اولین تجربه رانندگی زنان عربستان در قرن ۲۱ اولین تجربه رانندگی زنان عربستان در قرن ۲۱ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / اولین تجربه رانندگی زنان عربستان در قرن ۲۱

اولین تجربه رانندگی زنان عربستان در قرن ۲۱

خبرگزاری فارس: با دستور دولت ریاض، ممنوعیت رانندگی بانوان در عربستان سعودی دقایقی پیش رسما به پایان رسید.

بدین ترتیب، بانوان عربستانی بامداد یکشنبه و در قرن بیست و یکم (سال ۲۰۱۸) برای اولین بار رانندگی در خیابان‌های این کشور را تجربه کردند. رانندگان زن عربستانی ابتدا در شهرهای جده و الدمام و تحت تدابیر شدید امنیتی شروع به رانندگی کردند.

وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از تاریخ ۳ اردیبهشت (۱۰ شوال) بانوان عربستانی می‌توانند بدون نیاز به همراهی یک مرد، رانندگی کنند.

«سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان در تاریخ ۴ مهر ۱۳۹۶ در حکمی، ممنوعیت رانندگی برای زنان سعودی را لغو کرده بود اما به دلیل فضای بسته‌ای که حکومت سعودی بر جامعه عربستان تحمیل کرده، اجرایی شدن این حکم حدود ۹ ماه طول کشید.

«محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی تلاش دارد تا ورود مجددی به عرصه جهانی داشته، پای اقتصاد خود را به تجارت جهانی باز کند و جامعه‌اش را به اجرای مواردی که پیشتر از آن‌ها به عنوان « اعمال غیر اسلامی» یاد می‌شد، سوق دهد. در عین حال، فضای محدودی که برای انتقاد و بحث که در این سلطنت مطلقه وجود داشت، در حال بسته شدن است.

زنان عربستان پیش از این اجازه رانندگی، سفر و تحصیل بدون اذن ولی را نداشتند. رژیم سعودی سال گذشته سند چشم‌انداز ۲۰۳۰ را تدوین کرد. بر اساس این سند عربستان می‌بایست تا سال ۲۰۳۰ وابستگی خود به اقتصاد نفتی را کم کرده و اسباب تفریح و آسایش شهروندان خود را فراهم کرده و آزادی‌های بیشتری به آن‌ها اعطا کند.

حتما بخوانید:  رهبر انقلاب: جاذبه امام راحل امتداد یافته است

وبگاه شبکه خبری «بلومبرگ» در تحلیلی پیرامون اعطای برخی آزادی‌های مدنی از سوی پادشاهی عربستان به اهالی این کشور چون اعطای حق رانندگی به زنان نوشت: منتقدان و مخالفان عربستان ارعاب شده، به زندان افتاده و یا مجبور به همکاری شدند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *