سردیس‌هایی شبیه به ۵ تن سینمای ایران! سردیس‌هایی شبیه به ۵ تن سینمای ایران! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / سردیس‌هایی شبیه به ۵ تن سینمای ایران!

سردیس‌هایی شبیه به ۵ تن سینمای ایران!

خبرگزاری فارس: سردیس ۵ اسطوره هنر ایران در حوزه تئاتر، سینما و تلویزیون در شهرک سینمایی غزالی (ایران) جانمایی شده است.

این روزها پس از ورود از در اصلی شهرک سینمایی بلافاصله با سردیس۵ هنرمند نام آشنا و اسطوره سرزمینمان روبرو می شویم و بازدیدکنندگان ابتدا برای ورود به دکورها باید از کنار مجسمه های این مفاخر عبور کنند.

این سردیس ها متعلق به مرحوم عزت الله انتظامی، مرحوم جمشید مشایخی، مرحوم داوود رشیدی، محمدعلی کشاورز و علی نصیریان است.

این هنرمندان که به پنج تن سینمای ایران نیز شهرت دارند و در آثار بسیاری حضور داشته اند، در مجموعه تلویزیونی «هزاردستان» برگ زرینی را رقم زدند که هنوز و پس از گذشت سالها مشابه آن در تلویزیون تکرار نشده است.

**عزت الله انتظامی: مرحوم انتظامی در هزاردستان نقش خان مظفر را ایفا کرده است. علی حاتمی درباره این نقش گفته: خود هزاردستان؛ آدمی ظاهر الصلاح که در پشت پردهٔ تمام اتفاقات سیاسی – اجتماعی روز نقش دارد و برگرفته از شخصیت عبدالحسین میرزا فرمانفرما است.

سردیس ۵ اسطوره هنر در شهرک سینمایی غزالی

**جمشید مشایخی: زنده یاد مشایخی در این سریال در نقش هم نقش رضا تفنگچی را ایفا می کند و هم نقش خوشنویس را که به گفتهٔ علی حاتمی تلفیقی از عمادالکتاب، میرزا رضا کلهر، کریم دواتگر و علی حاتمی است.

سردیس ۵ اسطوره هنر در شهرک سینمایی غزالی

**داوود رشیدی: نقش مفتش شش‌انگشتی را برعهده داشت که به عقیدهٔ حاتمی، مفتش، عصاره و ملغمه‌ای از آدمهایی نظیر آیرم، سرپاس مختاری، سرهنگ درگاهی، پاسبان عباس بختیاری (معروف به شش انگشتی) و پاسیار یحیی رادسر (ادیب‌السلطنه) است.

سردیس ۵ اسطوره هنر در شهرک سینمایی غزالی

**محمدعلی کشاورز: او در این سریال نقش شعبون استخونی یا شعبون بی مخ را که نمادی از اوباش و برگرفته از شخصیت شعبان جعفری بود به زیبایی ایفا کرد.

حتما بخوانید:  «مست عشق» در جشنواره فجر حضور ندارد

سردیس ۵ اسطوره هنر در شهرک سینمایی غزالی

**علی نصیریان: در نقش ابوالفتح صحاف نماد مشروطه خواهان وطن‌پرست که از رنج مردم عذاب می‌کشند را ایفا کرد.

سردیس ۵ اسطوره هنر در شهرک سینمایی غزالی

از نکات قابل توجه در این سریال صداپیشگی منوچهر اسماعیلی برای ۴ شخصیت (انتظامی، مشایخی، کشاورز و لایق) است. همچنین به جای علی نصیریان نیز ناصر طهماسب در هزاردستان صداپیشگی کرده است.

همچنین قرار است سردیس‌های هنرمندان دیگری همچون خسرو شکیبایی، منوچهر اسماعیلی، امین تارخ، عبدالله اسکندری چهره‌پرداز و مجید میرفخرایی طراح صحنه نیز پس از ساخت در این شهرک نصب شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *