اقدام تازه آمریکا درباره تحریم‌های تسلیحاتی ایران اقدام تازه آمریکا درباره تحریم‌های تسلیحاتی ایران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اقدام تازه آمریکا درباره تحریم‌های تسلیحاتی ایران

اقدام تازه آمریکا درباره تحریم‌های تسلیحاتی ایران

خبرگزاری ایسنا: برخی دیپلمات‌ها مدعی شدند که آمریکا رونوشت قطعنامه‌ای را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل داده است که موجب تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران به طور نامحدود خواهد شد.

طبق رونوشت پیش‌نویس این قطعنامه که به رؤیت بلومبرگ رسیده است، با نزدیک شدن به پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر پیش‌نویس آمریکا از تمامی کشورها می‌خواهد که «از تامین، فروش و انتقال مستقیم یا غیر مستقیم» تسلیحات به ایران و از ایران[به کشورهای دیگر] خودداری کنند مگر آن که کمیته شورای امنیت این اقدام را ظرف سی روز و به طور جداگانه تایید کند.

رونوشت آمریکا از این قطعنامه در پی این مطرح شده است که چین و روسیه که از اعضای دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، پیش از این گفته‌اند که از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نخواهند کرد چرا که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به خاطر خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای مقصر می‌دانند. دیپلمات‌ها انتظار درگیری و مناقشاتی را در چند ماه آینده در شورای امنیت دارند و آن هم به این دلیل است که آمریکا تهدید می‌کند اگر این قطعنامه تصویب نشود، سازوکار بازگردانی تحریم‌ها در توافق هسته‌ای را به کار خواهد گرفت و در این صورت، تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران دوباره اعمال خواهد شد.

به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت مذاکرات بر سر قطعنامه را روز چهارشنبه آغاز خواهد کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی آمریکا ارائه شده است، ادعاهای مطرح شده در گزارش اخیر دبیرخانه سازمان ملل درباره نقش ایران در برخی حملات انجام گرفته در تاسیسات نفتی عربستان سعودی را مورد توجه قرا داده است.

حتما بخوانید:  «جشن خانه سینما» امسال مراسم ویژه ندارد

این پیش‌نویس همچنین این ادعا را مطرح می‌کند که «چنین حملات و اشاعه تسلیحاتی و مواد مربوطه توسط ایران تهدیدی جدی علیه صلح وامنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند».

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *