صدور مجوز مذاکره ایران با اینستاگرام و واتس‌اپ صدور مجوز مذاکره ایران با اینستاگرام و واتس‌اپ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / صدور مجوز مذاکره ایران با اینستاگرام و واتس‌اپ

صدور مجوز مذاکره ایران با اینستاگرام و واتس‌اپ

دیجیاتو: رییس مرکز ملی فضای مجازی با اعلام اینکه مجوز مذاکره با گوگل، اینستاگرام و واتساپ صادر شده، اعلام کرد که ایران قصد ندارد با پلتفرم‌های فیلتر شده فعلا وارد مذاکره شود. او ابراز امیدواری کرد که گوگل، اینستاگرام و واتساپ به مقررات کشور ایران تمکین کنند. به گفته او مسئول این مذاکرات وزارت ارتباطات است.

«ابوالحسن فیروزآبادی» در ششمین همایش ملی فضای مجازی پاک که شنبه شب به صورت آنلاین برگزار شد اعلام کرد که مجوز مذاکره با گوگل و اینستاگرام و واتساپ صادر شده است: « پلتفرم‌هایی که هم اکنون مسدود هستند، جای بحثی ندارند. اما به دوستان مجوز داده‌ایم که با گوگل، اینستاگرام و واتس اپ وارد مذاکره شوند که آنها به مقررات ما تمکین کنند. البته ما معتقدیم که تلاش لازم در این زمینه صورت نگرفته است.»

فیروزآبادی با ذکر این نکته که شرایط کشور ایران در این مذاکرات خاص است، پذیرفته که مذاکرات سختی در راه خواهد بود و این مذاکرات مانند کشور ترکیه با این پلفترم‌ها پیش نخواهد رفت: «قبول داریم که شرایط کشور ما خاص است و نباید این مذاکره را به سهولت ترکیه، پاکستان و یا اندونزی مقایسه کنیم. اما چنانچه با موضع قدرت وارد شویم و مواضع مان منفعلانه نباشد، نتایج امیدبخشی را شاهد خواهیم بود. مسئول این مذاکرات نیز وزارت ارتباطات است.»

مجوز مذاکره با اینستاگرام و واتس‌اپ صادر شد

فیروزآبادی با انتقاد از حضور مقامات سیاسی کشور که مخاطب خارجی ندارند در پلتفرم‌های فیلتر شده گفت: «ما آئین نامه‌ای در مرکز ملی فضای مجازی تهیه کرده و به مسئولان مربوطه ارائه دادیم که در پلتفرم‌های مسدود شده حضور نداشته باشند و به جای رسانه‌های رسمی، اخبار سازمانی خود را در این فضا پخش نکنند. اما این آئین نامه با بی توجهی مواجه شد و هم اکنون شاهد هستیم که مسئولان روی پلتفرم مسدود شده آمریکایی مسائل سازمانی خود را مطرح کرده، حتی رونمایی از دستاوردهای سازمان خود را در این فضا اعلام می‌کنند و یا شاهد دعواهای سازمانی روی این پلتفرم‌ها هستیم. البته در مورد قانونی بودن و یا نبودن این اقدام، قوه قضائیه باید نظر دهد.» گفتنیست چندی پیش وزیر ارتباطات کانال رسمی خود در تلگرام را با تیک آبی راه‌اندازی کرد.

حتما بخوانید:  انتقاد از کمک نجومی شهرداری به جشنواره فجر

گفتنیست نخستین بار و در آبان ماه سال ۹۴ این محمود واعظی وزیر سابق ارتباطات بود که بحث مذاکره با یکی از سرویس‌دهندگان خارجی را مطرح کرد. وی در آن مقطع با بیان اینکه قطعا موتور جست‌وجوی یاندکس روسیه بهتر از گوگل آمریکا با ما راه خواهد آمد، گفته بود اگر این شرکت مقررات کشور ما را رعایت کند، خدماتش روی مردم باز می‌شود. واعظی این اظهارات را در حاشیه دیدار با همتای روسی خود گفته بود که موافقت شده تا با هدف شکست انحصار گوگل در ایران، بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی روسی با هدف بهینه کردن خدمات خود برای مردم ایران، دفتری در کشورمان دایر کند؛ اتفاقی که هرگز رخ نداد.

در آن زمان واعظی خبر از مذاکره با مسئولان اینستاگرام داد و گفته بود که اینستاگرام حاضر است محدودیت‌ها ایرانیان از نظر اخلاقی و قانون و دین را رعایت کند؛ اما این مذاکرات نیز به نتیجه نرسید. دی ماه ۹۷ نیز فیروزآبادی خبر داده بود که قصد مذاکره با اینستاگرام را دارند که نتایج این صحبت نیز هیچ‌گاه مشخص نشد.

ناگفته نماند وزیر ارتباطات نیز چندی پیش اعلام کرد که مقامات ایران در سال ۹۳ نیز با پاول دوروف، مدیرعامل تلگرام دیداری داشته‌اند که علی رغم اعلام این موضوع که جزئیات این مذاکرات منتشر می‌شود، تاکنون گزارشی از مذاکرات منتشر نشده است و به نظر می‌رسد به نتیجه نرسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *