ماجرای تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا ماجرای تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ماجرای تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا

ماجرای تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا

گجت نیوز: اخیرا تصاویری از تصادف یک دستگاه سایپا شاهین با تویوتا کرولا ۲۰۱۳ منتشر شده است. این تصاویر نشان می‌دهند که خودرو شاهین آسیب زیادی ندیده است.

داستان تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا

به تازگی عکس‌هایی از تصادف یک دستگاه سایپا شاهین سفید رنگ با تویوتا کرولا مدل ۲۰۱۳ مشکی رنگ در فضای مجازی پخش شده است. با توجه به شواهد موجود، این اتفاق در تهران به وقع پیوسته و حواشی بسیاری را به همراه داشته است.

داستان تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا

در جریان این تصادف تویوتا کرولا از پشت با سایپا شاهین برخورد کرده و جلوپنجره و کاپوت آن به شدت آسیب دیده است. این در صورتی است که محصول سایپا، این تصادف را با خراشیدگی ناچیز روی سپر عقب و شکستن مه شکن سمت راست، از سر گذرانده است.

تا قبل از این اتفاق نیز تصادف مشابهی در کشور عمان میان یک دستگاه سمند سورن و تویوتا کمری اتفاق افتاد و تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شده بود. بسیاری از رسانه‌ها آسیب دیدگی شدید کمری را دلیل بر ایمن بودن سمند دانستند،‌ اما سایت‌های تخصصی حوزه خودرو این موضوع را به شکل دیگری بررسی کردند.

در ارتباط با تصادف سورن و کمری نمی‌توان به صورت دقیقی اظهار نظر کرد، چرا که مجهولات بسیاری در رابطه با این اتفاق وجود دارد؛ مثلا مشخص نیست که دو خودرو در هنگام برخورد چه سرعتی داشتند.

طبیعتا اتومبیل‌هایی که از عقب با برخورد مواجه می‌شوند آسیب زیادی نمی‌بینند و اتفاقا در شرایط کنونی اتومبیلی که نیرو حاصل از تصادف را تا بالاترین حد ممکن مستهلک کند و از وارد شدن ضربه به سرنشینان جلوگیری کند،‌ محصول ایمن‌تری به شمار می‌رود.

حتما بخوانید:  نظرسنجی‌ِ ساسی، احمدی‌نژاد محبوب‌تر از روحانی!

داستان تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا

بسیاری از رسانه‌ها با استناد به تصاویر منتشر شده از تصادف سایپا شاهین و تویوتا کرولا، از بهبود ایمنی محصولات سایپا سخن می‌گویند و مدعی می‌شوند که استانداردهای ایمنی در صنعت خودرو ایران پیشرفت کرده است. اما کمتر به این اتفاق از دید فنی نگاه می‌شود.

با توجه به تصاویر منتشر شده از این تصادف مشخص می‌شود که کرولا سرعت زیادی داشته و محصول سایپا در سرعت چندان بالایی قرار نداشته است. به نظر می‌رسد که کرولا دیرهنگام اقدام به ترمزگیری کرده و در نتیجه با دایو جلوی خودرو و برخورد آن به سازه زیرین سپر و شاسی شاهین، جلوپنجره و درپوش موتور کرولا آسیب زیادی دیده است. البته سپر و چراغ کرولا آسیب خاصی ندیده که این موضوع در نوع خود جالب است.

سایپا شاهین یکی از ایمن‌ترین محصولات داخلیداستان تصادف جنجالی سایپا شاهین و تویوتا کرولا

تویوتا کرولا از سوی مؤسسه یورو انکپ موفق به دریافت ۵ ستاره ایمنی شده و محصول سایپا نیز از تست R95 استاندارد ECE سه ستاره ایمنی را کسب کرده است. در تست تصادف ECE R95 در حالی که خودرو ثابت است،‌ جسمی متحرک به جرم ۹۵۰ کیلوگرم با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت با زاویه ۹۰ درجه‌ای به بخش کناری خودرو برخورد می‌کند. این تست سلامت راننده را می‌آزماید و با لحاظ برخی پارامترها به علاوه بررسی سازه پس از تصادف،‌ اعتبارنامه ECE R95 را به خودروی حاضر در آزمون اعطا می‌کند.

تویوتا کرولا روی کاغذ اتومبیل ایمن‌تری از سایپا شاهین است،‌ اما نمی‌توان با استناد به این موضوع گفت که محصول سایپا ایمنی بالایی ندارد؛ بلکه این خودرو یکی از استانداردترین و ایمن‌ترین محصولات داخلی به شمار می‌رود. از سوی دیگر تنها سه تصویر نیز دلیلی بر ایمن‌تر بودن شاهین نسبت به کرولا نیست.

حتما بخوانید:  پایان همکاری باشگاه تراکتور با زونیمیر سولدو

علاوه بر این با سرچ کردن عبارت «Toyota corolla 2013 crash» در اینترنت تصاویر متنوعی برای شما به نمایش در خواهد آمد که تمام آن‌ها تخریب کامل بخش جلو این خودرو را نشان می‌دهند. اما تصاویر تصادف سایپا شاهین و کرولا و همچنین تصاویر دیگری که از تصادف کرولا در فضای مجازی وجود دارد مشخص می‌سازند که دماغه خودرو تمام نیرو ضربه را به خود جذب کرده و هیچ ضربه‌ای به ستون‌های A و سقف وارد نشده است. در نتیجه سرنشینان هیچ‌گونه آسیب جدی ندیده‌اند.

برای نتیجه‌گیری باید عنوان کرد نمی‌توان با استناد به چند تصویر مدعی شد که محصولات داخلی در مقایسه با خودروهایی مانند کرولا یا کمری ایمن‌تر هستند. از طرفی دیگر چنین داستان‌هایی نمی‌توانند جایگاه محصولات داخلی را بهبود بخشند و نباید محصولات ملی نظیر تارا و شاهین را به صورت غیر کارشناسانه ستایش یا نکوهش کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *