آیا کره شمالی، قوی‌ترین تانک جهان را ساخته؟ آیا کره شمالی، قوی‌ترین تانک جهان را ساخته؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / آیا کره شمالی، قوی‌ترین تانک جهان را ساخته؟

آیا کره شمالی، قوی‌ترین تانک جهان را ساخته؟

روزیاتو: در مقاله‌ای که در یک روزنامه در کره شمالی منتشر شده، ادعا شده که تانک Pokpung-ho IV متعلق به ارتش این کشور «ترسناک ترین قدرت آتش در جهان» را دارد. بررسی دقیق این تانک اما نشان می دهد که این تانک به هیچ عنوان در حد و اندازه های نام خود «ببر برفی» نیست، نامی که ترجمه تحت اللفظی عبارت Pokpung-ho است.

«ببر برفی»؛ تانک جدیدی که رسانه‌های کره شمالی آن را «قوی‌ترین تانک جهان» نامیده‌اند

کره شمالی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و تولید ناخالص داخلی این کشور حتی از کشور بسیار کوچک السالوادور نیز کمتر است. علیرغم این اقتصاد ضعیف، حکومت  منزوی و سرکوبگر کره شمالی دارای زرادخانه قابل توجهی از سلاح های هسته ای و موشک هاست که به شکل باورنکردنی بر توان نظامی مرسوم این کشور که در گذشته بسیار قابل توجه و توانمند بود سایه افکنده است. یکی از تازه ترین دستاوردهای نظامی در رده نیروهای زمینی کره شمالی تانک Pokpung-ho IV است که با نام Songun 915 نیز شناخته می شود. کره شمالی در ۴۰ سال اخیر بیش از ۱۱ نوع تانک توسعه داده است و بسیاری نسبت به طراحی های گذشته بهتر بوده اند.

«ببر برفی»؛ تانک جدیدی که رسانه‌های کره شمالی آن را «قوی‌ترین تانک جهان» نامیده‌اند

این رویکرد تکاملی برای کشوری فقیر که دسترسی اندکی به تکنولوژی تانکی مدرن دارد بسیار خوب بوده است و کره شمالی نسخه های بهبود یافته ای تولید می کند در حالی که در تکنولوژی هایی که از قبل در جهان وجود داشته به مهارت می رسد. این بدان معناست که نیروهای زرهی پیونگ یانگ همیشه در انتهای صف توسعه در زمینه تانکی قرار دارند. تانک موسوم به «ببر برفی» به یک توپ اصلی ۱۲۵ میلیمتری مجهز شده که نسخه ای توسعه یافته از توپ ضد تانک ۲A46 متعلق به اتحاد جماهیر شوروی است. در حالی که توپ ۲A46 یک سلاح موثر در برابر تانک هاست، سوال اصلی این است: گلوله این توپ در برابر تانک ها تا به چه اندازه موثر است؟

حتما بخوانید:  تکذیب تیراندازی نزدیکِ ساختمان ریاست جمهوری

«ببر برفی»؛ تانک جدیدی که رسانه‌های کره شمالی آن را «قوی‌ترین تانک جهان» نامیده‌اند

بسیاری از تانک های مدرن از گلوله های با قابلیت نفوذ به زره که نوک آن ها از تنگستن یا اورانیوم ضعیف شده است استفاده می کنند اما هزینه بالای تنگستن باعث شد که کره شمالی از گلوله های دارای نوک فولادی استفاده کند. بدین ترتیب بعید است که یک گلوله با مرمی فولادی بتواند وارد زره تانک آمریکایی M1A2 Abrams شود، هر چند نفوذ گلوله دارای مرمی تنگستنی به این تانک نیز تاکنون تایید نشده است. بسیاری از تانک های کره شمالی که به توپ ۲A46 مجهز شده اند می توانند از لانچرهای خود برای پرتاب موشک استفاده کنند و ادعا شده که تانک جدید کره شمالی می تواند از طریق لوله خود نیز موشک شلیک نماید. اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد Pokpung-ho IV چنین قابلیتی ندارد.

«ببر برفی»؛ تانک جدیدی که رسانه‌های کره شمالی آن را «قوی‌ترین تانک جهان» نامیده‌اند

تانک «ببر برفی» به دو لانچر موشک ضد تانک Bulsae-3 مجهز است که به بدنه خارجی برجک متصل شده اند. موشک Bulsae-3 یک موشک ضد تانک با قابلیت هدایت لیزری است که شباهت بسیاری به موشک روسی Kornet دارد. اگر تانک «ببر برفی» بتواند از لوله توپ خود موشک شلیک کند نیازی به لانچرهای بزرگ پرتاب موشک Bulsae نخواهد داشت. اما این تانک یک قدرت آتش بروز شده دارد که در دیگر تانک ها موجود نیست: مسلسل مربوط به فرمانده. بسیاری از تانک های غربی و روسی از مسلسل سنگین M2 با کالیبر ۰.۵۰ یا مسلسل ۱۲.۷ میلیمتری دوره شوروی استفاده می کنند. تانک های کره شمالی اما از یک مسلسل قوی تر و بزرگ تر ۱۴.۵ میلیمتری سود می برند. برخی تانک های مدل «ببر برفی» همچنین دارای سکویی برای پرتاب موشک های سطح به هوای قابل جمع شدن هستند که در قسمت پشت تانک نصب شده است.

حتما بخوانید:  «ما کشتیم»!، واکنش یک نماینده به دادگاه آبان ۹۸

«ببر برفی»؛ تانک جدیدی که رسانه‌های کره شمالی آن را «قوی‌ترین تانک جهان» نامیده‌اند

مسلسل سنگین و موشک های سطح به هوای این تانک ها برای از بین بردن برترین قابل توجه قدرت آتش هوایی ایالات متحده و کره جنوبی به کار گرفته شده اند، قدرت هوایی که به طور ویژه با هلیکوپترهای AH-64 Apache بدست می آید. اما در شرایط ایده آل، هلیکوپترهای آپاچی و دیگر پرنده های نظامی مشابه می توانند در فاصله ای بسیار دورتر از دسترس مسلسل و موشک های سطح به هوای «ببر برفی»، زره این تانک ساخت کره شمالی را نابود سازند. این تانک به سلاح های زیادی مجهز شده اما این تجهیزات به هیچ عنوان در این حد نیست که قدرت آتش آن را «ترسناک» خواند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *