محمود احمدی‌نژاد از مجمع اخراج می‌شود؟ محمود احمدی‌نژاد از مجمع اخراج می‌شود؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / محمود احمدی‌نژاد از مجمع اخراج می‌شود؟

محمود احمدی‌نژاد از مجمع اخراج می‌شود؟

ایلنا نوشت: فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: فکر می‌کنم روندی که ایشان (احمدی نژاد) در پیش گرفته قطعا از نظر رهبری دور نخواهند ماند و به‌نظرم می‌رسد که رهبری در اولین فرصت، عذر ایشان را از عضو در مجمع تشخیص مصلحت خواهد خواست.

علت عقب‌نشینی ظریف از کاندیداتوری

محمد عطریانفر:

(درخصوص رفتارهای عجیب محمود احمدی‌نژاد و اظهارات او پیرامون انتخابات علیرغم عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام): این یک سنت کاملا پسندیده‌ای است که از جانب رهبری نسبت به مسئولان ارشد نظام وجود دارد که پس از پایان دوران خدمت و ماموریت‌شان آن‌ها را دعوت می‌کنند به عنوان یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام تا از تجربیات و توفیقات و دستاوردهای گذشته‌شان بتوانند خدمت و مشورتی به کشور و دولت ارائه کنند.

 آقای احمدی‌نژاد هم متناسب با چنین روند کلی و سنت حسنه‌ای که رهبری در پیش می‌گیرند به عضویت مجمع تشخیص در آمدند. لکن این نمی‌تواند یک امر پایدار و دایمی باشد، طبیعی است که اگر هر کدام از اعضای مجمع تشخیص ساختارشکنی را در پیش بگیرد آن هم در حالی که خودشان باید در مقام تشخیص مصلحت مورد توجه باشند و ملاک و مبنای فعالیت برای نظام باشند؛ خودشان بخواهند نظام مستقر را مخدوش و تضعیف کنند و مهمترین رکن مردمسالاری کشور را که انتخابات است زیرسوال ببرند و به گونه‌ای رفتار کنند که دلالت بر خودپسندی و خودشیفتگی بیش از حد داشته باشد، طبیعی است که فاقد صلاحیت برای حضور در آن جایگاه خواهند بود.

من فکر می‌کنم روندی که ایشان در پیش گرفته قطعا از نظر رهبری دور نخواهند ماند و به‌نظرم می‌رسد که رهبری در اولین فرصت، عذر ایشان را از عضو در مجمع تشخیص مصلحت خواهد خواست.

حتما بخوانید:  بیانیه‌ی حمایتیِ ۲۰۰ هنرمند از نوشین جعفری

(در رابطه با تاثیر اظهارات احمدی‌نژاد بر انتخابات و اینکه می‌تواند در میان حامیان خود عامل کاهش مشارکت باشد): خاستگاه طبقاتی آقای احمدی‌نژاد در ابتدا جریان اصولگرایی بوده اما در گام بعد اصولگرایان معتدل و معقول و همینطور بخش های مذهبی اصولگرایی از ایشان فاصله گرفتند. همچنین بخش‌هایی از حامیان سال‌های دور ایشان که تعلق روحی و انسجام عملی به مبانی نظام سیاسی ایران دارند و به صورت اعتقادی با نظام دررابطه هستند از او فاصله گرفتند تا جایی که حتی می‌توان گفت امروز آقای احمدی‌نژاد موقعیت مطلوبی نزد بخش اقلیت تندروهای اصولگرا هم ندارد.

افراد بسیار اندکی پیرامون او هستند که آن‌ها هم به او اعتقادی ندارند و بیشتر از باب فضاسازی ها اطراف ایشان جمع می‌شوند با هدف اینکه شاید بتوانند در معادلات موجود یک بهره‌ای برای خودشان دست و پا کنند. ازاین جهت این نکته‌ای که تاکید می‌شود و برخی می‌گویند احمدی‌نژاد در کشور محبوبیت و مقبولیت به‌نظر من حرف اشتباهی است.

به هیچ عنوان ایشان موقعیت و وجاهتی در جامعه رای مردم، علی‌الخصوص در بین طبقات متوسط ندارد و در در طبقات محروم هم تجربه تلخ عدم توفیقش را مردم محروم چشیده‌اند. از این جهت فکر می‌کنم که ابتدا باید باور ما این باشد که ایشان چنین موقعیتی ندارد؛ لذا هرحرکتی که انجام می‌دهد هیچ رأِی را به سمت ایشان هدایت نمی‌کند. اساساً ایشان نباید به حساب بیاید و هیچ رفتاری از ایشان تاثیری در انتخابات پیش رو ندارد.

(در رابطه با عدم کاندیداتوری محمدجواد ظریف و فشارهای تندروها علیه او): موضع‌گیری‌های افراطی علیه آقای ظریف در عقب‌نشینی ایشان از ثبت‌نام در انتخابات موثر بود؛ کمااینکه در یادداشت اخیرشان هم در بند آخر به این اشاره کرد و نوشت: دلواپسانی که خیلی دغدغه داشتند، خیالشان راحت باشد که بنده از مسئولیتی که می‌خواستند برعهده‌ام بگذارند، فاصله گرفتم و به اصلاح‌طلبان جواب منفی دادم و وقتم را صرف منافع ملی می‌کنم».

حتما بخوانید:  هموطن، نوروز یادت نرود، دلِ نازک بهار نشکند

به باور من ریشه اساسی عقب‌نشینی آقای ظریف این بود که انسجام ملی در انتخابات مخدوش نشود و فضاسازی‌هایی علیه جامعه و جریان انتخابات به وجود نیاید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *