مسئولان در جنگ اقتصادی کنار مردم باشند مسئولان در جنگ اقتصادی کنار مردم باشند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / مسئولان در جنگ اقتصادی کنار مردم باشند

مسئولان در جنگ اقتصادی کنار مردم باشند

خبرگزاری مهر: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در دوران دفاع مقدس، رزمندگان و بسیجیان در صبح روز عملیات، فرماندهان را در پشت خاکریزها کنار خود می‌دیدند و الان هم باید مسئولان کنار مردم باشند.

مسئولان در جنگ اقتصادی کنار مردم باشند

محمدباقر قالیباف امروز (شنبه) در بیست و پنجمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، روسا و مدیران ناجا که در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد، گفت: امروزه در کشور با چالش‌هایی روبرو هستیم، اما فرصت‌های بزرگی نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران افتخارات بزرگی را پدید آورده، از این رو تاثیرات آن در سطح کشور، منطقه و بین الملل مشهود است؛ براساس مجاهدت‌های امام (ره) و مردم و رهبری‌های هوشمندانه فرماندهی معظم کل قوا در این مقطع از تاریخ که آغاز قرن جدید است، شاهد احیای مجدد اسلام و عزت مسلمین هستیم، بنابراین طبیعی است که استکبار جهانی مقابل چنین باورهایی بایستد و در جهت ایجاد مانع باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امروزه در گام دوم انقلاب به سر می بریم، از این رو ناگزیر هستیم با اولویت‌ها به چالش‌های پیش رو توجه و آنها را برطرف کنیم، افزود: بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد، سیاست نامه‌ای برای همگان است که در آن تحلیل روندی از کل مسیر انقلاب، افق‌های آینده و وظایف افراد مشخص شده است.

قالیباف با تاکید بر این که بدون شک مهمترین وظیفه در گام دوم انقلاب، تلاش برای کاهش فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها است، اضافه کرد: به عنوان نمونه هم اکنون معیشت مردم تحت فشار قرار گرفته و شاهد معضلات اقتصادی در کشور هستیم تاجایی که مسئله تامین و توزیع مرغ به سادگی با روح و روان مردم بازی می‌کند که این مسائل به دلیل ضعف مدیریت است و نه ضعف نداشتن و کمبود منابع.

وی گفت: به عبارتی امروزه ابرقدرت‌های دنیا در مقابل اراده ملت زانو می‌زنند، اما در طرفی دیگر مردم رنج می کشند و در صف مرغ برای برآوردن انتظارات حداقلی شان حضور دارند، لذا باید فاصله بین بایدها و واقعیت‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

حتما بخوانید:  تصویری تاسف‌آور و غم‌انگیز از رود کارون

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک دستیابی به تحول اجتماعی و معجزه اجتماعی منطقی و فراگیر، راه حل برطرف کردن برخی از مشکلات است؛ این تحول اجتماعی جز با مردم باوری رخ نمی‌دهد و در این راستا نباید مردم را به سیاه و سفید و خاکستری دسته بندی کنیم.

قالیباف با بیان اینکه به عبارتی نباید برخی را ببینیم و برخی دیگر را نبینیم، اظهار داشت: هر طبقه‌ای دارای سلیقه‌ای است، بنابراین نباید با نگاه تبعیض آمیز آنها را دسته بندی کنیم.

وی گفت: باید توجه داشته باشیم وقتی حرف از مردم باوری می‌شود، یعنی باید با زبان مردم با آنها سخن بگوییم. در فرهنگ اهل بیت (ع) نیز مشاهده می‌شود که امامان (ع) در هر مقطع از زندگی متناسب با زبان مردم صحبت کرده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امام (ره) وقتی با مردم سخن می‌گفت، با زبان آنها صحبت می‌کرد و عمیق‌ترین مباحث فلسفی، فقهی و توحیدی را با راحت ترین جملات بیان می‌کردند، به عنوان نمونه وقتی بحث گروه‌های کارگری و مباحث اینچنینی بود، ایشان فرمودند خداوند هم کارگر است، لذا آنهایی که اهل قرآن و تفسیر بودند به عظمت این حرف پی می‌بردند و کارگران ساده هم جایگاه خودشان را درک می‌کردند.

قالیباف گفت: در حوزه مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، جامعه رشد قابل توجهی کرده، اما بخش اقتصادی نتوانسته پا به پای این سه حوزه پیش رود، که دلایل مختلفی مثل تحریم‌ها، سوء مدیریت و… دارد که در این مدت اخیر بحران کرونا هم به آن اضافه شده است، اما ریشه اصلی این امر، ناکارآمدی و دوری از مردم باوری و دوری از اندیشه‌های ناب انقلاب است؛ باید یادآور شد اندیشه‌های انقلاب ریشه در خداباوری و ایمان داشتن به سنت‌های الهی است.

وی بیان کرد: بر این اساس امروز دشمنان برای تضعیف نظام سیاسی از حوزه اقتصاد وارد می‌شوند و آن را تحت فشار قرار می‌دهند، به همین جهت گاهی دوقطبی فقر و غنا در کشور مهمتر از دوقطبی جنگ و صلح شده است.

حتما بخوانید:  زمان از سرگیری مذاکرات ایران و ۱+۴ مشخص شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی دیگر از چالش‌هایی که مردم با آن مواجه هستند، گفت: نظام بوروکراسی اداری و اجرایی حاکم، اسب سرکشی شده که گاهی سوار آن هیچ تسلطی بر آن ندارد و وی را با خود می‌برد که ضعف بزرگی است.

قالیباف درخصوص اهمیت رابطه بین کارگزاران و مدیران بین مردم، تصریح کرد: شهید بهشتی همیشه می‌گفت که برخی از موضوعات در فرهنگ اسلامی مانند عدالت، قطعی است، از این رو در رابطه بین کارگزاران در نظام اسلامی و مردم، هرگز نباید حجابی باشد؛ حق مردم است بدون هیچ مانع، آجودان و رئیس دفتر بتوانند با مدیران خود صحبت کنند که اگر این مورد برطرف نشود سبب ایجاد فاصله میان باورها و واقعیت‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس، رزمندگان و بسیجیان در صبح روز عملیات، فرماندهان قرارگاه، لشگر و گردان خود را در پشت خاکریزها کنار خود می‌دیدند که این مهم عامل موفقیت در دوران دفاع مقدس بوده است. اکنون سوال این است که مردمی امروز در عرصه اقتصادی طعم فقر را می چشند، آیا مسئولان را در کنار خودشان می‌بینند؟

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دشمن خبیث نیز متاسفانه هر روز تلاش می‌کند، تهمت دروغ را به جامعه تزریق کند، به همین جهت باید توجه جدید به رابطه کارگزاران نظام و مردم داشت.

قالیباف گفت: در این بین گروه‌های مختلف خواسته‌های متعددی را مطالبه می‌کنند که گاهی با یکدیگر متضاد است و اگر پاسخ دقیق، به موقع و سریع به خواسته‌ها داده نشود، هر روز با مسائل مختلفی مواجهیم. به عنوان مثال در حوزه افزایش حقوق‌ها، در تامین اجتماعی برای برخی کف حقوق زیر ۲ میلیون تومان پیش بینی و برخی دیگر ۶ میلیون تومان دیده شده و افزایش حقوق‌ها نیز هیچ تناسبی ندارند و منصفانه نیست، بنابراین در حوزه جامعه شناسی باید مواردی مانند عدالت، مبارزه با فقر، تبعیض و… مورد توجه قرار گیرد.

حتما بخوانید:  نامه برخی نمایندگان در مورد استیضاح بطحایی

وی، روزمرگی را از دیگر مشکلات جامعه دانست و افزود: روزمرگی با تار و پود انقلاب اسلامی و اقدام جهادی سازگاری ندارد پس همیشه باید شاهد حرکت، جوشش و پویایی در سیستم نظام باشیم و عدم تحقق این موضوع سبب ناکارآمدی نظام اداری و اجرایی کشور می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ناکارآمدی‌های یاد شده سبب مشکلاتی می‌شود که سربار آن را نیروی انتظامی باید تحمل کند و هر اقدامی در این راستا موجب مسائل مختلف می‌شود.

قالیباف اظهار داشت: امروزه نیروی انتظامی در بطن زندگی مردم است و خیلی وقت‌ها فرماندهان ناجا بیشتر از نیروهای خود با مردم دیدار می‌کنند، بنابراین شناخت پدیده‌ها پیش از اقدام کردن، امری واجب است. ناجا زمانی موفق است که بتواند به صورت فعال و جلوتر از پدیده‌ها حرکت کند.

وی افزود: نیروی انتظامی در گروه‌های مرجع، جزو سه رتبه برتر است بنابراین، این سرمایه اجتماعی را در راستای اعتمادسازی باید حفظ کند و دچار روزمرگی نشود؛ به عبارتی ناجا باید فرزند زمانه خویش در همه ابعاد باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پایه اساسی اعتمادسازی، کارآمدی مبتنی بر مردم باوری است، به عنوان مثال مردم مرزنشین باید احساس کنند که با نیروی انتظامی عجین هستند، آن وقت می‌توان آثارش را در حفاظت و حراست از مرزها دید. رضایت مردم، تبلور رضایت الهی است، بنابراین باید تلاش کنیم مردم به حقوقشان آشنا شوند تا اعتماد صورت گیرد.

قالیباف بیان کرد: مجلس شورای اسلامی آماده است تا حمایت‌های قانونی، مالی و… از نیروی انتظامی صورت گیرد تا شاهد برطرف کردن نیازهای حداقلی این مجموعه باشیم، زیرا امنیت و برطرف کردن مشکلات معیشتی دارای اهمیت است. گاهی مردم با مشکلات کنار می آیند، اما امنیت برایشان اولویت دارد.

وی گفت: به عنوان مثال تلاش شد در سال جاری برای اقدامات عمرانی مربوط به ۲۰۸ پاسگاه و کلانتری اعتبار اختصاص یابد و این موضوعی بود که در سفرهای نظارتی نیز مردم درخواست می‌کردند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *