چراغ سبز ایران برای گفتگوی غیررسمی با آمریکا؟ چراغ سبز ایران برای گفتگوی غیررسمی با آمریکا؟ | آوتاف
خانه / اخبار داغ / چراغ سبز ایران برای گفتگوی غیررسمی با آمریکا؟

چراغ سبز ایران برای گفتگوی غیررسمی با آمریکا؟

انتخاب: خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک غربی گزارش داده که ایران در مورد شرکت در گفتگوهای غیررسمی با آمریکا و اروپا در خصوص توافق هسته‌ای (برجام) طی روزهای اخیر «علامت‌های دلگرم کننده ای» فرستاده است.

 به نقل از بی بی سی، این خبر در حالی منتشر می شود که بنا بر گزارش ها، متحدان اروپایی آمریکا از مطرح کردن پیش نویس یک قطعنامه انتقادی علیه ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی منصرف شده اند.

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی به رویترز گفت: «اوضاع در مسیر درست پیش می رود و ما هم علامت‌های مثبتی در این هفته و به خصوص در چند روز گذشته دریافت کرده ایم.»

چراغ سبز ایران برای گفتگوی غیررسمی با آمریکا؟

او افزود: «ما شاهد حرکاتی هستیم که در تعطیلات آخر هفته گذشته آن را نمی دیدیم.»

این مقام فرانسوی ناشناس گفت هدف این است که همه طرفین تا پیش از فرا رسیدن نوروز در ۲۰ مارس گفتگوها را شروع کنند. او گفت همه تلاش خود را به کار می گیریم که این نشست در ظرف روزها یا هفته‌های آینده انجام شود.

مقامات ایران هنوز به گزارش منتشر شده در خصوص «علامت مثبت» احتمالی جمهوری اسلامی برای از سرگیری گفتگوها با حضور آمریکا واکنشی نشان نداده اند، اما بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به خبر عقب نشینی سه کشور اروپایی از ارائه قطعنامه به شورای حکام آژانس گفت: «توسل به شیوه‌های فشار مانند قطعنامه هیچ نتیجه‌ای جز ویران کردن باقیمانده برجام نخواهد داشت.»

آمریکا اخیرا اعلام کرد که حاضر به شرکت در گفتگوهای هسته‌ای با ایران به میزبانی اتحادیه اروپاست. ایران که ابتدا خواهان رفع تحریم‌های ایالات متحده است، پیشنهاد دولت جو بایدن را رد کرد.

حتما بخوانید:  بسته حمایتی برای دختران کارمند مجرد

منبع دیپلماتیک فرانسوی به رویترز گفت این خبر که ایران تولید فلز اورانیوم را متوقف کرده یک تحول مثبت است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا به تازگی با ابراز نگرانی از تولید اورانیوم فلزی در ایران در بیانیه مشترکی اعلام کرده بودند که این ماده نه تنها “هیچ استفاده معتبر غیرنظامی ندارد” بلکه دارای “پیامدهای نظامی بالقوه” است.

سازمان انرژی اتمی ایران برنامه تولید اورانیوم فلزی را “دارای مصارف صلح آمیز” و از حقوق خود دانسته و پیشتر گفته بود در اوایل دهه ۱۳۸۰ خورشیدی میزان اندکی از این ماده را تولید کرده و آن را به اطلاع آژانس هم رسانده بود.

خبرگزاری‌های فرانسه و رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش دادند که آلمان، بریتانیا و فرانسه از پیگیری قطعنامه علیه ایران در آژانس منصرف شده‌اند.

استقبال آمریکا

آمریکا هم به شورای حکام آژانس گفته است که به ایران “فرصتی داده شده” و آمریکا واکنش ایران را زیر نظر دارد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که واشنگتن از تصمیم اروپایی ها در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین “خوشحال” است.

او گفت: “ما با علاقه منتظر ابراز تمایل ایران به تعامل به شکلی هستیم که به پیشرفتی ملموس و جدی ختم شود.”

او اضافه کرد: “ما خیلی روشن آنچه را که حاضریم برای شروع یک دیالوگ سازنده انجام دهیم تشریح کرده ایم. این پیشنهاد ماست که همچنان موجود است.”

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *