ماجرای روزنامه‌ای که امروز بدون عکس منتشر شد ماجرای روزنامه‌ای که امروز بدون عکس منتشر شد | آوتاف
خانه / اخبار داغ / ماجرای روزنامه‌ای که امروز بدون عکس منتشر شد

ماجرای روزنامه‌ای که امروز بدون عکس منتشر شد

باشگاه روزنامه‌نگاران ایران: عکس‌های خبرنگاران خراسان از تخلیه فاجعه آمیز فاضلاب درکشف رود پس‌ از توقیف کارت حافظه دوربین توسط مسئولان آب و فاضلاب مشهد پاک شد.

روزنامه هم امروز در اعتراض به این کار، بدون عکس منتشر شده است.

ماجرای صفحه اول روزنامه‌ای که بدون عکس منتشر شد

اما ماجرا چه بود؟

ماجرا از آن جا آغاز شد که تصمیم گرفتیم ببینیم بعد از چندین بار وعده برای سامان دهی کشف رود و احداث تصفیه خانه، چه اتفاقی افتاده است، قدم به مسیر کشف رود گذاشتیم، البته قبل از این که حرکت کنیم، موضوع بازدید از تصفیه خانه سپتاژ را به اطلاع سلطان احمدی دبیر کارگروه سامان دهی کشف رود رساندیم و بعد از این تماس تلفنی راهی منطقه مد نظر شدیم.

در محل ورودی که تصفیه خانه سپتاژ در آن جا احداث می شود از نگهبان خبری نبود، تانکرهای حامل فاضلاب هم پشت سر هم در حال تردد بودند، به محلی رسیدیم که تانکرهای فاضلاب یکی یکی فاضلاب ها را در دل رودخانه رها می کردند، این فاضلاب ها به اراضی کشاورزی هدایت می شدند، جایی که انواع صیفی جات در آن جا کشت می شود. عکاسان در فضای متعفن مشغول تصویربرداری از این فاجعه زیست محیطی در چند کیلومتری مشهد بودند اما افرادی که خود را ماموران حراست اداره آب و فاضلاب مشهد معرفی کردند با بیان این که کار شما غیرقانونی است، اجازه ادامه کار را ندادند.

کجای دنیا به تصویر کشیدن یک معضل زیست محیطی غیر قانونی است؟ به هر حال ماموران حراست آب و فاضلاب مشهد با پلیس ۱۱۰ تماس گرفتند، بعد از دقایقی پلیس از راه رسید و با گرفتن مدارک راننده و خبرنگار روزنامه از آن ها خواست به پاسگاه رضویه بیایند.

یا دوربین ها را تحویل دهید یا شما را به مراجع قضایی معرفی می کنیم

بعد از حضور خبرنگار ما در پاسگاه یکی از افرادی که خود را از ماموران حراست آب و فاضلاب مشهد معرفی می کند، وارد پاسگاه می شود، او از سه عکاس می خواهد دوربین هایشان را تحویل او دهند و تهدید می کند اگر این کار را انجام ندهید از شما به مراجع قضایی شکایت می کنیم که از منطقه فوق امنیتی تصویر برداری کرده اید. عکاس ها دوربین خود را تحویل ندادند، مامور حراست با تلفن با فردی صحبت می کند و سرانجام خبرنگار و عکاسان را به اداره آب و فاضلاب مشهد می برد و عکس های گرفته شده از فاجعه کشف رود را پاک می کند.

حتما بخوانید:  زینب سلیمانی: بایدن با ترامپ هیچ فرقی ندارد

عکس های گرفته شده از بلایی که بر سر مردم و سلامتی شان وارد می شود، پاک شد اما این عکس ها در حافظه ۲۰ ساله ما مانده است. روزنامه خراسان همچنان پای کار است تا بالاخره کشف رود سامان یابد، در روزهای آینده گزارش مفصلی در این باره و اقداماتی که متولیان انجام داده و نداده اند، منتشر خواهیم کرد.

سعید برند، معاون سردبیر روزنامه خراسان در این باره نوشت:

کافی است یک بار سری به کشف رود بزنید تا از بوی تعفنی که به مشام تان می رسد، یک روز تمام سردرد باشید، کمتر خبرنگاری در مشهد هست که به این‌کشت‌خانه مرگ نرفته باشد. تعفنی که ماحصل ۲۰ سال بی کفایتی در مدیریت فاضلاب این شهر است. حالا ظاهرا در باور مسئولان آب و فاضلاب مشهد این معضل چندین ساله با بگیر و ببند خبرنگار حل و فصل می شود، آن هم خبرنگاری که بارها و بارها به این منطقه متعفن سر زده و گزارش نوشته است، خبرنگاری که رفتن به درون فاضلاب را به جان خریده تا صدایش به گوش مسئولان خفته شهر برسد. البته تلاش های او و سایر خبرنگاران خراسان نتیجه داد.

پس از چاپ گزارشی در آبان سال ۹۸ با عنوان کشت دو دهه مرگ در کشف رود، علیرضا رزم حسینی استاندار وقت خراسان که انصافا نگاه رسانه ای ویژه هم داشت، با دعوت از خبرنگار خراسان، ضمن تقدیر از او بابت تهیه گزارش، کارگروه نجات معضل زیست محیطی کشف رود را تشکیل داد، کمی بعد محمدرضا کلایی شهردار وقت مشهد به فرماندهی این کارگروه منصوب و اقداماتی در این راستا انجام شد.

حتما بخوانید:  استان‌هایی که دمای آن‌ها به زیر صفر می‌رسد

کلایی چند روز بعد از این اتفاق در مراسم افتتاح ایستگاه مترو، به جهت تقدیر از گزارش خبرنگار خراسان از کشف رود، در یک حرکت نمادین از او خواست که روبان مراسم افتتاحیه را قیچی کند. حالا چه اتفاقی افتاده است که همین خبرنگار به همراه عکاسان روزنامه خراسان که در حال انجام وظیفه بودند و برای اطلاع رسانی از آخرین وضعیت کشف رود در این محل حضور داشتند توسط ماموران حراست تصفیه خانه از انجام وظیفه بازداشته می شوند، ماموران کلانتری رضویه هم از راه می رسند، آنان را به پاسگاه منتقل می کنند و بعد از کلی تماس و چندین ساعت معطلی سرانجام، مسئولان آب و فاضلاب مشهد در اقدامی عجیب پس از پاک کردن عکس های گرفته شده از این فاجعه مرگ بار، اجازه می دهند خبرنگار و سه عکاس روزنامه به محل کارشان برگردند!

بدون شک اگر مسئولان آب و فاضلاب همان قدر که در گرفتن خبرنگار و پاک کردن عکس های عکاسان ممارست و دقت داشتند، در سامان دهی کشف رود به همراه سایر نهادهای متولی کمر همت را می بستند اکنون شاهد تخلیه روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تانکر انواع فاضلاب های صنعتی، پزشکی و خانگی در این رودخانه نبودیم، فاضلابی که در سایه نبود نظارت توسط موتور پمپ ها به مزارع مرگ می رسد و صیفی جاتی کشت می شود که سلامت مردم این شهر را تهدید می کند.

آقای استاندار نگذارید فضای نقد محدود شود

جناب آقای استاندار، روزنامه خراسان پیش از این در دولت های گذشته با هدف کمک به سامان دهی کشف رود گزارش های تصویری و مکتوب بسیار زیادی از این فاجعه زیست محیطی تهیه کرده است و همان طور که خواندید در مقاطعی تاثیر گذار نیز بوده است، اکنون چه اتفاقی افتاده است که با وجود هماهنگی قبلی، از تهیه گزارش خبرنگار و عکاسان روزنامه خراسان به بهانه امنیتی بودن منطقه! جلوگیری می شود، عکس ها رویت می شود و به رغم این که عکس خاصی وجود نداشته جز همان تخلیه فاضلاب که آینه و منعکس کننده کم کاری های برخی مسئولان است، از کارت حافظه دوربین خبرنگاران پاک می شود!

حتما بخوانید:  گریم جالب رامین راستاد برای نقش رفسنجانی

جناب آقای نظری روز گذشته تماس تلفنی ما با مدیران آبفا و نیروی انتظامی دست آخر منجر به آزادی خبرنگاران خراسان شد، اما متاسفانه مجبور شدیم برای اولین بار در طول ۱۷ سال انتشار اولین روزنامه استان، صفحه اول را بدون عکس منتشر کنیم، اما لطفا به این موضوع ورود کنید و نگذارید فضای انتقاد سازنده و اطلاع رسانی که وظیفه خبرنگار است مخدوش شود.

سابقه روزنامه خراسان و خبرنگارانش در بیان کاستی ها و مشکلات شهر و استان شفاف است، گزارش هایی که به گواه خود مسئولان بارها و بارها در رفع معضلات، جذب بودجه و آگاه سازی عمومی کمک شایانی کرده است، درباره همین کشف رود هر گاه قدم کوچک و بزرگی برداشته شده، خراسان اقدامات مثبت مسئولان را ضریب داده است و هر جا کاستی و کم کاری بوده، با نقد منصفانه و حرفه ای گوشزد کرده است.

آقای استاندار چه می شود که خبرنگاری در یک دوره به خاطر گزارش از کشف رود تقدیر می شود و در دوره ای دیگر به خاطر گزارش از همان معضل، توسط ماموران حراست و نیروی انتظامی دستگیر و به پاسگاه هدایت می شود. با شناختی که از شما داریم، می دانیم که توجه زیادی به حوزه رسانه و اطلاع رسانی دارید، این اتفاق که به هر جهت تمام شد، لطفا با نظارت بیشتر بر عملکرد دستگاه ها، نگذارید این نوع برخورد با عکاسان و خبرنگاران در شهر امام مهربانی ها باب شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *