برآوردی از تلفات واقعی کرونا در ایران برآوردی از تلفات واقعی کرونا در ایران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / برآوردی از تلفات واقعی کرونا در ایران

برآوردی از تلفات واقعی کرونا در ایران

نسیم‌آنلاین: طبق اعلام وزارت بهداشت، مجموع جان‌باختگان ناشی از کرونا در ایران تا پایان هفته ۲۲ام سال ۱۴۰۰، یعنی ۲۹ام مردادماه، معادل ۱۰۰۸۱۰ نفر بوده است. با این حال همواره این مسئله مطرح بوده که احتمالا به دلایلی آمار جان‌باختگان واقعی کرونا در ایران بیش از اعداد اعلام‌شده رسمی باشد.

برآوردی از تلفات واقعی کرونا در ایران

دلایلی مثل کم‌دقتی تست‌های کرونا یا عدم مراجعه بیماران به بیمارستان از ترس ابتلا به کرونا و فوت ناشی از بیماری (تلفات غیرمستقیم) برای توضیح فاصله احتمالی بین آمار واقعی و آمار رسمی مطرح است. فارغ از قضاوت در مورد چگونگی محاسبه و اعلام آمار جان‌باختگان، اطلاع از میزان خسارت واقعی این بیماری منحوس باعث می‌شود نگاه دقیق‌تری به ضربه‌ای که به جامعه از طریق این بیماری وارد شده داشته باشیم.

بررسی آمارهای جدید اعلام شده توسط ثبت احوال

سازمان ثبت‌احوال اخیرا اطلاعات دقیقی از میزان مرگ‌ومیر در کشور در طی سال‌های ۹۸، ۹۹ و نیز تا پایان هفته ۲۲ام مرداد ۱۴۰۰ منتشر کرده است که با مراجعه به این اطلاعات و مقایسه آن با آمار مرگ‌ومیر در سال‌های گذشته می‌توان به تصویر دقیقی از جان‌باختگان مستقیم و غیرمستقیم کرونا رسید.

بنابر آمار ثبت‌احوال، روند مرگ‌ومیر در کشور طی سال‌های دهه نود مطابق نمودار زیر بوده است:

برآوردی از تلفات واقعی کرونا در ایران

همانطور که قابل مشاهده است، تعداد فوت‌ طی این سال‌ها با شیب بسیار کم رو به رشد بوده است. اما ناگهان در سال ۹۸ شاهد افزایش ۲۰ هزار نفری نسبت به سال قبل هستیم. سپس در سال ۹۹ با افزایش ۱۱۰ هزارنفری نسبت به سال ۹۸، یا به روایت دقیق‌تر افزایش ۱۳۰ هزار نفری نسبت به میانگین چند سال قبل از خود، تعداد فوت‌ها به رقم بیسابقه ۵۰۷ هزار نفر رسیده است.

حتما بخوانید:  حمایت تمام قد استقلالی‌ها از غفوری

از طرفی طبق آمار ثبت احوال از رویدادهای حیاتی ۲۲ هفته ابتدایی سال ۱۴۰۰، تعداد فوت ایرانیان در این مدت ۲۲۴۹۶۰ نفر بوده است. این در حالی است که در زمان مشابه، یعنی ۲۲ هفته ابتدایی سال ۹۸ (قبل از ورود کرونا) تعداد فوت‌ها معادل ۱۵۳۸۹۹ نفر بوده است. در نتیجه اینجا نیز شاهد افزایش حدودا ۷۰ هزارنفری جان‌باختگان هستیم.

بنابراین در یک جمع‌بندی از مطالبی که تاکنون عرض شد می‌توان گفت در دوره کرونا، یعنی از زمستان ۹۸ تاکنون، حداقل ۲۲۰ هزار نفر بیش از تعداد متعارف و روند مرگ‌ومیر در سال‌های گذشته در کشور فوت کرده‌اند.

نکته مهم دیگر این است که به دلیل کاهش تعداد مسافرت‌ها در دوره کرونا و در نتیجه کاهش تعداد تلفات حوادث جاده‌ای، می‌بایست این رقم را نیز در محاسبات در نظر بگیریم. طبق پژوهش انجام شده توسط مرکز آمار ایران، در سال ۹۷ مجموعا ۳۳ هزار فوت در اثر حوادث رانندگی (فوت در صحنه و یا ناشی از اثرات جراحات) در کشور ثبت شده است. از طرفی طبق اعلام محمد اسماعیل مطلق، رییس اداره مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، تعداد حوادث رانندگی جاده‌ای در دوره کرونا تقریبا نصف شده‌است. بنابراین می‌توان در یک برآورد نه چندان دقیق این‌طور گفت که در طی یک سال و نیم از وجود کرونا، می‌بایست چیزی در حدود ۲۵ هزار نفر کمتر از معمول مرگ‌ومیر می‌داشتیم.

تلفات کرونا در ایران نزدیک به دویست و پنجاه هزار نفر!

درنتیجه می‌توان گفت آمار تلفات مستقیم و غیرمستقیم کرونا در ایران می‌بایست چیزی درحدود ۲۴۵ هزار نفر تا ۲۹ام مردادماه ۱۴۰۰ باشد. مقایسه این عدد با آمار رسمی اعلام‌شده، یعنی حدود صدهزار نفر، بیانگر وجود فاصله ۲٫۴ برابری بین آمار جان‌باختگان حقیقی و آمار رسمی است.

حتما بخوانید:  طرح استیضاح ظریف؛ از پولشویی تا تهدید بنیه دفاعی

وجود این تفاوت لزوما به معنی تعمد در کم اعلام کردن آمار نیست. همان‌طور که بالاتر اشاره شد، دلایل منطقی برای فاصله بین آمار رسمی و حقیقی وجود دارد. با این حال آگاهی از اینکه خسارت واقعی کرونا به جامعه ایرانی، چیزی نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر تلفات تا این زمان بوده است باعث می‌شود درک بهتری از اهمیت مسئله و لزوم اتخاذ تدابیر جدی‌تر برای کنترل این بیماری داشته باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *