نوبخت: از پول ملی همانند تیم ملی حمایت کنید نوبخت: از پول ملی همانند تیم ملی حمایت کنید | آوتاف
خانه / اخبار داغ / نوبخت: از پول ملی همانند تیم ملی حمایت کنید

نوبخت: از پول ملی همانند تیم ملی حمایت کنید

خانه ملت: محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اظهار داشت: از سال گذشته موضوع تحریم‌های احتمالی مطرح شد و برای شرایط متفاوت در صورتی که تحریم ها عملی شود بودجه‌ای در کنار بودجه ۳۸۶ هزار میلیارد تومانی آماده شده است.

* تدابیر لازم برای مقابله با تحریم های نفتی اندیشیده شده است

سخنگوی دولت ادامه داد: اگر تحریم‌های نفتی به صورت جدی عملیاتی شود و از صادرات نفت کاسته شود برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا در صورت تقلیل منابع مالی اولویت‌بندی‌ها لحاظ شود؛ هر چند که در تلاش هستیم تا به صادرات کشور لطمه ای وارد نشود یا حداقل میزان کاهش صادرات تقلیل یابد. در این راستا برای دستگاه ها و وزارتخانه ها برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است و حتی اگر اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل نیز تحریم‌هایی وضع کنند تدابیر لازم برای مقابله با آسیب ها صورت گرفته است .

نوبخت ادامه داد: برای ۳ ماه گذشته فروش روزانه دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت به فروش رفت و پیش‌بینی قیمت ۵۵ دلاری برای هر بشکه نفت صورت گرفته بود اما هر بشکه نفت تا حدود ۶۵ دلار فروخته شد و دولت تمامی پرداخت‌های جاری خود را انجام داد؛ در این راستا علاوه بر پرداخت اضافه حقوق‌های سنواتی به بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز توجه شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در ۳ ماهه اول سال گذشته حدود ۱۹۳ میلیارد تومان بابت طرح‌های عمرانی پرداخت شد این در حالی است که امسال حدود ۲۲ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان منابع بابت طرح‌های عمرانی پرداخت شده است و تا سوم تیرماه حدود ۱۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای واردات با ارزهای ۴۲۰۰ تومانی و ۳۸۰۰ تومانی پرداخت شده است. میزان صادرات حدود ۱۱ میلیارد دلار در ۳ ماهه اول امسال بوده است که این صادرات نسبت به سال گذشته با افزایش ۲۱ درصدی روبرو شده است.

حتما بخوانید:  دلتون برای مدارس و دانشگاه‌ها تنگ شده؟

*برای واردات کالاهای اساسی ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص داده می شود

نوبخت تصریح کرد: در حال حاضر تحریم‌ها اعمال نشده اما تحولات سیاسی و تهدید به تحریم ها، باعث ایجاد انتظارات تورمی شد که میزان حجم تقاضا برای خرید ارز و سکه طلا را بالا برد. برای واردات کالاهای اساسی ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص داده می شود اما اگر تمامی مردم قصد داشته باشند ریال خود را به ارز تبدیل کنند یک بار به شوخی اعلام کردم حتی اگر بانک مرکزی آمریکا نیز در کنار بانک مرکزی ایران باشد نمی‌تواند پاسخگوی تقاضاها باشد.

وی ادامه داد: به طور مثال در مدت اخیر حدود ۷ میلیون سکه طلا به فروش رفت اما سوال این است آیا نیاز واقعی به این مقدار بوده است؟ بنابراین مشخص است تقاضاهای غیرواقعی وجود داشته است.

نوبخت تصریح کرد: اینکه کالاهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی یا ۳۸۰۰ تومانی وارد کشور شود اما این کالاها با قیمت غیررسمی محاسبه شود باعث می‌شود مردم تحت فشار قرار گیرند.

سخنگوی دولت با اشاره به تلاش قابل احترام فوتبالیست‌های ایرانی در جام جهانی ادامه داد: همان طور که مردم نسبت به فوتبالیست‌های تیم ملی عرق و تعصب داشتند در عرصه بین‌الملل نیز باید به مانند مسابقات ورزشی، مردم به کشور خود کمک کنند چرا که تقویت ارزش پول ملی بسیار مهم است و افتخار انجام این مهم کمتر از حمایت از تیم ملی فوتبال نیست بنابراین انتظار داریم که مردم به مانند تیم ملی از پول ملی خود دفاع کنند چرا که دولت به تنهایی قادر به ثبات بخشی نیست و مردم و کسبه متدین نیز باید تلاش‌های خود را انجام دهند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *