بعد از آبان ۹۸، مردم دیگر جرات اعتراض ندارند بعد از آبان ۹۸، مردم دیگر جرات اعتراض ندارند | آوتاف
خانه / اخبار داغ / بعد از آبان ۹۸، مردم دیگر جرات اعتراض ندارند

بعد از آبان ۹۸، مردم دیگر جرات اعتراض ندارند

وب سایت دیده‌بان ایران با امان‌الله قرایی مقدم،جامعه شناس در خصوص اعتراضات آبی اصفهان و شهرکرد گفتگو کرده.

هشدار درباره تداوم اعتراضات خیابانی به بی‌آبی

امان‌الله قرایی مقدم:

* اعتراضاتی که این روزها در اصفهان، چهار محال و بختیاری و خوزستان علیه ناکارآمدی درباره مدیریت آب انجام می شود. در طول تاریخ همواره ملت ما برای بدست آوردن آب که یکی از امور حیاتی مردم است دست به اعتراضاتی زده‌اند. شما می بینید که زراعت و باغ مردم اصفهان نابود شده است. مسئله اصفهان اگر سیاسی هم باشد حمله به ناکارآمدی دولت ها و مسئولانی است که در دولت های قبل بوده اند. به اعتقاد بنده علت این اعتراضات ندانم کاری های دولت‌ها است.

* (علت پخش این اعتراضات در صداوسیما):  علت این است که حاکمیت نمی‌خواهد مقابل رسانه‎‌های خارجی بایستد و قضیه را انکار کند؛ به همین خاطر خودش آمده بخش هایی از این اعتراضات را در رسانه ملی بازتاب داده است. صداوسیما می‌خواهد بگوید که ما در پی شفاف‌سازی هستیم! هر تلویزیونی به‌عنوان یک رسانه گروهی مصلحت حاکمیت را در نظر می‌گیرد. رسانه ملی ناچارا این قضایا را بازگو می‌کند البته حتی در بازتاب دادنش هم آن‌جاهایی که به نفع حاکمیت نیست را سانسور می‌کند.

* چون صداوسیما کارش گلچین است. نمی‌آید همه مسائل را بازتاب دهد به این خاطر که این بازتاب‌ها می‌تواند اثرات سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای مثل شکل‌گیری آشوب‌ها را در پی داشته باشد. بنابراین صداوسیما  هم هر جایی که به نفع‌شان باشد را بازتاب می‌دهند و هر جایی که حس کند که به ساختار سیاسی نظام صدمه می‌زند از انعکاس آن جلوگیری خواهد کرد و آن‌ها را سانسور می‌کند. از طرفی دامنه اعتراضات مردم اصفهان بسیار گسترده‌تر از اعتراضات مردم خوزستان بود. کشاورزان اصفهان سال‌هاست که در اعتراض به این مسائل تجمعات و اعتراضاتی را شکل داده‌اند. زاینده رود نماد اصفهان است؛ بنابراین باز هم تاکید می‌کنم دامنه اعتراضات مردم اصفهان بسیار بیشتر از اعتراضات مردم خوزستان بود.

حتما بخوانید:  طعنه‌ سنگین دو فعال سیاسی به اظهارات جلیلی

* این روزها در بحث آب سه استان درگیر این قضیه هستند: استان چهارمحال بختیاری، اصفهان و خوزستان. قطعا اگر حاکمیت در این خصوص توجه ویژه‌ای نکند بر مشکلات معیشتی هم افزوده خواهد شد. مسئله آب شوخی‌بردار نیست. دولتمردان دیر به فکر حل مسئله آب افتادند. مسلم است اگر اقدام کارسازی در این خصوص صورت نگیرد، اعتراضات ادامه‌دار خواهد بود چون کارد به استخوان مردم رسیده است. کشاورزی که آب ندارد به چه شکل از پس معیشت خودش بربیاید؟!

* (آیا ممکن است تجمعات گسترش پیدا کند؟):  اصلا نمی‌شود این قضیه را پیش‌بینی کرد! جامعه یک منظومه متعدد الابعاد است و با سطوح و جنبه‌های گوناگون هر لحظه در حال رنگ عوض کردن است؛ بنابراین بنده نمی‌توانم در این خصوص اظهارنظر کنم. ممکن است به دلیل برخوردی که در دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ از طرف دولت علیه مردم اعمال شد، مردم دیگر جرات اعتراض کردن را نداشته باشند. همه چیز در جامعه ما ممکن است اتفاق بیافتد؛ بنابراین نمی‌شود در خصوص این قضایا یک نظر قطعی ارائه داد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *