ترامپ: می‌توانم افغانستان را از نقشه دنیا محو کنم! ترامپ: می‌توانم افغانستان را از نقشه دنیا محو کنم! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ترامپ: می‌توانم افغانستان را از نقشه دنیا محو کنم!

ترامپ: می‌توانم افغانستان را از نقشه دنیا محو کنم!

خبرگزاری تسنیم: «عمران خان» نخست وزیر پاکستان برای نخستین بار با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار و درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

ترامپ در این دیدار رهبر جدید پاکستان را تحسین کرد و از عمران خان به عنوان نخست وزیر محبوب کشورش نام برد.

رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از دولت‌های سابق اسلام‌آباد گفت: پیش از این دولت‌های پاکستان با وجود کمک‌های میلیاردی آمریکا به این کشور، احترامی قائل نشدند و برای حل معضل افغانستان نیز همکاری نکردند اما دولت عمران خان از آغاز کارش تلاش‌های چشمگیری را در راستای تامین صلح افغانستان انجام داده است.

ترامپ مدعی شد که آمریکا در یک هفته می‌تواند جنگ افغانستان را پیروز شود اما نمی‌خواهد سبب کشته شدن ۱۰ میلیون نفر در این کشور شود.

وی می‌تواند تنها در کمتر از ۱۰ روز افغانستان را از نقشه دنیا محو کند.

رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد که شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان را کاهش داده است و این روند در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که راهبرد نظامی آمریکا در افغانستان شکست خورده است، موضوعی که بلند پایه ترین مقامات نظامی آمریکا نیز در رسانه‌های غربی بارها به آن اعتراف کرده‌اند، ظاهرا اظهارات ترامپ درباره محو افغانستان از نقشه دنیا نیز برای فریب این شکست صورت گرفته است.

رئیس جمهور آمریکا در بخشی از اظهارات خود گفت: ما برای ۱۹ سال در افغانستان حضور داشتیم اما نمی‌خواهیم که آمریکا دیگر نقش پلیس جهانی را در این کشور ایفا کند اما اگر بخواهیم که جنگ را پیروز شویم من طرح‌هایی برای آن نیز دارم.

حتما بخوانید:  محسن هاشمی، کاندیداتوری در ۱۴۰۰ را رد کرد

وی افزود: آمریکا هرگز برای پیروزی در افغانستان نجنگیده است ما آنجا برای ساخت و ساز پمپ بنزین و مدارس جنگیده‌ایم که این وظیفه ما نیست بلکه مسئولیت خود افغان‌ها است اما آنچه رهبری آمریکا در گذشته ما با آن در افغانستان درگیر کرده احمقانه است.

ترامپ به مسئله کشمیر نیز اشاره کرد و گفت که «نارندرا مودی» نخست وزیر هند از او خواستار پادرمیانی برای حل این معضل شده است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان در این دیدار رویکرد ترامپ برای اعمال فشار بر طرف‌های درگیر در افغانستان برای پایان جنگ و دستیابی به یک راه حل سیاسی را تحسین کرد.

وی اظهارداشت که کشورش خواستار روابط و مستحکم با آمریکا است و آنچه را دولت کنونی پاکستان می‌گوید هیچ جای شکی در آن وجود ندارد که به آن پایبند باقی خواهد ماند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *