عباسی: ظریف فکر می‌کند از دماغ فیل افتاده! عباسی: ظریف فکر می‌کند از دماغ فیل افتاده! | آوتاف
خانه / اخبار داغ / عباسی: ظریف فکر می‌کند از دماغ فیل افتاده!

عباسی: ظریف فکر می‌کند از دماغ فیل افتاده!

خبرگزاری مهر: فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مکتب فکری دولت سیزدهم با مکتب فکری دولت یازدهم و دوازدهم متفاوت است. ترکیب فعلی شورای عالی امنیت ملی با ترکیب این شورا در دولتِ روحانی متفاوت است.

نگاه خسارت بار «برجام» تکرار نخواهد شد

وی با بیان اینکه رئیس جمهور و مقامات سیاسی کشور نیز تغییر کرده‌اند، افزود: عقلایی که در زمان ریاست جمهوری روحانی به مدت هشت سال کنار گذاشته شده بودند و کشور از وجود آنها بی بهره شده بود مجدداً مورد استقبال و رجوع مردم و مسئولان قرار گرفته اند.

رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: با توجه به دیدگاه استکبارستیزی که در دولت سیزدهم وجود دارد، مطمئناً نگاه خسارت بار برجام که در واقع همه بندهای آن مجازات ایران بود، تکرار نخواهد شد.

برجام به دلیل لجاجت و پافشاری رئیس دولت تدبیر به کشور تحمیل شد

عباسی تصریح کرد: برجام به دلیل لجاجت و پافشاری رئیس دولت یازدهم و دوازدهم به کشور تحمیل شد، عقلای کشور برای اینکه به مردم ثابت شود که راه این گروه اشتباه بوده و در راستای استقلال و آزادی کشور نیست، در جهت استمرار آرامش در فضای سیاسی، به افراد لجباز اجازه دادند که برجام را اجرا کنند. برجام در کشور ما تصویب نشده است.

فریدون عباسی: ظریف فکر می‌کند از دماغ فیل افتاده

وی یادآور شد: دولت یازدهم و دوازدهم اقتصاد کشور را با لجبازی به برجام گره زده بود، از این رو به دولت اجازه داده شد با ۲۸ شرط، برجام را اجرایی کند. دولت تدبیر هیچ یک از شروط را اجرایی نکرد، تلاش داشت تا برجام را به الگویی برای اجرای سایر خواسته‌های استکبار جهانی تبدیل کند که در صورت اجرای نهایی آن، حضور ایران در منطقه پایان می‌یافت و ایران ناچار به کنار گذاشتن برنامه موشکی اش می‌شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکا و اروپا موفق به اجرای این پروژه نشدند، بنابراین تحریم‌ها را ادامه دادند و تعهدات خود را در قبال ایران اجرایی نکردند.

عباسی تصریح کرد: با توجه به انسجام مدیریتی که در سه قوه ایجاد شده است، انتظار داریم با حفظ منافع ملی و عقل جمعی، جمهوری اسلامی در ارتباطات خارجی و مناسبات بین المللی مشارکت داشته باشد و به عنوان یک قدرت نوظهور جهانی در معادلات بین المللی تأثیرگذار باشد.

حتما بخوانید:  توضیح پزشکی‌ قانونی درباره پرونده «مریم فرجی»

دولت تدبیر «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را دور زد

وی در پاسخ به این سوال که آیا توافق آژانس و سازمان انرژی اتمی، مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را دور زده است یا خیر؟ گفت: دولت قبل برای دور زدن و عدم اجرای این قانون تلاش‌های زیادی کرد. این مصوبه مجلس را مزخرف می‌دانستند و حتی یکی از مقامات، دقیقاً همین عبارت «مزخرف» را در مورد قانون مجلس به کار برده بود.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظریف جلسه‌ای که با حضور رئیس مجلس برای بررسی این قانون تشکیل شده بود، را ترک کرد و حرف‌های نادرستی زده بود. این افراد از دماغ فیل افتاده بودند و فکر می‌کردند چون می‌توانند زبان انگلیسی را با لهجه خیابان گردی آمریکایی حرف بزنند «علامه دهر» هستند.

عباسی تصریح کرد: مردم این افراد را شناختند و آنها در تاریخ زیر خروارها بدنامی دفن خواهند شد و تاریخ هیچ گاه از آنها به خوبی یاد نخواهد کرد.

وی اظهار داشت: دولت تدبیر آئین نامه اجرای این قانون را نمی‌نوشت و تلاش داشت قانون راهبردی لغو تحریم‌ها را اجرایی نکند، اما به دلیل اینکه مجازات برای عدم اجرای این قانون در نظر گرفته شده بود، دولت ناچار به اجرای بخشی از قانون شد. ۵۰، ۶۰ درصد این قانون اجرایی شد. کمیسیون اصل ۹۰ در حال بررسی میزان اجرای این قانون در دولت دوازدهم است که این گزارش رسماً قرائت خواهد شد.

رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه با توافق جدید ایران و آژانس نسبت به گذشته هیچ اتفاق جدیدی نمی‌افتد، گفت: آژانس یک تشکیلات بوروکرات است که تحت سلطه استکبار است. رئیس سازمان با نظر آمریکا انتخاب می‌شود، حقوق اعضای آژانس را آمریکا و برخی کشورهای غربی می‌دهند، از این رو مناسبات جهانی بعد از جنگ جهانی دوم به گونه‌ای چیده شده که آمریکا و کشورهای غربی بر سازمان‌های بین المللی حاکم هستند.

عباسی گفت: به چین و روسیه نیز به دلیل اینکه دارای سلاح هسته‌ای هستند، حق وتو در شورای امنیت داده شده است. یک پنجم جمعیت کره زمین مسلمانان هستند، کشورهایی که دارای نفت و گاز هستند، باید از حق وتو برخوردار باشند.

حتما بخوانید:  رامین رضاییان قرمزپوش شد؛ خبری در راه است؟

«گروسی» مأموریت داشت که با یک سیلی صورت برجام را سرخ نگه دارد

وی تصریح کرد: در اولین ملاقات رئیس سازمان انرژی اتمی با «گروسی» توافق جدیدی صورت نگرفته است. گروسی مأموریت داشت که با یک سیلی صورت برجام را سرخ نگه دارد. در این سفر گروسی فقط با رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار داشت. خواسته‌هایی را مطرح کرد که ایران زیر بار آنها نرفته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما ناچار به حفظ این مناسبات هستیم. سنگی که در دولتِ روحانی به چاه افتاده است را باید عقلا از چاه دربیاورند. با جنجال و بحث‌های رسانه‌ای نمی‌توان این کار را انجام داد. باید فکر و چاره اندیشی کرد.

استمرار در مسیر راستی آزمایی آژانس به معنای ادامه مسیر برجام نیست / اصلاح طلبان ذوق زده نشوند

عباسی با اشاره به جزئیات توافق اخیر بین ایران و آژانس، توضیح داد: دوربین‌های آژانس مطابق سنوات گذشته تصاویر را ضبط می‌کنند و مطابق مصوبه مجلس، آژانس نباید به دوربین‌ها و اطلاعات آن دسترسی داشته باشند، اما باید حافظه پر شده با یک حافظه جدید تعویض می‌شد و طبق توافق ایران و آژانس حافظه پر شده در حالت پلمب مشترک بین ایران و آژانس در ایران باقی می‌ماند.

وی بیان کرد: اگر در آینده نظرات و خواست ایران تأمین شد، حافظه‌های پلمب شده در اختیار آژانس قرار می‌گیرد تا در مستمر بودن راستی آزمایی آژانس خللی وارد نشود، این موضوع تائیدی بر مسیری که دولتِ روحانی رفت و منجر به توافق خسارت بار برجام شد نیست؛ اصلاح طلبان ذوق زده نشوند.

سازمان انرژی اتمی مراقب فیلم‌های مراکز هسته‌ای باشد

رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: فعالیت‌های هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس خواهد بود، مطابق با NPT نه مطابق با پروتکل الحاقی. البته سازمان انرژی اتمی باید مراقبت کند که این فیلم‌ها به دست صهیونیست‌ها نیافتد. باید این فیلم‌ها در جای مطمئن نگهداری شود که عوامل صهیونیست‌ها و استکبار از طریق نفوذ به آنها دست نیابند.

عباسی در خصوص عضویت ایران در سازمان شانگهای نیز، گفت: حوزه تفکری جمهوری اسلامی در دستگاه‌های اجرایی با روی کار آمدن دولت سیزدهم تغییر کرد. اعتقاد به نظریه مقاومت در کشور وجود داشت اما دستگاه اجرایی به این اعتقاد، توجه نداشت و در موضوعات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این راهبرد را مدنظر قرار نمی‌داد.

حتما بخوانید:  ادعای عجیب دیلی‌میل: رهبر کره‌شمالی بدل دارد!

وی اظهار داشت: روی کار آمدن رئیسی و دولت مردمی به دنیای شرق و سازمان شانگهای نشان داد حامیان نظریه مقاومت در کشور ما به قدرت رسیده اند و طرفداران نظریه غربگرا توسط مردم کنار گذاشته شده اند.

دولت‌های شرقی به دولت غربگرای روحانی اعتماد نداشتند / شانگهای حساب ویژه‌ای روی دولت سیزدهم باز کرده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، قوای مجریه، مقننه و قضائیه همسو شدند و تقابلی بین این سه قوه وجود ندارد به همین جهت، دنیای شرق حساب ویژه‌ای روی دولت جدید باز کرده است.

عباسی گفت: پیش از این سیاستمداران شرقی معتقد بودند ایران با یک چراغ سبز، غربی‌ها به سمت غرب غش می‌کنند، لذا برای ارتقا روابط با ایران احتیاط می‌کردند و تمایل چندانی نداشتند اما با روی کار آمدن دولت رئیسی این پیام به شرق ارسال شد که از این به بعد ارتباط با غرب و آمریکا بر اساس منافع ملی جمهوری اسلامی تنظیم خواهد شد، از این رو شرق روی ایران حساب باز کرد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر همه چیز را گروگان گرفته بود تا مذاکرات را ادامه دهد، تصریح کرد: ایران ۳۹ بند از ۴۱ بند FATF را اجرایی کرده بود، فقط در تعریف تروریسم دچار اختلاف نظر بودیم. غرب و آمریکا تروریسم را به گونه‌ای تعریف می‌کند که جبهه مقاومت جزو گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرد.

رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی گفت: FATF اعلام کرده بود، اگر هر کس در جهت اقتدار جمهوری اسلامی در هر رشته از جمله نفت، نظامی و غیرنظامی برای دور زدن تحریم‌ها قدم بردارد و از طرف FATF به عنوان مجرم معرفی شود باید از طرف دولت ایران تحت مراقبت و منع مسافرت قرار گیرد. مطمئناً ایران چنین چیزی را قبول نمی‌کند؛ تروریسم از نظر جمهوری اسلامی، آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها هستند.

عباسی تصریح کرد: شفافیت و مبارزه با تروریسم، مورد تاکید جمهوری اسلامی است اما دولت قبل صریحاً مواضع ایران را اعلام نمی‌کرد و درصدد قانع کردن مردم و مقامات برای هضم در جامعه بین الملل بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *