زندگی ماهانه ایرانیان با تخم‌مرغ ۲میلیون خرج دارد زندگی ماهانه ایرانیان با تخم‌مرغ ۲میلیون خرج دارد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / زندگی ماهانه ایرانیان با تخم‌مرغ ۲میلیون خرج دارد

زندگی ماهانه ایرانیان با تخم‌مرغ ۲میلیون خرج دارد

روزنامه جام جم: گرانی اقلام خوراکی و کالاهای اساسی باعث شده هزینه سفره مردم در ماه‌های اخیر چند برابر شود.

زندگی ماهانه ایرانی‌ها با تخم‌مرغ ۲میلیون خرج دارد!

در این گزارش می‌خوانید: 

* وضعیت زندگی شهروندان به‌خصوص تامین ابتدایی‌ترین نیازهای آنها از جمله خوراک، پوشاک و مسکن افراد، شاید مهم‌ترین نیاز شهروندان برای ادامه حیات و زندگی باشد. در این میان مواد خوراکی با داشتن سهمی حدود ۴۰ درصد در سبد هزینه خانوار در کنار هزینه‌های مربوط به مسکن بخش قابل‌توجهی از درآمد خانوار را به خود اختصاص می‌دهد.

* حداقل مزد یک کارگر در سال ۹۹ در حالی چیزی حدود دو میلیون و ۸۰۰هزار تومان است که درآمد این قشر طی یک‌سال ثابت بوده اما قیمت برخی از مواد خوراکی فقط طی شش ماه اول سال‌جاری بارها دستخوش تغییر شده است؛ تغییراتی که باعث شده بخش قابل‌توجهی از افراد دارای درآمد ثابت، برخی از اقلام خوراکی را از سبد مصرفی خود حذف کنند. در واقع هر خانواده چهار نفری ماهانه باید چیزی حدود یک‌ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان برای همین سه وعده غذایی هزینه کنند.

* افزایش هزینه‌های زندگی به‌خصوص هزینه‌های مربوط به تامین مسکن و اقلام خوراکی در یک‌سال اخیر در حالی به‌شدت افزایش یافته که اگر کارگران تمام آیتم‌های مزدی خود را به‌صورت کامل دریافت کنند ماهانه درآمدی حدود سه میلیون تومان خواهند داشت. این در حالی است که این مبلغ ( ماهانه سه میلیون تومان) در شرایطی که سبد معیشت خانوار چیزی حدود پنج میلیون تومان تخمین زده می‌شود در‌نهایت تامین‌کننده فقط ۵۰ درصد از هزینه‌های زندگی یک خانوار چهار نفره است. در واقع هر خانوار چهار نفره برای تامین حداقل‌های یک زندگی، نیازمند درآمدی حدود شش میلیون تومان در ماه هستند. این در حالی است که برخی از شهروندان نه تنها شغل ثابت و مشخصی نداشته و از همین حداقل حقوق نیز محروم هستند بلکه برخی از افراد به‌رغم شاغل بودن در بازارهای غیر‌رسمی درآمدی به‌مراتب کمتر از حداقل حقوق مورد تایید وزارت کار دارند.

حتما بخوانید:  «اینستاگرام» فیلتر می‌شود

* اکنون صبحانه یکی از گران‌ترین وعده‌های غذایی به حساب می‌آید. یک بطری شیر اکنون بین ۵۶۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان قیمت دارد. هر بطری نیز برای مصرف چهار نفر کفایت می‌کند که اگر رقم مصرف‌کننده بر تعداد چهار تقسیم شود باید به ازای هر نفر ۱۴۰۰ تومان پرداخت شود. از دیگر اقلام لبنی که خانوارهای ایرانی در وعده صبحانه مصرف می‌کنند پنیر است. کمترین قیمتی که برای این کالا در سوپرمارکت‌ها یافت می‌شود ۱۱هزار تومان است. پنیرهای ۴۰۰ گرمی برای خانوارهای چهارنفره مصرف یک‌روزه دارد. این در حالی است که اگر مصرف ۱۰۰گرم پنیر را برای هر وعده صبحانه برای هر نفر در نظر بگیریم با توجه به قیمت ۱۱هزار تومانی پنیر ۴۰۰ گرمی، هزینه پنیر هر فرد برای صبحانه روزانه ۲۷۵۰ تومان خواهد شد. کره اخیرا با افزایش گرانی زیادی مواجه بوده به‌طوری‌که قیمت هر بسته کره ۱۰۰ گرمی از حدود ۴۰۰۰ تومان به ۸۰۰۰ تومان افزایش یافته است.

* اگر هر نفر روزانه ۲۵ گرم کره مصرف کند قیمت کره مصرفی برای هر فرد ۲۰۰۰ تومان خواهد بود. چای هم یکی از اقلام حذف‌نشدنی در صبحانه ما ایرانی‌هاست. درحال‌حاضر قیمت یک بسته چای خارجی نیم‌کیلویی ۶۵هزار تومان است که با این حساب باید هر روز برای یک نفر ۷۵۰ تومان کنار گذاشت. قیمت نان در یک‌سال اخیر تغییر چندانی نداشته است. براساس آخرین مصوبات ستاد تنظیم بازار درخصوص نان، قیمت نان‌بربری یارانه‌ای هزار تومان، سنگک یارانه‌ای ۱۲۰۰تومان، تافتون یارانه‌ای ۵۵۰تومان و لواش یارانه‌ای ۳۰۰تومان است. قیمت همین نان‌ها در نانوایی‌های آزادپز به‌ترتیب ۱۵۰۰، ۱۸۰۰، ۸۵۰ و ۴۵۰ تومان تعیین شده‌است. اما در بیشتر نانوایی‌های سطح شهر بربری با قیمت بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰تومان، سنگک بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان، تافتون ۹۰۰تومان و لواش ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. درواقع یک صبحانه ساده تحت عنوان نان و کره قیمتی حدود ۲۶هزار تومان خواهد داشت.

حتما بخوانید:  تخم‌مرغ در جنوب کشور کمیاب شد

* اگر یک خانواده چهارنفره بخواهد در وعده ناهار عدس‌پلو بخورد، باید حداقل ۱۵۰ گرم عدس را خیس و آماده پخت کنند. قیمت عدس ۹۰۰گرمی درحال‌حاضر چیزی حدود ۳۰ هزار تومان است. قیمت عدس مورد نیاز برای ناهار این خانواده حدود ۵۰۰۰ تومان خواهد بود. قیمت برنج خارجی در بازار نیز چیزی حدود ۲۲ هزار تومان است. برنج مورد نیاز برای ناهار یک خانواده چهارنفری چیزی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم است. یعنی مصرف یک وعده برنج خارجی برای این خانوار چیزی حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار تومان آب می‌خورد. برنج و عدس مورد نیاز برای پخت این غذا بدون محاسبه هزینه روغن (قیمت یک بطری روغن ۸۰۰ گرمی ۸۶۰۰ تومان است که برای پخت غذا حداقل باید از۵۰ گرم آن استفاده کرد) چیزی حدود ۱۸ تا ۲۰هزار تومان خواهد شد. این در حالی است که این عدس‌پلو بدون کشمش و گوشت چرخ‌کرده باشد.

* وزن یک شقه گوسفندی بین ۱۰ تا ۱۵کیلوست که خانوارها باید رقمی حدود یک‌میلیون تا یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان برای خرید آن بپردازند. اگر خانوارها بخواهند گوشت را به صورت کیلویی دریافت کنند باید حداقل ۱۲۰هزار تومان بپردازند. از این رو بسیاری از خانوارهایی که درآمد حداقلی داشته و اصطلاحا سرپرست خانوار حداقل بگیر است در دو سال اخیر عملا گوشت را از سفره خود حذف و درنهایت خوشبینی تن ماهی، قارچ و سویا را جایگزین مصرف گوشت کرده‌اند. اکنون قیمت هر کیلو مرغ با نرخ ۱۷هزار و ۵۰۰تومان به دست مردم می‌رسد.

* سیب‌زمینی تخم‌مرغ، یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین غذاهای ممکن است. حالا با پرواز قیمت تخم‌مرغ به هر شانه ۳۸ هزار تومان، هر عدد تخم‌مرغ در برخی از مغازه‌ها با قیمت ۱۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. اگر در وعده شام هر نفر دو عدد تخم‌مرغ مصرف کند یک خانواده چهار نفره برای تهیه تخم‌مرغ مورد نیاز خود باید چیزی حدود ۱۲هزار تومان هزینه کند. قیمت هر کیلو سیب‌زمینی نیز ۴۵۰۰ تومان قیمت دارد. یعنی یک خانوار چهارنفره برای تهیه یک وعده شام ساده (سیب‌زمینی و تخم‌مرغ ) بدون محاسبه هزینه نان باید چیزی حدود ۱۷هزار تومان هزینه کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *