رایزنی افغانستان درباره اتفاقات ادعایی در مرز ایران رایزنی افغانستان درباره اتفاقات ادعایی در مرز ایران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / رایزنی افغانستان درباره اتفاقات ادعایی در مرز ایران

رایزنی افغانستان درباره اتفاقات ادعایی در مرز ایران

ایسنا: وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که با هدف دستیابی به حقیقت پیرامون گزارش‌های نشر شده که ادعا شده حاکی از رفتار نادرست با مسافران افغان در امتداد سرحد افغانستان و ایران و کشته شدن شماری از آنان شده است مقامات ایرانی و افغان در تماس و رایزنی هستند.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد:

«با هدف دستیابی به حقیقت پیرامون گزارش های نشر شده که حاکی از رفتار نادرست با مسافران افغان در امتداد سرحد افغانستان و ایران و شهادت شماری از آنان میباشد، از روز قبل (دوشنبه) به این طرف معین سیاسی وزارت امور خارجه محمد هارون چخانسوری در کابل و سفیر افغانستان مقیم تهران با مسولین دولتی جمهوری اسلامی ایران در تماس هستند.

تقاضای افغانستان از جانب ایران این بود که هر دو طرف هر چه عاجل تحقیقات را در این زمینه آغاز تا مبنی بر یافته های این تحقیقات تصامیم لازم غرض اقدامات مقتضی اتخاذ گردند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب هفته جاری از طریق یک تماس تلفنی رسمی به سفیر جمهوری اسلامی افغانستان مقیم تهران از آمادگی شان برای انجام تحقیقات مشترک اطلاع داده و وعده نموده که در جریان امروز یادداشت رسمی در مورد جزییات تخنیکی تحقیقات مشترک را به سفارت افغانستان مقیم تهران ارسال خواهند کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان از اقدام متقابل ایران را قدردانی کرده و منتظر دریافت یادداشت رسمی است، تا در چهارچوب آن یادداشت زمینه آغاز عاجل تحقیقات مشترک مساعد گردد.»

وزارت خارجه افغانستان هدف از این تحقیقات را دریافت حقایق دقیق و تامین عدالت عنوان کرد.

حتما بخوانید:  ۳۰ نماینده کرونایی چرا همچنان به مجلس می‌آیند؟

به گزارش ایسنا، در پی ادعای منتشر شده در برخی رسانه‌های افغانستان در خصوص ضرب و شتم گروهی از افغان‌ها که قصد ورود غیر قانونی به کشورمان را داشتند و مجبور کردن آنها به بازگشت از مسیر رودخانه مرزی که مدعی شده اند چند نفر در رودخانه غرق شده اند مقامات کشورمان واکنش نشان دادند.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه درباره برخی اخبار در رسانه های افغانستان در خصوص وقوع حادثه برای تعدادی از شهروندان این کشور که با عبور از رودخانه مرزی قصد ورود غیر قانونی به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته اند، ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان تصریح کرد: این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک کشورمان را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: به جهت اهمیت موضوع و به منظور کسب اطلاع دقیق از چگونگی وقوع این حادثه در خاک افغانستان، مراتب را در همکاری با مقامات این کشور تحت بررسی قرار داده ایم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *