خطیب دینی: روزی به نام «کوروش» نامگذاری شود خطیب دینی: روزی به نام «کوروش» نامگذاری شود | آوتاف
خانه / اخبار داغ / خطیب دینی: روزی به نام «کوروش» نامگذاری شود

خطیب دینی: روزی به نام «کوروش» نامگذاری شود

خبرگزاری ایرنا: قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس گفت: منع کردن افراد از شرکت در روز موسوم به کوروش پرسش‌هایی را در اذهان به وجود می‌آورد که باعث حضور جدی‌ تر آنها می‌شود ‌اما اگر روزی به این مناسبت نامگذاری شود و حضور مردم نیز آزاد باشد می‌توان فضا را مناسب ‌سازی کرد.

حجت الاسلام علی سقاچی با بیان اینکه درباره کوروش دو نظریه وجود دارد افزود: برخی کوروش را همان ذوالقرنین می‌دانند که در قرآن از وی نام برده شده است که پیامبری دادگر بوده است و در مقابل فساد ایستاد و از مردم در برابر گزند اقوام مهاجم محافظت کرد.

این خطیب دینی ادامه داد: برخی دیگر نیز معتقدند که کوروش پیامبر نبوده است، بلکه حاکمی بود که مردم از او رضایت داشتند و برای آنان امکانات بسیاری فراهم آورده بود از جمله به آبادسازی راه‌ها و سامان‌دادن به زندگی مردم می‌پرداخت.

سقاچی با بیان اینکه یکی از الطاف خداوند به انسان خدمت به خلق است، ابراز داشت: اگر صادقانه به خلق خدا خدمت کنید خدا شما را نگه می‌دارد.

خطیب دینی: روزی به نام «کوروش» نامگذاری شود

وی در توضیح این نکته بیان داشت: حضرت موسی (ع) از خدا پرسید چرا فرعون را از زمین محو نمی‌کنی و خداوند به او پاسخ داد زیرا او به معیشت مردم رسیدگی می‌کند و بر سر در کاخش “بسم‌الله الرحمن‌الرحیم” نگاشته شده است و ما آن را می‌بینیم و فرعون را نمی بینیم و هرگاه این نام را محو کرد او را عذاب خواهیم داد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس ادامه داد: روزی که فرعون به دلیل خدماتش ادعای خدایی کرد و نام خدا را پاک کرد، مقدمه نابودی او فراهم شد؛ بنابراین اگر نام کسی جاودان و یادش ماندگار می‌شود به دلیل خدماتی است که به خلق خدا کرده است.

حتما بخوانید:  رونالد کومان رسما از بارسلونا اخراج شد

سقاچی افزود: گروه دوم که معتقدند کوروش پیامبر نیست، می‌گویند او انسانی خدوم، فهیم و کاردان بوده است که به مشکلات رسیدگی می‌کرد، به معیشت مردم توجه داشت و جلوی دزدی‌ها را می گرفت.

این کارشناس مسائل مذهبی که پاسخ های به مسائل شرعی مردم روزانه در رادیو فارس پخش می شود، با اشاره به مثل “الانسان حریص علی ما منع” که به معنای انسان بدانچه از آن منع شود، حریص‌تر می‌شود، اظهار داشت: در سالیان گذشته که روز موسوم به کوروش رنگ و بوی سیاسی و امنیتی گرفت، جمعیت بیشتری در پاسارگاد جمع شدند؛ زیرا وقتی جلوی کسی گرفته شد، بیشتر بدان چیز حریص می‌شود.

وی اظهار داشت: ما باید خود، برای برگزاری روز کوروش برنامه ریزی کنیم و این مجال را به دشمنان ندهیم.

قائم مقام ستاد اقامه نماز در فارس با تاکید بر اینکه فضا برای گرامیداشت کوروش مناسب‌سازی نشده است، اظهار داشت: امروز فضای مجازی، حقیقی شده است و دشمنان هرچه بخواهند در این فضا القا می‌کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از افرادی که در این روز در پاسارگاد جمع می‌شوند، شیرازی نیستند، بلکه براساس آمار از ۱۷ استان کشور و از شهر‌های گوناگون گرد هم جمع می‌شوند؛ بنابراین ضروری است که فضا را برای حضور آنان مناسب سازی کنیم.

سقاچی با بیان اینکه دشمن درپی آن است که امور را در دست گیرد، تاکید کرد: رسانه‌های غربی امنیتی کردن روز کوروش را به معنای ترس نظام ترجمه می‌کند؛‌ درحالیکه نظام ترسی ندارد و چنانچه برگزاری این روز را آزاد کنیم، هر‌کس می‌تواند بیاید و اتفاقی نیز رخ نمی‌دهد.

حتما بخوانید:  ‏نوه امام هم ⁧کرونا ⁩گرفت

وی ادامه داد: اگر این روز را تعطیل کنیم، مشکلات حل نمی‌شود، بلکه زمینه برای بروز ناهنجاری‌ها فراهم می‌شود و فضا در اختیار غرب قرار می‌گیرد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز فارس گفت: اگر فضای آثار تاریخی پاسارگاد به خوبی مدیریت شود، هیچ فردی شعار هنجارشکنانه سر نمی دهد؛ زیرا فضا و امکانات و مدیریت در دست ماست.

سقاچی افزود: با مدیریت و برنامه ریزی و نیز برپایی غرفه های مختلف، فضای مناسب ایجاد می‌شود و اخلال‌گران در‌می‌یابند که فضا برای حضور آنان فراهم نیست و خود، صحنه را ترک می‌کنند.

وی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که در مراسم روز کوروش شعارهای هنجار شکنانه می‌دهند، افرادی با پیشینه نادرست هستند، گفت: این فضا به دعوت خارجی ها آماده شده که این گونه افراد را ترغیب می‌کنند تا در روزی مشخص برای فریاد زدن و ایجاد اخلال در آرامگاه کوروش جمع شوند.

سقاچی با اشاره به ناآرامی‌های دی ماه گذشته در شیراز بیان کرد: حدود ۱۲ تن از افرادی که در این ناآرامی‌ها در مرکز استان فارس دست داشتند، ایرانیان مقام انگلستان بودند که برای متشنج کردن فضا وارد میدان شدند.

این خطیب دینی اظهار داشت: باید امکان اعتراض برای مردم فراهم شود و بتوانند سخن خود را بگویند؛ زیرا اعمال فشار بیش از حد باعث از دست رفتن کنترل می‌شود؛ ‌همانگونه فشار بیش از حد بر یک فنر کنترل آن را از دست خارج می‌کند.

سقاچی با بیان اینکه فضا در روز موسوم به کوروش باید در دست افراد متدین باشد و برنامه ریزی فرهنگی صورت گیرد،‌ گفت: کسی نباید در این روز به دین تعرض و به نظام بی حیایی کند و البته رفتار‌های ناهنجار مستوجب تنبیه است.

حتما بخوانید:  فیسبوک صفحه «پرس‌تی‌وی» را برای همیشه بست

وی امنیتی کردن روز کوروش را اقدامی موقتی خواند و گفت: افرادی که در این روز به نظام و دین کج‌دهنی می‌کنند باید توبیخ شوند اما نباید جلوی دیگر افراد را گرفت.

سقاچی افزود: باید قاطعانه در مقابل برخی افراد که برای اخلال‌گری می‌آیند، ایستاد، برخی دیگر نیز در این روز جمع می‌شوند تا بدانند چه خبر است و بعضی افراد نیز واقعاً برای خواندن فاتحه در این روز جمع می‌شوند؛ بنابراین نباید زمینه برای موج‌سواری بیگانگان فراهم شود.

قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس با اشاره به برگزاری یادروزهای سعدی و حافظ در شیراز گفت: ما در این مناسبت‌ها از رئیس جمهور، وزرا و علما دعوت می‌کنیم و یاد این افراد را گرامی‌ می‌داریم، همین کار را می‌توان با تعیین یادروز کوروش صورت داد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *