۴٠درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند ۴٠درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ۴٠درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند

۴٠درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند

روزنامه ایران: رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران از آزارجنسی ۴۰ درصد زنان در محیط کار خبر داد.

امنیتِ جنسی از حقوق افراد جامعه است

حسین سراج‌زاد؛ در نشست تخصصی «آزار جنسی در عرصه عمومی»: 

* بر اساس تحقیقات ۴۰ درصد زنان در محیط کار مورد آزار قرار گرفته‌اند.

* پدیده آزارجنسی، پدیده‌ای جهانی است و در همه جوامع دنیا مدت‌هااست که به‌عنوان مسأله‌ای جدی مطرح شده اما در جامعه ایران بحث و گفت‌و‌گو در این باره موضوعی تازه است.

* دلیل عمده‌ای که این بحث در قلمرو گفت‌و‌گوهای دانشگاهی و پژوهشی آنچنان مطرح نشده و بیشتر به‌صورت کلیشه‌ای و ذهنی عنوان می‌شده، این است که مردم مقید به هنجارهای شرعی بوده و این پدیده نیز بر اساس مصوبات فقه منکر به حساب می‌آید پس خیلی موضوعیت ندارد و اساساً وجود ندارد.

* بر اساس آمار و اطلاعات موجود و پژوهش‌های انجام شده، می‌توان گفت که این پدیده، پدیده شایعی است. در کشورهای دیگر تحقیقات زیادی در این حوزه شده در نیمه دوم دهه ۸۰ نیز پایان نامه‌ای در این خصوص در مقطع ارشد داشتیم و در آن از زنان دانشجوی دانشگاه خوارزمی با نمونه ۳۰۰ نفره سؤالاتی در خصوص آزارهای جنسی در فضای عمومی از سطوح مختلف مانند تنه زدن و تماس‌های معمولی، آزارهای چشمی، تمسخرظاهر یا تحسین منفی از زیبایی تا تعرض جنسی مطرح شد. در این تحقیق ۹۰ درصد افراد به نوعی تجربه آزارجنسی را داشتند.

* بر اساس یک شاخص ۵۰ درصد نگرانی زیاد داشتند، ۴۰ درصد متوسط و تنها ۱۰ درصد از این موضوع نگرانی کمی داشتند. این شاخص‌ها نشان می‌دهند که این پدیده کم تکرار و نادر نیست.

(Visited 1 times, 1 visits today)
حتما بخوانید:  کابوس این روزهای اکباتان را ببینید!

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *