نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس | آوتاف
خانه / اخبار داغ / نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

عصر ایران: برای این که تجربه حضور در یک سفینه فضایی و سفر به فضا را داشته باشید، دیگر نیازی نیست تا هزینه های زیادی را پرداخت کنید و امروزه فقط با پوشیدن یک هدست واقعیت مجازی می توانید بلافاصله حضور در کرات و سیارات دیگر را تجربه کنید.

شرکت طراحی و معماری اکستند دیزاین (XTEND DESIGN) از طرحی مفهومی برای ساخت روی کره ماه رونمایی کرده است که به نام “پراگ جدید روی ماه” شناخته می شود. این پروژه به صورت مجازی در ویرچوپلکس (Virtuplex)، بزرگ‌ترین آزمایشگاه واقعیت مجازی در اروپا معرفی شد، از این رو، می توان آن را به نوعی نخستین پایگاه روی کره ماه در دنیای متاورس عنوان کرد.

ویرچوپلکس بزرگ‌ترین فضای واقعیت مجازی در دسترس تجاری جهان را ارائه می دهد. فناوری های پیشرفته و تخصص کارکنان این مرکز می تواند برای شبیه‌سازی فروشگاه ها، ادارات یا فضاهای دیگر پیش از آن که در واقعیت ساخته شوند، بکار گرفته شود.

بازدیدکنندگان از این طرح شرکت اکستند دیزاین می توانستند با استفاده از هدست های واقعیت مجازی و پوشیدن لباس های فضایی مجازی به کاوش در قسمت های مختلف پایگاه “پراگ جدید روی ماه” و پیاده‌روی در اطراف آن بپردازند، و حتی با استفاده از یک ماه‌نورد با طراحی ویژه به نام لونیاک (LUNIAQ) سطح کره ماه را هرچه بیشتر جستجو کنند. این خودرو مفهومی با الهام از خودرو الکتریکی اشکودا انیاک (Skoda ENYAQ) طراحی شده است.

پایگاه “پراگ جدید روی ماه” از ماژول های پیش ساخته چاپ سه بعدی شده و قابل باد شدن شکل می گیرد که با سامانه های نیروی خورشیدی و سکوهای پرتاب و زیرساخت های دیگر پشتیبانی می شود. ربات های بزرگ وظیفه چاپ سه بعدی ماژول ها را بر عهده خواهند داشت. گلخانه های این پایگاه نیز نه تنها غذای مورد نیاز افراد را فراهم می کنند، بلکه هوا و آب را نیز در یک سامانه پشتیبانی از حیات بازیافت می کنند.

حتما بخوانید:  خبر مرگ مهناز افشار تکذیب شد

لونیاک یک ماه‌نورد الکتریکی مفهومی است که می تواند حداکثر چهار فضانورد را در خود جای دهد و قابلیت کنترل از راه دور را نیز دارد. طراحی ظاهری این ماه‌نورد با الهام از خودروهای شاسی بلند اشکودا (شناخته شده‌ترین برند خودرو صادراتی جمهوری چک) صورت گرفته، در شرایطی که از نظر فنی بر پلتفرم وسیله نقلیه اکتشاف فضایی چند ماموریتی (MMSEV) ناسا استوار است.

قسمت جلو این ماه‌نورد با الهام از اشکودا انیاک طراحی شده اگرچه شیشه بزرگ جلو آن به جای شیشه های چند لایه که در خودروهای عادی استفاده می شود، از آلومینویم شفاف ساخته می شود. این پنل های آلومینیومی مقاومت بسیار بیشتری در برابر سنگ های آسمانی کوچک دارند و پوشش های پلی اتیلنی محافظت در برابر تشعشع را ارائه می دهند.

دریچه های موجود در دو طرف ماه‌نورد لونیاک به این وسیله نقلیه اجازه می دهد تا به ماژول های مختلف در پایگاه متصل شده و افراد بی نیاز از پوشیدن لباس ویژه و پیاده‌روی فضایی سوار این وسیله نقلیه شوند. در قسمت عقب لونیاک یک کابین ویژه با دو لباس فضایی قرار دارد که سرنشینان می توانند آنها را بپوشند. دری که در پشت این کابین قرار دارد به فضانوردان اجازه می دهد بدون ورود گرد و غبار کره ماه به کابین اصلی به صورت ایمن و با خیال راحت از ماه‌نورد خارج شوند.

سطح جزئیات در لونیاک جالب توجه است زیرا هنوز یک طرح مفهومی در یک تجربه کاملا مجازی است. در قسمت بالای این ‌ماه‌نورد پنل های خورشیدی قرار می گیرند که انرژی مورد نیاز برای حرکت آن را تامین می کنند. نیروی مازاد نیز در باتری های حالت جامد این وسیله نقلیه ذخیره می شود.

حتما بخوانید:  دو تصویر دیدنی در روزنامه‌های دیروز تهران

همچنین، دوربین های استریوسکوپی روی سقف این ماه‌نورد نصب می شوند که برای اسکن زمین و تصویربرداری سه بعدی کاربرد داشته و امکان کنترل لونیاک از راه دور یا حرکت خودران را برای آن فراهم می کند. افزون بر این، آنتن هایی برای برقراری ارتباط با پایگاه روی ماه، سیاره زمین، ایستگاه های مداری و سایر ماهواره ها در لونیاک بکار گرفته می شوند.

به لطف فناوری توئیل (Tweel) شرکت میشلن، چرخ های نرم بزرگ این ماه‌نورد سواری راحت روی سطح ناهموار کره ماه را ممکن می کنند.

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

نخستین پایگاه کره ماه در دنیای متاورس

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *