مطهری: رهبری به دلیل خشونت به اسد تذکر داد مطهری: رهبری به دلیل خشونت به اسد تذکر داد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / مطهری: رهبری به دلیل خشونت به اسد تذکر داد

مطهری: رهبری به دلیل خشونت به اسد تذکر داد

خبرگزاری ایلنا با مطهری، نماینده سلبق مجلس و فعال سیاسی گفتگو کرده که وی در بخشی از این مصاحبه به روایت ماجرای تذکر رهبر انقلاب به بشار اسد پرداخته است.

مطهری: رهبری به دلیل خشونت، به اسد تذکر داد

ایلنا: عملکرد ما در منطقه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ در سوریه، لبنان، یمن و عراق چگونه اقدام کرده‌ایم؟ آیا دستاورد قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم؟

پاسخ: اتفاقی که در سوریه افتاد اگر به طور طبیعی بود، یعنی قیام مردمی بود ـ که در ابتدا هم همین بود ـ ما هم دخالت نمی‌‌کردیم زیرا مربوط به خود مردم این کشور بود و خودشان تصمیم‌گیر بودند. آن کسانی که در این کشور اعتراض کردند بیشتر از گروه اخوان المسلمین بودند و گرایش اسلامی داشتند اما به سرعت تبدیل به یک قیام مسلحانه شد و از کشورهای خارجی آمدند پشت سر کسانی که معترض بودند.

اعتقادم بر این است که دولت سوریه در ابتدا بد عمل کرد و خشونت زیادی به خرج داد. همان طور که طبیعت بعثی‌ها است خشونت بسیار شدیدی از خودشان نشان دادند و افراد زیادی کشته شدند به طوری که من شنیدم رهبر انقلاب به بشار اسد تذکر دادند که این روش درست نیست و با مردم نباید این گونه برخورد کنید. اما بعثی‌ها در سوریه مانند بعثی‌های عراق هستند که روش‌های خشن را برمی‌گزینند. در دوره حافظ اسد هم کشتار بزرگی را انجام داده بودند.

به هرحال حرکت مردم سوریه از حال طبیعی خودش خارج شد و بلافاصله اسلحه زیادی از سوی عربستان و دیگران به دست مردم رسید و مسلح شدند. این جا بود که ایران هم وارد شد و هدف این بود که حزب الله را از بین ببرند و در واقع کاری به نفع اسرائیل بود. از همین رو ایران ورود کرد و اجازه نداد که حکومت بشار اسد سرنگون شود. تاکید می‌کنم اگر قیام مردم به طور طبیعی بود و زود دست به اسلحه نمی‌شدند شاید ما هم نباید وارد می‌شدیم.

حتما بخوانید:  تبلیغ علنیِ پان‌تُرکیسم روی آنتن شبکه یک!

ورود ما در عراق تا زمانی که نیروهای آمریکایی حضور دارند درست است. ما به دعوت دولت این کشور حضور پیدا کردیم. همان طور که در سوریه هم به دعوت این کشور وارد شدیم. این حضور را درست می‎دانم. چه معنی دارد که آمریکایی‌ها حضور داشته باشند و ما نباشیم. ضمن این که ما دخالتی در امور این کشورها نداریم. اکنون ما نیرویی در عراق نداریم. بخش بزرگی از مردم عراق‌ هستند که اعتقاد دارند آمریکا باید از این کشور بیرون برود.

در مورد یمن معتقدم حوثی‌ها مظلوم واقع شدند. عربستان ۶ سال است که آنها را بمباران می‌کند. کمک ما برای دفاع از مظلوم است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *