دل‌نگرانی برای بچه شامپانزه خاصِ پارک ارم دل‌نگرانی برای بچه شامپانزه خاصِ پارک ارم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / دل‌نگرانی برای بچه شامپانزه خاصِ پارک ارم

دل‌نگرانی برای بچه شامپانزه خاصِ پارک ارم

روزنامه اعتماد: نگرانی‌ها درباره وضعیت باران، بچه شامپانزه سه ساله باغ‌وحش ارم با بیشتر شدن سن او و بازگرداندش به قفس هر روز بیشتر می‌شود. این نگرانی‌ها باعث شده تا جمعی از دوستداران و فعالان محیط‌زیست با امضای کارزاری از رییس سازمان محیط‌زیست کشور بخواهند این بچه شامپانزه را به یتیم‌خانه شامپانزه‌ها در خارج از کشور منتقل کند.

درخواست برای نجات بچه شامپانزه ارم

امضا‌کنندگان این کارزار که تا امروز تعدادشان به بیش از ۱۲ هزار نفر رسیده با اشاره به وضعیت ویژه باران و دور افتادن این بچه شامپانزه از همنوعان‌شان از عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط‌زیست خواسته‌اند قبل از رسیدن سن باران به سن بزرگسالی زمینه حضور او در جمع دیگر شامپانزه‌ها را فراهم کند. دلیل دور افتادن باران از همنوعان خود شرایط ویژه تولد و نگهداری این بچه شامپانزه است. باران سال ۱۳۹۶ از یک شامپانزه بسیار جوان در باغ‌وحش ارم متولد شد. تولد زودرس و بی‌تجربگی مادرش باعث شد به وسیله دامپزشک باغ‌وحش، دکتر ایمان معماریان از مادرش جدا شود و از آن زمان تا کمتر از یک ماه پیش همراه او زندگی کند.

حالا سازمان محیط‌زیست این بچه شامپانزه را به قفس باغ‌وحش بازگردانده چون به گفته سعید محمودی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان تهران «براساس قانون» این حیوان باید دراختیار باغ‌وحش قرار می‌گرفت. از آنجا که شامپانزه‌ها موجوداتی به‌ شدت اجتماعی هستند و در صورت تنهایی دچار مشکلات روانی می‌شوند، باران نیازمند حضور در جمع دیگر شامپانزه‌هاست، اما متخصصان احتمال می‌دهند شامپانزه‌های باغ‌وحش ارم به دلیل پراکندگی گروه‌های آنها حضور باران در میان جمع‌شان را قبول نکنند و حتی باعث مرگ او شوند. بر همین اساس در حال حاضر متخصصان رفتار حیوانات توصیه کرده‌اند که این بچه شامپانزه به یتیم‌خانه‌های مخصوص شامپانزه منتقل شود تا بتواند با همسالان خود رشد کند. سازمان محیط‌زیست همچنین اعلام کرده که موافق انتقال باران به یتیم‌خانه است اما باغ‌وحش ارم هنوز درخواستی نداده است.

حتما بخوانید:  پژمانفر: کاری مهمتر از مادر شدن برای زنان نیست

در همین‌حال حسین واعظیان مدیر روابط عمومی بنیاد مستضعفان (مالک باغ‌وحش ارم) گفته اگر از طرف سازمان محیط‌زیس اجازه انتقال داده شود آنها مخالفتی ندارند. باران حالا میان رفت و برگشت‌های رسانه‌ای و پیچیدگی‌های بروکراتیک بین سازمان حفاظت محیط‌زیست و باغ‌وحش ارم گیر افتاده است.

بر همین اساس امضاکنندگان این کارزار که همچنان در آدرس (www.karzar.net/baran) در حال جمع‌آوری امضاست خواستار دستور مستقیم رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست برای رفع مشکلات هستند. پیش‌تر هم کارزاری با نزدیک به ۴۹ هزار امضا، به دلیل شرایط بد نگهداری حیوانات در باغ‌وحش‌های ایران خواستار تعطیلی آنها شده بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *