روحانی: باید زنجیره شیوع کرونا قطع شود روحانی: باید زنجیره شیوع کرونا قطع شود | آوتاف
خانه / اخبار داغ / روحانی: باید زنجیره شیوع کرونا قطع شود

روحانی: باید زنجیره شیوع کرونا قطع شود

خبرگزاری مهر: رئیس جمهور گفت: برخی پیشنهاد کردند تعطیلات نوروزی حذف شود و تعطیلات را به زمان دیگری ببریم اما به نظر من این کار عملی و شدنی نیست.

 حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه ویروس کرونا خطرناک‌تر از ویروس‌هایی شبیه به آنفلوانزا نیست، گفت: به دلیل اینکه ویروس کرونا بسیار سریع شیوع پیدا می‌کند، این بیماری جایگاه خاص خودش را پیدا کرده و به همین دلیل در همه کشورهای دنیا تأثیر گذاشته است.

رئیس جمهور درباره اقداماتی که برای مقابله با ویروس کرونا باید انجام شود، اظهارداشت: تقریباً یک نسخه واحدی در همه دنیا برای مقابله با کرونا مطرح است مبنی بر اینکه باید زنجیره شیوع این بیماری را قطع کنیم.

روحانی: باید زنجیره شیوع کرونا قطع شود

وی تصریح کرد: زمانی که فردی که مبتلا به این ویروس است در جمعی حضور می‌یابد عده‌ای را آلوده می‌کند و این شیوع به صورت زنجیره وار ادامه پیدا می‌کند و ممکن است از کل شهر و مناطق شهری و بین شهری عبور کند و حتی از بین کشورها هم عبور کند؛ بنابراین اولین مسئله برای مقابله با کرونا، قطع این زنجیره است.

روحانی با بیان اینکه مسئله ضدعفونی و رعایت نکات بهداشتی بسیار حائز اهمیت است، گفت: اگر ما دست‌های خود را به خوبی شسته و ضدعفونی کنیم، این زنجیره قطع می‌شود و به فرد دیگری نمی‌رسد و همچنین همه مقرراتی که درباره لباس و ماسک و لوازم بهداشتی وجود دارد باید رعایت شود، چرا که برای قطع این زنجیره بسیار تأثیرگذار است.

رئیس جمهور با تأکید بر ضرورت عدم جابجایی و ترددهای غیرضروری گفت: برخی تردد را به این معنا می‌دانند که صرفاً از تهران به شهر دیگری نرویم اما معنای تردد این است که حتی درون شهر هم تردد و جابه جایی های غیرضروری انجام نشود، چرا که تردد و سفر در این شرایط مضر است و شامل سفرهای درون شهری هم می‌شود.

وی با بیان اینکه توصیه ما این است که حتی الامکان ترددها به حداقل ممکن تقلیل پیدا کند، اظهارداشت: مردم باید صرفاً زمانی که ضروری است تردد کنند و در زمان تردد هم باید اصول و پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه و مراعات قرار دهند تا این زنجیره شیوع ویروس کرونا قطع شود.

حذف تعطیلات نوروزی عملی و شدنی نیست

روحانی در مورد تصمیمات دولت برای تعطیلات نوروزی نیز گفت: در آستانه تعطیلات نوروزی هستیم و برخی به ما پیشنهاد کردند که دولت تعطیلات نوروزی را حذف کند و به زمان یا فصل دیگری انتقال داده شود که به اعتقاد بنده این کار عملی و شدنی نیست.

وی ادامه داد: در ایام عید مردم نکات و اعتقاداتی دارند که باید انجام شود که البته امسال مردم باید مراسم‌های خود را به صورت خوبی مدیریت کنند و در تجمعات حضور نیابند و اگر در اماکن متبرکه حضور می‌یابند دقت کنند.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما زیارت هر امامی را از راه دور با خلوص و توجه می‌توانیم انجام دهیم که ثواب و اجر هم دارد. فاصله زمانی و مکانی تأثیری در ارتباط ما با ائمه اطهار ندارد و همه ما باید مراعات کنیم و نگذاریم ایام نوروز فرصتی برای شیوع بیشتر کرونا باشد، بلکه نوروز باید زمانی برای پیروزی در مقابل این ویروس باشد.

حتما بخوانید:  عقبگرد استقلال در ماجرای جذب قاسمی‌نژاد

روحانی تاکید کرد: مردم در این ایام می‌توانند به صورت تلفنی و یا از طریق فضای مجازی جویای احوال یکدیگر شوند و در زمان دیدار هم باید فاصله‌ها را رعایت کنند و اصول بهداشتی را مد نظر قرار داشته باشند.

رئیس جمهور بیان کرد: برخی تصور می‌کنند صرفاً وزارتخانه بهداشت و درمان درگیر مبارزه با ویروس کروناست و گاهی گله می‌کنند که کل کشور و همه مسئولان و وزرا باید پای کار بیایند که بنده باید بگویم در این ستاد تمام دولت درگیر هستند.

وی با بیان اینکه مسئولان در تلاش هستند تا مردم زندگی عادی خود را بگذرانند گفت: زندگی عادی مردم شامل این است که آب، برق، گاز، بنزین برای آنها فراهم باشد و همچنین گردش پول و کالاهای اساسی باشد و تلاش ما این است که زندگی مردم تبدیل به شرایط بحرانی بسیار سخت و غیرقابل تحمل نشود.

تمام وزرای اقتصادی ما درگیر مقابله کرونا هستند

روحانی با اشاره به اینکه تمام وزرای اقتصادی ما درگیر مقابله با این شرایط هستند، گفت: برای مثال رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تأمین مالی بخش‌های مختلف در تلاش است، معاون اقتصادی رئیس جمهور در این ایام به طور مرتب جلسات اقتصادی برگزار می‌کند و همچنین وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی هم برای تأمین ریال، ارز و کالاهای اساسی در تلاش هستند.

رئیس جمهور با بیان اینکه همچنین تمام بخش‌های علمی و تحقیقاتی ما درگیر این موضوع هستند تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، وزارت علوم، وزارت دفاع و تمام بخش‌های لازم در این زمینه در حال فعالیت هستند تا نحوه مقابله با این ویروس را شناسایی کنند.

یک نفر هم در دولت بیکار نیست

وی با بیان اینکه یک نفر هم در دولت بیکار نیست و همه فعال هستند، اظهار داشت: به این نحو تبلیغ شده است که رئیس جمهور و یا وزیر کشور در این شرایط مسئولیتی ندارند و فقط بنده خدا وزیر بهداشت و درمان گرفتار شده و و همه بار بر دوش وی است.

روحانی افزود: البته بار سنگینی بر دوش وزیر بهداشت و درمان و همکاران وی به ویژه پزشکان و پرستاران است و آنان مسئولیت بسیار سنگینی را این روزها بر عهده دارند که از آنها سپاسگذاری می‌کنیم و همچنین از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم که مجوز دادند کسانی که در این راه جان خود را از دست دادند، به عنوان شهید خدمت محسوب شوند و همه می‌دانیم آنها در خط مقدم هستند.

نیروهای مسلح ما اعم از سپاه، ارتش و بسیج پای کار هستند

رئیس جمهور بیان کرد: با وجود این همه مسئولان از جمله نیروهای مسلح ما اعم از سپاه، ارتش و بسیج پای کار هستند به گونه‌ای که نیروهای مسلح در جاهایی که بیمارستان لازم است، ده هزار تخت برای نقاهتگاه آماده دارند و اقداماتی را انجام می‌دهند و همه استانداران ما در فعالیت هستند.

وی تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت سنگینی بر عهده دارد مبنی بر اینکه لجستیک کار و تأمین مواد بر عهده آنها است و هر آنچه مورد نیاز وزارت بهداشت و درمان است تهیه می‌کنند و همچنین همه مایحتاج زندگی مردم را تأمین می‌کنند.

حتما بخوانید:  مکارم: دعا و زیارت ائمه در درمان کرونا موثر است

روحانی گفت: لازم است از شهرداری‌ها تشکر کنم چرا که آنان شهرها را ضدعفونی و نظافت می‌کنند و بار سنگینی بر دوش آنان و کمک بزرگی برای شکست کرونا و اقدامی حائز اهمیت است.

مردم ما نباید هیچ‌گونه نگرانی درباره آب، برق، انرژی و سوخت در این ایام داشته باشند

ر وحانی با اشاره به اینکه بنده با برخی از استانداران در تماس بودم که برای بالا رفتن میزان مصرف آب ابراز نگرانی کردند، گفت: بنده روز گذشته از وزیر نیرو در این باره سوال کردم که طبق پاسخ وزیر نیرو، مردم ما نباید هیچ‌گونه نگرانی درباره آب، برق، انرژی و سوخت در این ایام داشته باشند و همه نیازهای کشور تأمین است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تمام مسائلی که مربوط به روابط خارجی است از سوی وزیر امور خارجه دنبال می‌شود، افزود: وزیر امور خارجه به طور مداوم در با مسئولان کشورها به ویژه برای همکاری‌هایی که برای مقابله با ویروس کرونا حائز اهمیت است، در تماس است و بار سنگینی بر عهده دارد و با همه توان وزارت امور خارجه ما در این زمینه فعال است.

وی تصریح کرد: اگرچه بخش آموزش ما در این ایام تعطیل است اما مسئولان همه توان خود را از طریق صدا و سیما و فضای مجازی به کار گرفته‌اند تا روند آموزش و تعلیم به دانش‌آموزان ادامه یابد.

روحانی با اشاره به مصوبات مهمی که شورای عالی امنیت ملی در ۱۷ اسفندماه ۹۸ داشت، گفت: مقام معظم رهبری همه این مصوبات را تائید کردند که پشتوانه قوی و بسیار خوبی برای همه ما است. در یکی از مصوبات آمده است که «ستاد ملی مقابله با کرونا هر چه تصویب می‌کند، همانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و برای تمام ارکان، دستگاه‌ها و نهادهای کشور اعم از نیروهای مسلح، غیر نیروهای مسلح، نهادهای عمومی و حتی در برخی از موارد ضروری برای بخش خصوصی لازم‌الاجرا است» و این مصوبه قدرت زیادی به ستاد داد.

حداقل هفته‌ای یک جلسه از جلسات ستاد مقابله با کرونا با ریاست بنده تشکیل می‌شود

رئیس‌جمهور بیان کرد: برخی از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای از بنده درخواست کردند که مسئولیت ستاد مقابله با کرونا را بر عهده داشته باشد که باید بگویم حداقل هفته‌ای یک جلسه از جلسات ستاد مقابله با کرونا با ریاست و مدیریت بنده تشکیل می‌شود و هفته آینده و ایام تعطیلات نوروز هم جلسات خود را برگزار خواهیم کرد، خود بنده هفته‌ای یکبار در این زمینه جلسه می‌گذارم و اگر مشکلی داشته باشم، معاون اول بنده در این جلسات حضور می‌یابد.

وی گفت: همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست نمکی به طور منظم و هر تعداد که لازم باشد، برگزار می‌شود.

روحانی با اشاره به وظایف سنگینی که در این ایام بر عهده وزیر راه و شهرسازی است، افزود: وزیر راه و شهرسازی وظایف عمده‌ای برای تردد جاده‌ای و به ویژه تردد بین ایران و کشورهای همسایه بر عهده دارد. بنده تأکید می‌کنم که اپلیکیشن‌هایی که در این زمینه بوده، متأسفانه فعال نیست؛ به گونه‌ای که قطار یا هواپیماهای ما خالی است و جا دارد اما در برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها راه نمی‌دهد که لازم است این اِشکال هر چه سریع‌تر رفع شود.

حتما بخوانید:  غیررسمی؛ قیمت دلار ۱۰ هزار تومان شد

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این مشکلات باید مرتفع شود تا مردم ترددهای ضروری خود را انجام دهند و البته اگر ترددهایی الزامی نیست، خواهش ما این است که مردم توجه کنند و این ترددها را انجام ندهند.

وی با بیان اینکه ما مطلع هستیم که برخی از اقشار جامعه ما این روزها در فشار اقتصادی قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: برخی از مشاغل تحت عنوان «مشاغل شب عیدی» از آنان یاد می‌شود، بسیاری از فروشنده‌ها این روزها دچار مشکل شده‌اند و معمولاً مردم شب عید نونوار می‌کردند که امسال مشکلاتی به وجود آمد؛ البته پس از آنکه کرونا که مهمان ناخوانده‌ای است از کشورمان رخت بست، مردم خرید می‌کنند و این مشکلات حل می‌شود.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و معاونت اقتصادی رئیس‌جمهور اقداماتی را در این زمینه انجام داده و مصوباتی داشته‌اند که این مصوبات را یکشنبه هفته آینده با حضور مسئولان اتاق‌ها و اصناف مرور می‌کنیم و هر امکانی در اختیار دولت باشد، در این زمینه تلاش می‌کند از جمله اینکه بحث‌هایی چون اقساط و مالیات فروشنده‌ها حل و فصل شود که برخی از این موارد حل شده و برخی دیگر حل می‌شود و ما این موارد را دنبال خواهیم کرد.

سلامت افراد در خروجی شهرها چک می‌شود

روحانی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند راه این شهر یا آن شهر را ببندیم و یا در شهرهای بزرگ بین شمال و جنوب شهر و یا شرق و غرب را ببندیم، اظهار داشت: امروز به طور کامل در مورد این موضوع در جلسه هیئت دولت بحث کردیم و به طور کامل همه دوستان اظهارنظر کردند. اتفاق نظر همه این است که برخی از چیزهایی که گفته می‌شود در اجرا مشکلات بیشتری می‌آفریند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در همین راستا نکته‌ای به ذهن ما آمده که البته توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا باید اعلام شود، تشریح کرد: ممکن است برخی از دورازه های شهر در خروجی از لحاظ سلامت چک شوند و اگر مشکلی دارند اجازه ندهند راه را ادامه بدهند؛ پس این کار را در ورودی‌ها انجام نخواهد شد. به عنوان مثال از اول در تهران این کار را انجام بدهیم، نه اینکه شخص هزار کیلومتر برود و در شهرهای مختلف برود بعد در یکی از ورودی‌ها چک بشود؛ این کار باید در خروجی شهرها انجام شود.

وی افزود: هر روزی که ستاد ملی اعلام کرد از آن روز در خروجی‌هایی که مشخص می‌کنیم، مردمی که می‌خواهند خارج شوند از لحاظ تب سنجی تست می‌شوند ولی در عین حال با همه این حرف‌ها ما تردد را به حداقل برسانیم. هم در داخل شهر و هم بین شهر به حداقل برسانیم. هر چه در خانه بمانیم بهتر است، امن ترین مکان خانه خودمان است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *