خلاصه اعداد مهم بودجه ۱۴۰۱ خلاصه اعداد مهم بودجه ۱۴۰۱ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / خلاصه اعداد مهم بودجه ۱۴۰۱

خلاصه اعداد مهم بودجه ۱۴۰۱

مطابق پیش‌نویس رسیده به اقتصاد آنلاین که ممکن است تا پیش از ارایه به مجلس دچار تغییراتی جزیی شود، کل منابع بودجه عمومی دولت (بجز درآمدهای اختصاصی و نیز شرکتهای دولتی) ۱۳۷۲ هزار میلیارد تومان است که نسبت به منابع عمومی بودجه در ۱۴۰۰ که بالغ بر ۱۲۷۷ هزار میلیارد بود رشد ۷ درصدی نشان میدهد. همچنین (منابع عمومی بودجه به اضافه منابع اختصاصی دولت) ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که نسبت به بودجه ۱۳۷۳ هزار میلیاردی سال ۱۴۰۰ حدود ۹.۲ درصد رشد نشان میدهد.

خلاصه اعداد مهم بودجه ۱۴۰۱

این رشدهای بسیار پایین در شرایط تورمی ۴۴ درصدی اعلامی مرکز آمار، نشان از عزم دولت برای ارایه یک بودجه انقباضی و کم تورم دارد.

حقوق کارمندان دولت در بودجه ۱۰ درصد اضافه شده است.

در این لایحه کل اوراق منتشره از سوی دولت و شرکتهای دولتی حدود ۱۰۹ هزار میلیارد تومان خواهد بود که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن صرف بازپس‌دهی اصل و سود اوراق سررسید شده و قبلی است. ۸ هزار میلیارد تومان اوراق شهرداری‌ها هم به این مبلغ اضافه میشود.

کل سهم دولت از صادرات نفت ۳۸۱ هزار میلیارد تومان معادل ۲۵ درصد از کل بودجه کشور است که نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد نشان میدهد.

در این لایحه میزان مالیات از درآمدهای دولت به ۵۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده که سهم آنرا زیر ۴۰ درصد نگاه میدارد که عدد قابل قبولی نیست.

در این لایحه برای اولین بار همه خودروهای بالای ۱ میلیارد و منازل مسکونی و ویلاهای بالای ۱۰ میلیارد تومان مشمول مالیات بر دارایی میشوند که بصورت سالانه اخذ خواهد شد. جالب توجه است که واحدهای اداری و تجاری شامل این مالیات نیستند!

حتما بخوانید:  سردار قاسمی: مخالفان چین، کاسب تحریم هستند

نرخ تسعیر دلار ۲۳ هزار تومان است.

فروش نفت حدود ۱.۲ میلیون بشکه در روز و قیمت نفت حدود ۶۰ دلار درنظر گرفته شده که حکایت از عزم دولت برای اداره کشور در شرایط تحریمی و بدون هرگونه توافقی با آمریکا دارد.

در این لایحه نرخ سوخت فولاد، پتروشیمی و پالایشی‌ها معادل نرخ خوراک مصرفی پتروشیمی‌ها تعیین شده که نشان از افزایش این نرخ برای این گروه‌ها دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *