روزنامه اصولگرا: سال ۹۸ عروسی کم می‌شود روزنامه اصولگرا: سال ۹۸ عروسی کم می‌شود | آوتاف
خانه / اخبار داغ / روزنامه اصولگرا: سال ۹۸ عروسی کم می‌شود

روزنامه اصولگرا: سال ۹۸ عروسی کم می‌شود

روزنامه اصولگرای جوان نوشت: اگر بخـواهیم مقـوله ازدواج را با سه مـؤلـفه بـودجـه‌۹۸، وام مسکن و آینـده تورمی پیـش‌بینـی و بـررسی کنیم با حسابـی ساده خـواهیم فهمید ۹۸ سالی کم‌عروس و داماد خـواهد بود.

این در حالی است که در بودجه ۹۸ همانند بودجه ۹۷، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین همان ۱۵ میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج‌ساله مقرر شده و هر اقتصاد خوانده و نخوانده‌ای می‌داند این مبلغ تکافوی جزیی‌ترین مخارج سنگین ازدواج را نخواهد داد.

اگر سری به بازار حال حاضر (دی ۹۷) بزنیم، جهش‌های قیمتی لوازم خانگی سر به فلک می‌زند. از ابتدای امسال تاکنون به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت انواع لوازم خانگی ایرانی از ۴۰ تا ۶۰ درصد و قیمت انواع لوازم خانگی خارجی ۱۰۰ درصد افزایش یافته و همچنین قیمت فرش و موکت نسبت به پارسال ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

حدوداً یک ماشین لباسشویی ایرانی از ۳۳ میلیون ریال تا ۵۲ میلیون ریال، قیمت هر اجاق گاز ایرانی از ۱۷ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال، قیمت هر یخچال ایرانی از ۳۰ میلیون ریال تا ۶۰ میلیون ریال و قیمت یخچال ساید بای ساید هم از ۹۰ میلیون ریال تا ۱۶۰ میلیون ریال است.

فروشندگان اذعان دارند، اگر شش تا ۹ ماه پیش با ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان می‌شد جهیزیه‌ای کامل تهیه و دختران را راهی خانه بخت کرد، اما امروز این رقم بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون است.

همچنین در شرایطی که میانگین قیمت مسکن در پایتخت نسبت به سال گذشته تقریباً دو برابر شده است، بخشی از تقاضای خرید در ماه‌های آینده ناگزیر روانه بازار اجاره می‌شود و از تعداد زوجینی که با استفاده از وام خانه اولی‌ها در اولویت هستند، کاسته خواهد شد و بر تقاضای اجاره افزوده می‌شود. به این ترتیب احتمال بر‌هم‌خوردن تعادل عرضه و تقاضا در بازار آپارتمان‌های اجاری وجود دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)
حتما بخوانید:  یامین‌پور در میدان انقلاب به همه حمله می‌کند

درباره ی مدیر سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *