ذخیره ۳۰۰تن طلا و سکه در خانه مردم! ذخیره ۳۰۰تن طلا و سکه در خانه مردم! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ذخیره ۳۰۰تن طلا و سکه در خانه مردم!

ذخیره ۳۰۰تن طلا و سکه در خانه مردم!

خبرگزاری تسنیم: بازار سکه و طلا طی سالهای متمادی گذشته همواره مورد توجه بوده، به ویژه طی بیش از یک دهه گذشته، به دلیل برخی اتفاقات و نوساناتی که در قیمت‌ها و نرخ تورم رخ داده، بیش از گذشته به عنوان یک مامن مطمئن سرمایه گذاری علی الخصوص از سوی عموم مردم مطرح شده است، به گونه ای کشتی آرای نائب رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر معتقد است، در حال حاضر بیش از ۳۰۰ تن سکه و طلای مازاد به عنوان ذخیره در خانه های مردم ذخیره شده است.

ذخیره ۳۰۰تن طلا و سکه در خانه مردم!

اما طی یکی دو سال اخیر علیرغم رونقی که بازار سکه و حتی طلای خام دارد، بازار مصنوعات طلا دچار رکود شدید شده، البته رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر می گوید این رکود از سال ۸۹ که مالیات بر ارزش افزوده در این صنعت کلید خورد، آغاز شده است.

چقدر طلا و سکه در دست مردم است؟

کشتی‌آرای: صحت و سقم آن را تأیید نمی کنم ولی طبق یک برآورد صورت گرفته نزدیک ۳۰۰ تن طلا و سکه در منازل ذخیره شده است.

این برآورد از سوی بخش خاصی صورت گرفته؟

کشتی آرای: ۷۵ درصد طلای تولیدی باید به بازیافت برگردد؛ وقتی می گوییم در سال های قبل ۱۲۰ تن تولید مصنوعات داشتیم باید ۷۵ درصد آن به بازیافت برمی گشت که برنگشته! این روال در سالهای متمادی رخ داده البته این امار تایید شده نیست ولی نزدیک به یقین است. کمااینکه مسئولان کشور اعلام کرده اند که ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار ارز در خانه‌هاست که تبدیل این رقم به سکه نیز همان ۳۰۰ تن را نشان مید‌هد.

حتما بخوانید:  کدام‌یک از نمایندگان ردصلاحیت‌شده، تایید شدند؟

بانک مرکزی در یک مرحله ۶۰ تن طلا فروخت که هنوز هم برنگشته است! در سال های گذشته هم این اتفاق ها رخ داده است.

این عدد شامل سکه و طلای خام می شود؟

کشتی آرای: بله سکه و طلای خام و طلاهایی که از رده خارج شده اند، طلاهایی که هنوز استفاده می شوند به عنوان رایج محسوب می شود و حساب نمی آوریم. خیلی از سکه ها و طلاهای قدیمی هستند ک هنوز برنگشته اند؛ مثلاً موسسه اعتباری دانشگاه تهران در مقطعی قبل از انقلاب سکه یادبود ضرب کرد و مشابه این سکه های یادبود زیاد داریم که هیچ وقت به چرخه ذوب بازار نرسیده است و در منازل و کلکسیون ها و … است.

بخش خرید و فروش طلا و سکه از صنعت طلا کاملاً مجزاست و بخش بورس بازی و سفته بازی است که اشخاص برای حفظ سرمایه‌شان پول هایشان را از بانک خارج کرده و به خرید و فروش طلا و سکه روی آورده اند.این روال درست یا غلط فعلا وجود دارد و تا زمانی که ابزارهای لازم در کشور از جمله تثبیت نرخ ارز نداشته باشیم این وضعیت ادامه دارد.

* قیمت ها برای یک ساعت آینده هم قابل پیش بینی نیست

در این چند سال نرخ ارز چند درصد افزایش یافته و همین الان هم نرخ مشخصی برای ارز نداریم و در هر ساعت قیمت ها تغییر می کند، قیمت ها برای یک ساعت آینده هم قابل تحلیل و پیش بینی نیست؛ همین دیروز یک نفر مشورت کرد که طلا بخرم گفتم نه صبر کن ظاهراً رو به پایین است ولی بلافاصله با ادامه ریزش شاخص بورس، بازار طلا و ارز صعودی شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *