توصیه‌های مکارم شیرازی به مداحان و هیأت‌ها توصیه‌های مکارم شیرازی به مداحان و هیأت‌ها | آوتاف
خانه / اخبار داغ / توصیه‌های مکارم شیرازی به مداحان و هیأت‌ها

توصیه‌های مکارم شیرازی به مداحان و هیأت‌ها

خبرگزاری ایسنا: آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی توصیه‌های مهمی را خطاب به مداحان، عزاداران و هیأت‌های مذهبی برای برگزاری مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) بیان کرد.

این مرجع تقلید در آیین آغاز به کار رادیو محرم که در شبستان امام خمینی (ره) حرم کریمه اهل بیت (ع) برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) محرم را سرمایه‌ای بزرگ برای شیعیان و مسلمانان دانست و تاکید کرد: این سرمایه بزرگ و گنجینه معارف باید به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار کرد: علی‌رغم گذشت سالیان طولانی نه‌تنها واقعه عاشورا کمرنگ و ضعیف نشده بلکه سال به سال برنامه‌های عاشورا، عزاداری و مراسم اربعین با شکوه و عظمت بیشتر برگزار می‌شود؛ این مساله نشان می‌دهد که این واقعه و قیام برخلاف سایر حوادث تاریخی با اهداف مادی گره نخورده بود.

این مرجع تقلید شیعه عنوان کرد: محرم و عاشورا با مفاهیمی گره خورده که انسان روز به روز نیاز بیشتری به آن دارد؛ مساله آزادگی، هیهات منا الذله، مبارزه با زورگویان و طغیان گران و گسترش عدالت در جهان مفاهیم موجود در عاشورا است که هر روز نیاز بیشتری به آن احساس می‌شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مکتبی جز مکتب امام حسین (ع) و عاشورا نمی‌تواند این زنجیر اسارت را کنار بزند، بیان کرد: عاشورا و محرم را هیچ کس و هیچ قدرتی نمی‌تواند محو کند؛ گستردگی و عظمت این حرکت به صورت خودجوش و بدون تبلیغ بیشتر می‌شود، ما افتخار می کنیم که چنین مکتب و سرمایه‌ای داریم.

وی با تاکید بر حراست و پاسداری و بهره برداری عظیم از این سرمایه ارزشمند، اظهار کرد: محرم و عاشورا جاذبه ای دارد که همه گروه ها، اقشار، اقوام و جناح ها را جمع می‌کند.

حتما بخوانید:  خودرو گران شد، چرا مواد شوینده را گران نکنیم!

این حلقه اتصال سرمایه مهمی است و باید همه جناح‌ها و گروه ها از آن استفاه و فاصله ها را کم کنند و در مقابل دشمن خارجی بایستند تا اگر نگرانی‌هایی وجود دارد، در پرتو نام امام حسین و محرم برطرف شود.

این استاد حوزه علمیه با تاکید بر لزوم توجه همگان به پیام ها و اهداف عاشورا، خاطرنشان کرد: در این مسیر سه گروه مسئولیت سنگین دارند؛ گروه نخست خطبا هستند که باید پایه‌های اعتقادی مردم را محکم کنند؛ اگر امروز مشاهده می‌کنیم سوء استفاده های کلان می شود، به دلیل پایه های اعتقادی ضعیف است.

آیت‌الله مکارم شیرازی، رانت خواری‌ها، کارهای خلاف و سوء استفاده‌ها را ناشی از تضعیف جنبه های اعتقادی و باورهای ایمانی دانسته و تاکید کرد: خطبا باید اصول اعتقادی جامعه و مردم را تقویت کنند، مردم را به وظایف شرعی شان آگاه و آن‌ها را در مقابل دشمنان اسلام بسیج کنند.

وی دسته دومی که در این مسیر مسئولیت دارند را مداحان دانست و خطاب به آنان یادآور شد: مداحان عزیز از اشعار خوب، دارای هدف و از سبک‌های معقول و متناسب استفاده کنند و مردم را به امام حسین و اهداف ایشان پیوند دهند.

دسته سوم، روسای هیات‌ها هستند، از اسراف و تبذیر بپرهیزند، چشم و هم چشمی نداشته باشند و اجازه ندهند هیات شان ابزار دست افراد سیاست باز شود.

این مرجع تقلید، راه‌اندازی رادیو محرم را ابتکاری خوب و ارزنده از سوی صدا و سیما دانست و از دست‌اندرکاران آن تقدیر کرد و گفت: فعالیت درست این رادیو می‌تواند هماهنگی خوبی در میان هیات‌ها و گروه‌ها ایجاد کند و یک دانشگاه باشد؛ امیدواریم رادیو محرم بتواند مسئولیت خود را در پیشگاه شهیدان کربلا انجام دهد.

حتما بخوانید:  خودروی نوستالژیک ایرانی‌ها در قلب آمستردام

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان توصیه‌هایی خطاب به عزاداران حسینی، قربانی کردن گوسفند جلوی هیات‌ها را به دلیل مسائل بهداشتی و شرعی نادرست خواند و تصریح کرد: اگر هیات‌ها می خواهند این کار را صورت دهند حتما مسائل بهداشتی و شرعی را رعایت کنند.

وی همچنین اظهار کرد: در برگزاری مجالس عزاداری باید رعایت حال همسایگان نیز صورت گیرد، صدای بلندگوها به گونه ای تنظیم شود که اگر خدای ناکرده همسایه ای دچار کسالت و بیماری است، اذیت نشود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *