دایی: در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کنم دایی: در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کنم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / دایی: در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کنم

دایی: در انتخابات از کسی حمایت نمی‌کنم

خبرورزشی: گفت وگو با برخی چهره‌ها نیازی به بهانه یا دلیل خاصی ندارد و اگر موفق شوید طرف را پیدا کنید دیگر تمام است و مصاحبه مسیر خودش را پیدا خواهد کرد. یکی از این چهره‌ها «علی دایی» است.

شهریار فوتبال ایران در یکی، دو سال اخیر از مربیگری فاصله گرفته و به رغم پیشنهاداتی که داشته تصمیم گرفته است این فاصله را حفظ کند.

روایت علی دایی از وصیت سیاسی پدرش

با توجه به تجربه ای که دارید، شرایط تیم ملی ایران در آستانه ادامه مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را چگونه ارزیابی می کنید؟

اگر بخواهم درباره تیم ملی ایران صحبت کنم باید ابتدا به نیروی انسانی تیم فعلی اشاره کنم. شما می توانید تک تک این بچه ها را از درون دروازه تا خط دفاع، هافبک و حمله مورد ارزیابی قرار دهید تا بدانید چه سرمایه عظیمی در اختیار داریم. حق این بچه ها صعود به جام جهانی است اما متأسفانه امروز صعود از گروه خودمان به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است.

ما ۴ بازی برابر بحرین، عراق، هنگ کنگ و کامبوج پیش رو داریم. به نظر شما سخت ترین مسابقه تیم ملی ایران کدام بازی ما در بحرین خواهد بود؟

نظر من را بخواهید می‌گویم بحرین! این تیم میزبان مسابقات است و در دیدار قبلی موفق به شکست ایران شده است. حالا هم می‌خواهد به هر قیمت ممکن در کشور خودش برابر تیم ما موفق شود و از این گروه صعود کند. باید خیلی مراقب بحرینی‌ها باشیم.

به تازگی کریم باقری همبازی قدیمی شما به عنوان دستیار موقت به کادرفنی دراگان اسکوچیچ اضافه شده است. در این زمان کوتاه باقی مانده تا شروع مجدد مسابقات گروه ایران، او می تواند کمک خاصی به تیم ملی کند؟

انشالله آقا کریم بتواند به تیم ملی کمک کند و بچه ها هم از تجارب فراوان او استفاده کنند. به هر حال او تجربه زیادی دارد که به کار تیم ملی می آید. همه باید دست به دست هم بدهند تا به امید خدا و تلاش همه بچه ها تیم ملی کشورمان، از گروه خود بالا رفته و در نهایت به جام جهانی صعود کند.

اگر می خواهیم به جام جهانی صعود کنیم باید بتوانیم گل بزنیم و دروازه حریفان را باز کنیم. در تاریخ فوتبال ایران زوج‌های گلزن زیادی در خط حمله ایران داشتیم که شاید گل سرسبد و خاطره انگیزترین آن شما و خداداد عزیزی بوده باشید. زوجی که نه تنها ما را به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه رساند بلکه گل‌های نوستالوژیک زیادی هم به ثمر رساند. در حال حاضر به نظر می‌رسد سردار آزمون و مهدی طارمی زوج اصلی خط حمله ما را تشکیل دهند. چه شباهتی میان این زوج با ترکیب شما و خداداد عزیزی در تیم ملی وجود دارد؟

حتما بخوانید:  فنونی‌زاده: پرسپولیس، یلخی می‌برد

راستش را بخواهید فرق می کند. سبک بازی خداداد عزیزی با مهدی طارمی و سردارآزمون فرق می کرد و شاید این دو بیشتر شبیه به من باشند. به نظر من این دو مهره‌های بی‌نظیر و تعیین کننده‌ای هستند اما خداداد عزیزی یک فوتبالیست با توانایی‌های منحصر به فرد و خاص بود.

شما اولین بازیکن ایرانی بودید که با پیراهن هرتابرلین در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ توانستید دروازه تیم سرشناس چلسی را باز کنید. وقتی مهدی طارمی در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا با یک ضربه قیچی برگردان دروازه چلسی را به زیبایی باز کرد چه حسی داشتید؟

به عنوان یک ایرانی به گل مهدی (طارمی) افتخار کردم. همان طور که همه مردم از دیدن این گل زیبا خوشحال شدند و لذت بردند من هم مسرور شدم.

اما شما یک فرقی با سایر مردم فوتبالدوست ایرانی در لحظه دیدن این گل داشتید. علی دایی به نوعی کاشف مهدی طارمی بود و خود شما او را برای اولین بار به پرسپولیس آوردید و بازی دادید. می‌خواستیم از حس استاد و شاگردی بگویید؟

به طور قطع و یقین خیلی خوشحال شدم که یکی از شاگردانم در قلب اروپا و مهمترین مسابقات این قاره چنین گل زیبا و مهمی زده است. این بزرگترین خوشحالی ممکن بود که بازیکنی دروازه چلسی را باز کرده است که به خاطرش کلی فحش خوردم! (می خندد)

زمانی شما، کریم باقری، خداداد عزیزی و مهدی مهدوی کیا در آلمان خوش درخشیدید و زمینه را برای حضور وحید هاشمیان و حتی رسول خطیبی در بوندس لیگا فراهم کردید. در حال حاضر شرایط خیلی سخت‌تر شده است. در لیگ برتر انگلیس ما علیرضا جهانبخش را داریم که اغلب نیمکت نشین است یا سردار آزمون که همیشه صحبت از علاقه تیم‌های بزرگ اروپایی به او می شود اما هنوز در روسیه مانده است. شما فکر می‌کنید روزی برسد که ما در اسپانیا یا تیم‌های معتبر آلمانی و ایتالیایی بازیکن داشته باشیم؟

گفتم که فوتبال ایران سرشار از استعداد است. جای جای ایران شما می توانید این استعدادها را ببینید. متأسفانه یکی از مشکلات بزرگ فوتبال ایران عدم توجه به موضوع استعدادیابی است.

به نکته خوبی اشاره کردید. خود شما در ۲۳ یا ۲۴ سالگی تازه مطرح شدید. مهدی طارمی هم همین طور! چه بسا اگر شما به عنوان سرمربی پرسپولیس مهدی طارمی را رد می کردید یا این بازیکن را از بوشهر به تهران نمی آوردید یک استعداد بزرگ، ناب و بی نظیر به راحتی از فوتبال ایران حذف یا حداقل به این جایگاه فعلی نمی‌رسید؟

حتما بخوانید:  علی پروین، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کرد

مهدی طارمی هم استعداد داشت و هم خودش خیلی زحمت کشید. من فقط یک وسیله بودم و او هم زحمات و سختی‌های زیادی کشید تا به این نقطه برسد. باید و حتما هم می‌دانم قدر جایگاه فعلی را می‌داند.

نمی شود با علی دایی گفت و گو کرد و حرفی از پرسپولیس نزد. هنوز هم بازی‌های پرسپولیس را دنبال می‌کنید؟

مگر می شود بازی‌های پرسپولیس یا سایر مسابقات حساس فوتبال را دنبال نکرد؟ مطمئنا تمام بازی‌های پرسپولیس را تماشا می کنم.

دربی اخیر را کجا تماشا کردید؟

در رستوران خودم تماشا کردم. بازی سنگین و دشواری بود که در نهایت با پیروزی پرسپولیس همراه شد.

چقدر از بُرد پرسپولیس برابر استقلال خوشحال شدید؟

کلی خوشحال شدم. به هرحال پرسپولیس تیم ماست و همان طور که استقلالی‌ها از پیروزی تیم خودشان خوشحال می‌شوند ما هم از بردهای تیم محبوب خود شاد می‌شویم. یک نکته را اما حتما باید بگویم که همیشه دعا می کنم پرسپولیس و استقلال در بهترین شرایط باشند. شما ببینید ۹۰ درصد مردم ایران طرفدار یکی از این دو تیم هستند و فرقی هم نمی‌کند آذری زبان باشید یا اصفهانی، مشهدی، شیرازی، تهرانی و… و بالاخره یکی از این دو تیم را دوست داریم.

بی تعارف شما امسال شانس اول قهرمانی را پرسپولیس می‌دانید یا اینکه سپاهان اصفهان می‌تواند به این عنوان برسد؟

با توجه به شرایط جدول و تعداد بازی‌های باقی مانده می توان گفت این دو تیم رقابت خواهند داشت. سپاهان اصفهان هم تیم خوبی است که رقیب سرسختی است اما من فکر می‌کنم امسال باز هم پرسپولیس به عنوان قهرمانی لیگ برتر خواهد رسید.

دربخشی از صحبت های خود به استقلال اشاره کردید. می خواستیم سئوالی درخصوص یک ستاره بوشهری دیگر بپرسیم. در بازی استقلال و الدحیل، مهدی قایدی در یک صحنه پس از یک استپ زیبا، توپ را از میان پاهای بازیکن تیم قطری عبور داد و در ادامه نیز برای بار دوم به اسماعیل محمد لایی زد و این بازیکن که سراسیمه به دنبال متوقف کردن قایدی بود روی زمین افتاد و از تعقیب مهاجم استقلال دست کشید. این دریبل خیلی معروف و به قول معروف جهانی شد. شما این صحنه را دیدید؟

حتما بخوانید:  صعود قاطع هلند و بلژیک به یک‌هشتم یورو ۲۰۲۰

بله، شکی وجود ندارد مهدی قایدی یکی از بهترین‌های فوتبال ماست. انشالله همین راهی که در پیش گرفته و نام خودش را بر سرزبان‌ها انداخته ادامه دهد و بهتر و بیشتر هم دیده شود. او جزو کسانی است که تیم ملی کشورمان خیلی بیشتر می‌تواند از توانایی‌ها و تکنیک بالایش استفاده کند.

خداداد عزیزی در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه حماسه آفرید و با گل خاطره انگیزی که به استرالیا در ملبورن زد پس از سال‌ها و برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب تیم ایران را به جام جهانی رساند. به نظر شما مهدی قایدی با این توانایی، تکنیک و قدرت دریبلینگ بالا می‌تواند در این دوره از رقابت های انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر همان نقش خداداد عزیزی را بازی کند؟

مهدی قایدی بازیکن مستعدی است. از توانایی‌های بالایی هم برخوردار است که در بازی‌های استقلال دیدیم اما هنوز خیلی جا دارد که بخواهد به خداداد عزیزی برسد. «خداداد» شدن در این فوتبال به این آسانی‌ها نیست. امیدوارم او با تلاش زیاد و گوش دادن به نصایح بزرگترها و مربیان به جایگاه بهتری برسد و در فوتبال ملی ایران هم یک ستاره شود.

علی کریمی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر علی دایی برای شرکت در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال نامزد می‌شد از او حمایت می‌کردم. صحبتی در این رابطه ندارید؟

من قبلا گفتم و باز هم می گویم در انتخابات فدراسیون فوتبال شرکت نکرده و نخواهم کرد. من البته علاقه ای هم ندارم ولی آنچه می دانم مربوط به شکل و نحوه انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال است. باید منطقی باشیم و بپذیریم کسانی برنده می شوند که لابی بهتری داشته باشند. به شخصه به دلایلی هرگز از هیچ کاندیدایی در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال حمایت نکرده یا دخالتی نمی کنم. به شخصه علاقه‌ای هم به شرکت در انتخابات فدراسیونی که اموالش به حراج گذاشته شده است، نداشته و ندارم و … صحبت زیاد است ولی فرصت کم!

علی آقا آخرین پرسش ما درباره انتخابات ریاست جمهوری است. بارها گفته اید علاقه‌ای به مسائل سیاسی ندارید یا از کاندیدای خاصی حمایت نمی‌کنید. هنوز هم سر حرف خودتان هستید؟

بله، مرحوم پدرم وصیت کرد به مسائل سیاسی فکر هم نکنم و قاطی سیاست نشوم. الان هم می گویم در انتخابات ریاست جمهوری ایران از هیچ کاندیدایی حمایت نکرده و نخواهم کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *