مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت | آوتاف
خانه / اخبار داغ / مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

دیجیاتو: «سرکلایو سینکلر» پدر کامپیوترهای خانگی «ZX Spectrum»، مخترع ماشین حساب جیبی، طراح خودروی الکتریکی C5 و تلویزیون جیبی TV80 پس از یک دوره طولانی مدت مبارزه با بیماری، در سن ۸۱ سالگی در لندن درگذشت.

سینکلر نقش مهمی در توسعه کامپیوترهای خانگی و عرضه آنها با قیمت مناسب به فروشگاه‌های بریتانیا داشته است. هرچند برخی او را به دلیل اختراع ماشین حساب جیبی می‌شناسند، اما بسیاری از گیمرهای کهنه کار صنعت گیمینگ کار خود را با یکی از مدل‌های ZX سینکلر آغاز کرده‌اند. نسل خاصی از گیمرها در یک مقطع زمانی، انتخابی جز ZX Spectrum 48K یا رقیب آن کمودور ۶۴ را نداشتند.

مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس وی را پدر سیستم‌های ZX می‌داند و می‌گوید عاشق چنین سیستم کامپیوتری بوده است.

سر کلایو سینکلر شخصیت جالبی داشت و بسیاری از اطرافیانش از او عنوان فردی بسیار باهوش یاد می‌کنند. وی در سن ۱۷ سالگی مدرسه را ترک کرد و به مدت ۴ سال به عنوان روزنامه نگار فنی مشغول فعالیت بود. اوایل دهه ۱۹۷۰ اولین سری ماشین حساب جیبی را اختراع کرد که بطراحی کوچک و سبکی داست و در جیب جا می‌شد. یکی از علاقه مندی‌های سینکلر ارزان کردن محصولات و تبدیل آنها به دستگاه‌هایی کوچک بود.

مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

زمانی که اولین کامپیوتر خانگی او یعنی ZX80 به بازار عرضه شد، تحولی در این حوزه ایجاد کرد. آوریل سال ۱۹۸۲ زد ایکس اسپکتروم را به عنوان محصولی از شرکت کوچک انگلیسی به نام شرکت تحقیقاتی سینکلر معرفی کرد. کامپیوترهای خانگی ZX80 و ZX81 او را بسیار ثروتمند کردند.

حتما بخوانید:  اشتباهات ساوت‌گیت، رویای ملکه را بر باد داد!

مخترع ماشین حساب جیبی درگذشت

در سال ۱۹۸۵ نیز اولین خودرو برقی C5‌ را به بازار عرضه کرد. وی در آن مقطه زمانی پیش بینی کرده بود که در سال اول می‌تواند ۱۰ هزار دستگاه از آن را بفروشد، اما پروژه با شکست روبرو شد. بسیاری نگران ایمنی رانندگی با چنین خودرو برقیبودند.

محصول دیگر وی Sinclair TV80، یک تلویزیون جیبی بود که چندان مورد استقبال قرار نگرفت. اطرافیانش می‌گفتند ایده‌های وی چالش برانگیز و جالب بود. ایده‌هایی در سر داشت که در آن مقطع زمانی کمتر کسی چنین طرح‌هایی را دنبال می‌کرد. سینکلر علاوه بر ثبت اختراع، علاقه زیادی به شعر و دوی ماراتن داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *