، موقعیت شغلی پیدا کنند، وقتی موقعیت شغلی پیدا کردند، دیگر آن حداقل بیمه ناچیز که دولت از طریق مرکز خدمات حوزه های علمیه، به طلاب می داد، آن حداقلی هم قطع می شود.

(با بیان این که دولت موظف است به بعضی اقشار جامعه، خدمات اجتماعی ارائه دهد که بخشی از این افراد طلاب می باشند): در اینجا فرق طلبه با دیگر اقشار این است که طلبه همه عمرش را پای درس می گذارد، ولی اقشار دیگر، درس شان مقدمه شغل شان است. هدف طلبه از تحصیل، نشر دین و تبلیغ است. به هر حال این دعوا و جوّی که علیه روحانیت پیرامون این موضوع در جامعه درست شده، بر این مسئله است، که بیان شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *