علی مطهری: باید با کنگره آمریکا لابی کنیم علی مطهری: باید با کنگره آمریکا لابی کنیم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / علی مطهری: باید با کنگره آمریکا لابی کنیم

علی مطهری: باید با کنگره آمریکا لابی کنیم

علی مطهری در روزنامه اعتماد نوشت: از آغاز نهضت اسلامی در سال ۴۲ تا امروز، تکیه‌گاه این نهضت مردم و ایمان اسلامی آنها و اعتمادشان به رهبران نهضت و سپس کارگزاران نظام جمهوری اسلامی بوده است. امام خمینی(ره) گذشته از اتکای روحی و معنوی به خدا، از نظر اجتماعی فقط به مردم متکی بود، نه نیروهای خارجی و نه حتی نیروهای نظامی داخلی؛ همچنان که به تعبیر شهید آیت‌الله مطهری روحانیت شیعه از نظر روحی به خدا متکی است و از نظر اجتماعی به مردم.

این اتکا به مردم همچنان باید محفوظ بماند و لازمه آن حفظ اعتماد مردم به کارگزاران حکومت است. بدون ‌شک بر اثر حوادث اخیر، این اعتماد دچار آسیب شده و باید بازسازی شود. لازم بود مسوولان نظام به خاطر تصمیم‌گیری بد و اجرای بدتر آن از مردم عذرخواهی می‌کردند، اما می‌دانیم که فرهنگ عذرخواهی و احترام به مردم در جمهوری اسلامی وجود ندارد. نکته مهم‌تر این است که گران شدن بنزین بیشتر یک بهانه برای اعتراضات بود، علت اصلی اعتراض‌ها وضع بد زندگی مردم از یک‌طرف و ناامیدی از بهبود این وضع از طرف دیگر بود.

وظیفه اصلی کارگزاران نظام ایجاد امید به آینده بهتر در مردم است. مردم تاکنون مقابل رذالت‌های امریکا و اروپا خوب مقاومت کرده‌اند، ولی می‌گویند چشم‌اندازی به ما نشان دهید که مثلا ۲ سال دیگر به شرایط اقتصادی بهتری می‌رسیم و در مسیر پیشرفت قرار می‌گیریم و عقب‌ماندگی‌های خود از کشورهای همسایه را که روزگاری عقب‌تر از ما بودند، جبران می‌کنیم.

مشکلات کشور ما صرفا راه‌حل اقتصادی ندارد، بلکه راه‌حل اقتصادی توام با راه‌حل سیاسی دارد. تکیه بر توان داخلی کشور منافاتی با بهبود روابط ما با عربستان و امارات و حتی امریکا ندارد. اگر نگران آرمان‌های انقلاب هستیم، باید بگویم که مثلا آرمان آزادی فلسطین با برقراری رابطه با عربستان و بهبود روابط با سایر کشورهای اسلامی و به‌طور کلی با اتحاد اسلامی بهتر تامین می‌شود تا وضع فعلی. چرا ما نباید با استفاده از توان خود و ایرانیان خارج از کشور لابی قوی با کنگره امریکا داشته باشیم و تلاش‌های اسراییل و عربستان را خنثی کنیم؟ ما نباید ریاضت‌های غیرضروری اقتصادی بر مردم تحمیل کنیم.

حتما بخوانید:  طرح دانشگاه بدون دخانیات اجرایی می‌شود

زمانی دشمن خاک ما را اشغال کرده است، در این صورت هر مقدار خسارت و تلفات برای آزادی سرزمین خود بدهیم جا دارد، ولی در شرایط فعلی وقتی راه‌هایی برای عبور از بحران فعلی وجود دارد، چرا استفاده نکنیم و ریاضت‌های اقتصادی غیرضروری بر مردم تحمیل کنیم؟ متاسفانه ما راهی را می‌رویم که نتیجه آن قربانی شدن انقلاب اسلامی به‌ خاطر ژست انقلابی‌گری است. انقلابی‌گری به معنی کارهای احساسی و خام نیست. اساس، اسلام است نه انقلاب. به تعبیر آیت‌الله مطهری ما باید انقلاب را اسلامی کنیم، نه اسلام را انقلابی.

بعضی حرف‌هایی که این روزها می‌شنویم و عده‌ای در آستانه انتخابات سخن از جبهه نیروهای انقلاب به میان می‌آورند و مردم را به انقلابی و غیرانقلابی تقسیم می‌کنند، مرا به یاد تعبیرهای گروه فرقان و مجاهدین خلق در جزوه‌های تبلیغاتی‌شان می‌اندازد که اساس را انقلابی‌گری و مبارزه را اصل می‌دانستند نه یک وسیله برای تحقق اسلام و شهید مطهری به‌شدت با آنها درآویخت و سرانجام نیز به شهادت رسید و آنها در برگه‌ای که در محل شهادت ایشان انداختند، نوشته بودند: «اعدام انقلابی مرتضی مطهری انجام شد».

امروز باید با چشم باز و با چراغ عقل و به دور از احساسات حرکت کنیم، ضمن اینکه به توان داخلی خود تکیه می‌کنیم باید راه‌های بهبود روابط با دنیا را باز کنیم. در جهان امروز هیچ کشوری حتی امریکا نمی‌تواند با دشمنی با بخش اعظم دنیا و دیوار کشیدن دور خود، خود را اداره کند. باید از این طریق امید برای مردم ایجاد کنیم، آنگاه اعتماد مردم به حکومت به درجه قبل بازمی‌گردد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *