خبر آمد، خبری در راه است؟ خبر آمد، خبری در راه است؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / خبر آمد، خبری در راه است؟

خبر آمد، خبری در راه است؟

برترین‌ها: حواس‌ها در ایران دنبال فایل صوتی منتشر شده از محمدجواد ظریف است ولی در بیرون از مرزهای کشور، همان جا که محمدجواد ظریف و معاونش عباس عراقچی حضور دارند، اتفاقات دیگری در حال وقوع است. دست کم خبرها، چنین حکایت دارد.

ظریف غروب دیروز را در اقلیم عراق گذرانده است. او درست صبح روزی وارد بغداد شد که شبش آن فایل صوتی کذایی منتشر شده بود. س فرش به عراق ناگهانی و بدون دستور کار مشخص بوده و از این رو این احتمال را تقویت کرده که لابد مسئله دیگری وجود دارد.

خبر آمد، خبری در راه است؟

یادمان نرفته که همین هفته پیش خبر آمده بود که ایران و عربستان بعد از حدود ۶ | سال جدال مستقیم بالاخره در بغداد با هم مذاکره کردند و ذهنمان رفت پیش اینکه نکند قرار است مذاکره در سطحی بالاتر پی گرفته شود. این گذاره وقتی تقویت شد که به سفر قبلی ظریف به دوحه | توجه کردیم، سفری که کمتر از یک روز طول کشید اما در طی این یک روز، ظریف یک پیام ویژه برای امیر قطر برد.

محتوایش؟ نامعلوم ولی همین قدر بگوییم که دیشب وزیر خارجه عربستان را به دوحه کشاند. بعد از آن قهر طولانی در میانه ماه رمضان. آیا فیصل بن فرحان به دوحه آمده تا در جریان پیامی قرار بگیرد یا پیامی را به عربستان ببرد؟ مشخص نیست. اینهارابگذارید کنار عجیب ترین خبری که در این چند وقت شنیدیم، اینکه سفر ظریف به عراق برای آن بوده که ملاقاتی کاملا غیر رسمی و محرمانه داشته باشد با ویلیام برنز، رئیس سازمان سیا در دولت آمریکا و البته معاون وزیر خارجه در دولت اوباما و یکی از طراحان برجام. مقامات کشورمان خبر را رد کردند ولی برخی روزنامه نگاران ارشد آمریکایی روی آن اصرار دارند هر چند که می گویند مقامی که به بغداد آمده و در خانه وزیر خارجه با نخست وزیر عراق با برنز دیدار کرده، شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است.

خبر آمد، خبری در راه است؟

در همین شرایط، عباس عراقچی، معاون ظریف هم در وین است و دیروز کمیسیون برجام را برگزار کرده و گفته در مسیر درستی قرار داریم. با وجود اینکه انتظار می رفت روس ها از دست ظریف هم شاکی باشند، با این حال ظاهرا جلسه سه جانبه روسیه و چین و ایران در وین هم موفقیت آمیز بوده و این بلوک در آنجا یک حرف دارد: لغو همه تحریمها. در چنین شرایطی، برخی خبرهای دیگر هم معنا پیدا | می کند. با اوج گیری تلاش های دیپلماتیک، باز هم خبری از حمله به یک کشتی عربستانی در دریای سرخ منتشر شده است.

حتما بخوانید:  تورم ۴۰۰درصدی باید در کتاب‌های درسی بیاید

آیا واقعا، ایران و عربستان در آستانه یک صلح هستند و تلاش های ظریف برای همین منظور است؟ آیا این حرف برخی اصولگرایان تندرو راست است که در وین، دستور کاری غیر از هسته ای هم وجود دارد و خبر دیدار با برنز در بغداد، در راستای همین ماجراست؟ و حتی آیا راست است که نزدیکی ایران و عربستان یا حل و فصل برخی مسایل دیپلماتیک آن قدر برای برخی در منطقه (مثل اسرائیلیها) | سنگین بوده که تلاش کردند با انتشار فایل صوتی ظریف، این تلاش را متوقف کنند؟ صبر کنید. دیگ داغ خاورمیانه داردمی جوشد و باید کمی دیگر منتظر بمانید.

خبر آمد، خبری در راه است؟

مهمترین اخبار مذاکرات برجامی وین را بخوانید: 

کارگروه رفع تحریم‌ها وارد نگارش می‌شود

عراقچی رئیس هیات مذاکره‌کننده ایران در وین با بیان اینکه در یک مسیر درست قرار داریم، اظهار کرد: در عین حال چالش‌ها و جزئیات سختی را در پیش‌رو داریم. دو کارگروه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها وارد نگارش می‌شوند و کارگروه سوم هنوز در مورد کلان بحث‌ها و چگونگی انجام بحث‌های مربوط به راستی‌آزمایی باید هنوز بحث و گفت‌وگو داشته باشد و ما بتوانیم در سطح کلان راه‌حل پیدا کنیم.

تجمع دوباره در برابر محل مذاکرات وین

همزمان با از سرگیری جلسه کمیسیون مشترک در وین، بار دیگر برخی در برابر گرند هتل تجمع کرده و به سر دادن شعار و توهین به مذاکره‌کنندگان ایرانی پرداختند. حاضران در این تجمع، ضمن درخواست برای توقف گفت‌وگوها، ادامه اعمال تحریم علیه مردم ایران و لغو تفاهمات خارجی ایران از جمله برجام و تفاهمنامه با چین را خواستار شدند.

مذاکرات سرعت می‌گیرد

دور اول جلسه کمیسیون مشترک برجام با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ در وین برگزار شد. در این جلسه حاضرین تصمیم به تسریع روند گفت‌وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه‌های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم‌ها و هسته‌ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد. همچنین تصمیم گرفته شد که گروه کارشناسی سوم با نام «گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی» با هدف گفت‌وگو در خصوص ترتیبات عملی مورد نیاز برای اجرایی شدن لغو تحریم‌ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل شود.

حتما بخوانید:  نسرین ستوده از قاضی پرونده خود شکایت کرد

خبر آمد، خبری در راه است؟

 در وین، ایده «برجام پلاس» کنار گذاشته شد

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش گفت که «طرف‌های برجام حل یکی از مهمترین موانع برای دستیابی به توافق را مدیریت کردند. آنها ایده «برجام پلاس» را کنار گذاشتند». طرح برجام پلاس نخستین بار توسط آمریکا مطرح شد و هدف آن محدود کردن برنامه موشکی ایران و انتقال موشک به گروه‌های نظیر حماس بوده که این طرح غیرواقعی و غیر مفید بوده است».

خبر آمد، خبری در راه است؟

آمریکا، اعراب را در جریان مذاکرات برجام قرار داد

«رابرت مالی»، نماینده آمریکا در امور ایران تصریح کرده اعضای شورای همکاری خلیج فارس را در جریان مذاکرات در خصوص برجام قرار داده است.

خبر آمد، خبری در راه است؟

ایران: تحریم‌های کاتسا هم باید لغو شود

عراقچی: تمام تحریم‌هایی که بعد از اجرایی شدن برجام وضع شده اند؛ چه آنها که در دوره اوباما و چه آنها که در دوره ترامپ وضع شده‌اند، باید لغو شوند. ایران بر لغو همه تحریم‌ها از جمله کاتسا تاکید دارد.

خبر آمد، خبری در راه است؟

چراغ سبز ریاض؛ بن‌سلمان به ایران پناه می آورد؟

گزینه‌های محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی، روزبه‌روز کمتر و سخت‌تر می‌شود. چراکه وی حمایتی از طرف دولت جدید آمریکا دریافت کرده تا بتواند به راحتی برتخت پادشاهی بنشیند. بن‌سلمان حتی نتوانسته از عادی‌سازی روابط با اسرائیل استفاده کرده و مذاکرات هسته‌ای ایران را که به سرعت درحال پیشرفت است متوقف کند؛ از این‌رو، بازگشایی خطوط تماس با تهران، یک گزینه منطقی و مطلوب برای سعودی‌ها در شرایط فعلی محسوب می‌شود.

خبر آمد، خبری در راه است؟

آمریکا و اسرائیل درباره مذاکرات وین گفتگو کردند

در دیدار جیک سالیوان و همتای صهیونیستی او در واشنگتن موضوع نشست وین، توافقنامه هسته‌ای ایران و تلاش امریکا برای بازگشت به برجام مورد بحث قرار گرفت.

خبر آمد، خبری در راه است؟

احتمال انجام تحرکاتی جهت تسهیل توافقات وین

به نظر می رسد یکی از محورهای مهم رایزنی آقای ظریف با مقامات عالی رتبه عراق از جمله نخست وزیر این کشور توافق در مورد تعیین مکانیزمی جهت پرداخت بدهی عراق به ایران بوده است و گویی قسمتی از این منابع برای خرید واکسن اختصاص داده شده است. به نظر می رسد در جریان این سفر در جهت تسهیل توافقات در وین یک سری تحرکاتی انجام شده است.

خبر آمد، خبری در راه است؟

آلمان: مذاکرات در وین به هیچ عنوان آسان نیست

«هایکو ماس»، وزیر امور خارجه آلمان گفت که مذاکرات در وین «به هیچ عنوان آسان نیستند» اما تا به حال سازنده بوده‌اند.

حتما بخوانید:  قطعی برق یا مافیا؟ مقصر گرانی سیمان کیست؟

روسیه: گسترش برجام غیرسازنده است

نماینده روسیه در سازمان های بین الملل با بیان اینکه “مذاکرات وین بدون گفت وگوی مستقیم میان تهران و واشنگتن نیز به موفقیت خواهد رسید” گفت ایده گسترش برجام به موضوع برنامه موشکی بالستیک ایران غیر واقع بینانه و غیرسازنده است.

خبر آمد، خبری در راه است؟

چین خواستار لغو تحریم‌های ایران شد

وانگ چون نماینده دائم چین در سازمان های بین المللی مستقر در وین با اشاره به آغاز دور جدید مذاکرات وین در مورد برجام، خواستار پیشدستی آمریکا در لغو تحریم های ایران شد.

خبر آمد، خبری در راه است؟

افشای فایل صوتی ظریف در جهت تخریب مذاکرات وین 

روحانی: شاید می شد هفته گذشته هم این نوار پخش شود درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است آن را پخش می کنند تا در درون کشور تفرقه ایجاد کنند. در حالی که ما با اتحاد می توانیم تحریم ها را برداریم و این هایی که این کار را می کنند ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند.

مذاکره‌کنندگان دنبال تسریع در روند اجلاس وین

یک منبع دیپلماتیک در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه از دستیابی به نتیجه ای ملموس تا پایان ماه مه به عبارتی تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران ابراز امیدواری کرده و گفته وزیر امور خارجه ایران از تصمیم مذاکره کنندگان بر شتاب روند مذاکرات و همچنین تسریع در فعالیت های گروه های کارشناسی خبر داده است.

خبر آمد، خبری در راه است؟

آمریکا و ایران؛ یک قهوه در وین

انریکه مورا، تحلیلگر سیاسی در یادداشتی با این مقدمه در روزنامه اسپانیایی “”politicaexterior”” می‌نویسد:

* این تماس، یکی از دو روند موازی‌ است که در وین در جریان است. یکی که رسمی‌تر است، هفت عضو توافق (شش عضو فوق الذکر به علاوه اتحادیه اروپا) را در کمیسیون مشترک گردهم می‌آورد.

* جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا هماهنگ‌کننده کمیسیون است. روند دیگر، گفت‌وگوی ایران و ایالات متحده است که در ادبیات دیپلماتیک به روش گفت‌وگوی نزدیک برگزار می‌شود، یعنی روشی که در آن دو طرف به دلیل محدودیت‌های سیاسی با یکدیگر دیدارهای رو در رو ندارند، اما در فضای فیزیکی یا نزدیک به هم هستند (در این مورد، آن‌ها در دو هتل در کارتنر رینگ وین هستند) و از طریق هماهنگ‌کننده که اینجا به عنوان تسهیل‌گر عمل می‌کند، با هم تعامل می‌کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *