فیروزجا با شکست رکورد کارلسن جاودانه شد! فیروزجا با شکست رکورد کارلسن جاودانه شد! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / فیروزجا با شکست رکورد کارلسن جاودانه شد!

فیروزجا با شکست رکورد کارلسن جاودانه شد!

جماران نوشت: پدیده شطرنج جهان با عبور از ریتینگ ۲۸۰۰ در سن ۱۸ سال و ۵ ماهگی، رکورد قهرمان حال حاضر جهان را شکست و به رده دوم جهان صعود کرد.

فیروزجا با شکست رکورد کارلسن جاودانه شد!

علیرضا فیروزجا ستاره بی چون و چرای این روزهای شطرنج جهان در دور پایانی رقابت های قهرمانی تیمی اروپا، روی میز یک تیم ملی فرانسه مقابل شهریار ممدیاروف سوپر استاد بزرگ نامدار آذربایجان به برتری رسید و ضمن کسب رکورد فوق العاده ۸ امتیاز از ۹ بازی مدال طلای میز یک اروپا را نیز از آن خود کرد. مدیاروف ششمین ریتینگ برتر تاریخ شطرنج جهان را در سال ۲۰۱۸ به ثبت رسانده بود و با ریتینگ ۲۸۱۸ در آن سال نفر سوم جهان بود!

فیروزجا با کسب این پیروزی ریتینگش را به عدد خیره کننده ۲۸۰۳.۹ رساند تا پس از مگنوس کارلسن نروژی در رده دوم جهان بایستد. کارلسن در سال ۲۰۰۹ و در آستانه تولد نوزده سالگی اش موفق به عبور از ریتینگ ۲۸۰۰ شده بود. در حال حاضر غیر از کارلسن که قهرمان جهان است هیچ بازیکن دیگری در محدوده ریتینگ ۲۸۰۰ قرار ندارد.

فیروزجا با این موفقیت توانست به باشگاه ۲۸۰۰ تایی های جهان راه پیدا کند. باشگاهی که پیش از او تنها ۱۴ نفر در تاریخ توانسته بودند به آن راه پیدا کنند و نوجوان ۱۸ ساله مازندرانی پانزدهمین بازیکنی است که به این جمع راه پیدا می کند.

فرانسه به لطف پیروزی میز یک فیروزجا که در این رقابت ها ۷ برد و دو مساوی به دست آورد، موفق به کسب عنوان قهرمانی اروپا شد. افتخاری ارزشمند که در حضور مدعیان اروپا مانند روسیه و آذربایجان به دست آمد.

(Visited 1 times, 1 visits today)
حتما بخوانید:  نوازندگی کیهان کلهر به یاد قربانیان پرواز ۷۵۲

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *