تا مذاکره حلال است، با آمریکا هم رابطه برقرار کنید تا مذاکره حلال است، با آمریکا هم رابطه برقرار کنید | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تا مذاکره حلال است، با آمریکا هم رابطه برقرار کنید

تا مذاکره حلال است، با آمریکا هم رابطه برقرار کنید

عصرایران: حالا که تصمیم مقامات عالی کشور بر مذاکره مستقیم با امریکا درباره موضوع هسته ای است پیشنهاد می شود علاوه بر این، درباره ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان دو طرف هم گفتگو کنند شاید بتوانند در این باره هم به توافقی دست یابند.

به هر حال در موضوع هسته ای، مذاکره با امریکا نه یک انتخاب، بلکه یک اجبار است. دیر یا زود هم باید با امریکا مذاکره می شد زیرا تحریم های اصلی علیه ایران از سوی امریکا اعمال شده اند و برای برداشته شدن تحریم ها باید با عامل آن گفتگو کرد.

تا حلال شده؛ روابط دیپلماتیک با آمریکا را هم برقرار کنید

بعید نیست در آینده دوباره به این اجبار برسیم. همانطور که در دهه های قبل هم بارها به این مرحله رسیدیم البته بعد از کش و قوس های بسیار و جار وجنجال های زیاد.

در نتیجه، بهتر است برای آینده به جای اینکه اصل مذاکره موضوعیت داشته باشد … در مواقع مشابه، راحت و بدون جنجال و سختی، وارد مذاکره و گفتگو شد. راه حل این وضعیت، برقراری دوباره روابط دیپلماتیک میان ایران و آمریکاست. با این حال می توان رابطه با امریکا را همچنان پرمشکل و سطح پایین نگه داشت تا مخالفان و دلواپسان داخلی آرام بگیرند. به عنوان مثال در تهران و واشنگتن تنها کاردار حضور داشته باشد و تعدادی بحران مصنوعی هم برای حفظ شرایط در روابط دو کشور نگه داشت.

هم اکنون دفاتر حفاظت از منافع امریکا در تهران با حضور دیپلمات های امریکایی در ساختمان جداگانه اما زیرمجموعه سفارت سوئیس فعال است. در واشنگتن هم دفتر حفاظت از منافع ایران با حضور دیپلمات های ایرانی زیرمجموعه سفارت پاکستان به کار خود ادامه می دهد. کافی است این دو دفتر به سفارت تبدیل شوند.

حتما بخوانید:  باخت زودهنگام میرسلیم قبل از افتتاح مجلس

گفتگو هم به معنی تایید طرف مقابل نیست. وقتی می توان با گروه طالبان و دولت طالبان گفتگو داشت بدون اینکه این دولت را به رسمیت شناخت قطعا می توان با دولت امریکا (که به رسمیت شناخته شده) هم گفتگو کرد.

ضمن اینکه مذاکره با امریکا در دولت رئیسی نسبت به دولت روحانی، تضمین شده تر و مصون تر از سنگ اندازی و کارشکنی است. البته این نکته صحیح است که فرصت های زیادی به دلیل تاخیر در مذاکرات مستقیم با امریکا در دولت روحانی از دست رفته است (می رود کنار همه فرصت های از دست رفته دیگر) اما باید توجه داشت در صورت مذاکره با امریکا در دولت روحانی، ضمانت اجرایی جدی و محکمی برای اجرای توافقات و تصمیمات اتخاذ شده در این مذاکرات نبود و کارشکنی هم به شدت زیاد و تاثیرگذار بودند اما در دولت رئیسی، این تضمین وجود دارد و از کارشکنی ها هم خبری نیست. کفن پوشان و لباس شخصی ها احتمالا یا پست و مقام گرفته اند یا مشغول کار دیگری اند و فعلا غایب اعتراض اند.

حال که حرام دولت روحانی به حلال دولت رئیسی تبدیل شده است (مذاکرات مستقیم با امریکا) بهتر است دولت رئیسی نه تنها مشکل هسته ای و تحریم های مرتبط با هسته ای را حل کند بلکه فراتر از آن نیز حرکت کند و برای برداشته شدن سایر تحریم ها از جمله تحریم های مرتبط با حقوق بشر، موشکی، فعالیت های منطقه ای و ادعای فعالیت های تروریستی نیز گام بردارد.

در صورت برقراری دوباره روابط دیپلماتیک ایران و امریکا، حداقل مزیت این اتفاق این است که شهروندان ایرانی برای دریافت ویزای امریکا، مجبور به سفر به کشورهای همسایه نمی شوند و هزینه بیشتر و زمان زیادی از آنها تلف نمی شود.

حتما بخوانید:  تشکیل کمیته بررسی فوت امیرحسین حاتمی

نیازی نیست همه مشکلات در روابط ایران و آمریکا حل شوند و سپس روابط دو جانبه دیپلماتیک میان دو طرف برقرار شود همانگونه که هم اکنون ایران با بسیاری از کشورها رابطه دیپلماتیک دارد و همزمان تعداد زیادی مشکل هم در رابطه دو طرفه وجود دارد.

حداقل فایده این اتفاق این است که دیگر مذاکره مستقیم این هم کار و تلاش صورت نمی گیرد و به تیتر یک روزنامه ها و رسانه ها هم تبدیل نمی شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *