آقایان! ما مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم آقایان! ما مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم | آوتاف
خانه / اخبار داغ / آقایان! ما مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم

آقایان! ما مسئول بهشت و جهنم مردم نیستیم

روزنامه شرق: شهاب طباطبایی، فعال سیاسی در یادداشتی تحت عنوان « از طرح صیانت تا جنگ روسیه و اوکراین » پنجمین نمازجمعه شهر امید را روایت کرده است.

خطبه‌های نمازجمعه شهر آرزو‌ها این شکلی است!

حجت‌الاسلام منصف در خطبه‌های دوم نماز جمعه شهر امید با اشاره به حاشیه‌ها و مناقشات اخیر درباره طرح صیانت گفت چنانچه در خطبه اول از قول امام صادق (ع) بیان کردم حکومت منتسب به اهل بیت به حکم مدارا تکلیف دارد که در برخورد با مسائلی اگر حتی تشخیصش‌‌ با جامعه فرق داشت، مراعات کند تا دل و فکر جامعه آماده و همراه شود‌. چگونه است که در انقلاب ما بی‌حجاب و باحجاب با هم آمدند و نهضت را جلو بردند. آحاد جامعه هم به مرور با شرایط همراه شدند، حتی اگر عقیده و عادت دیگری داشتند.

چون اعتماد وجود داشت و نگاه به آینده بود. در همه شئون این اخلاق بود که جلو می‌رفت‌، نه قانون و چیز های دیگر. اینها را نسل ما به چشم دید. وقتی شما چهره برخی شهدای عزیزمان را در عکس‌هایی می‌بینید با چنان تیپ‌های جوانانه و لباس‌های مد روز، اینها با مدارا و اخلاق همراه و همگام شدند. کسی، کسی را صیانت نکرد. با تندی و عتاب و خطاب فاصله‌ها بیشتر می‌شود که کمتر نمی‌شود. مسئله اصلی رشد آگاهانه جامعه است. یادآوری کنم به خودم و برادران و خواهران صاحب منصب و مقامات محترم، ما و شما در قبال زندگی، معیشت، امنیت، آرامش مردم مسئولیم، مسئولِ زندگی و دخالت در زندگی آنها نیستیم.

مسئول بهشت و جهنم آنها نیستیم، کمااینکه خداوند متعال به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام فقط وظیفه تذکر داده. نهایت تلاش و جهادمان این باشد که در همین دنیا با رعایت حرمت انسانی و اشاعه اخلاق و احکام خدا برای بندگانش بهشت بسازیم. وظیفه پیامبر خدا فقط دعوت به حق و هدایت از طریق تذکر و راهنمایی و دعوت به خویشتن خویش بوده بدون هدایت اجباری. اگر جهاد و نبرد و شمشیری هم هست، برای دفاع از جامعه است و نه به سمت بخشی از جامعه، حتی آن بخشی که اشتباه رفته باشد. امیرالمؤمنین تا خوارج دست به اسلحه نبردند، دهانشان را نبست.

حتما بخوانید:  کشف فسیل‌های شگفت‌انگیز از «قلب مرده» استرالیا

اینها برای همه ما پیام دارد. امام جمعه شهر امید تصریح کرد: مبادا آقایان متولی و پیشنهاددهنده طرح صیانت شبیه آن تجربه‌ای را که در گذشته درباره ویدئو و ماهواره انجام شد، تکرار کنند. نگذارید این تصویر تقویت شود که مردم راه خود را می‌روند و ما راه خود را. کاری کنید که حالِ مردم خوب شود. مردم هم سؤال دارند از بنده می‌پرسند، فکر می‌کنند به‌عنوان یک امام جمعه خبر دارم، منِ امام جمعه هم نمی‌دانم چه بگویم. قانون تکلیف را مشخص کند، اگر کسی چه در فضای مجازی و چه در جامعه دروغ گفت و خلاف کرد طبق قانون محاکمه شود، آنچه اصالت دارد حقیقت است و کسی نمی‌تواند تا ابد واقعیت را و حقیقت را جور دیگری جلوه بدهد.

توصیه بنده به برادران و خواهرانِ نماینده این است که توانمندی و مدیریتمان را در بهبود وضعیت زندگی مردم نشان بدهیم. آنچه مطالبه مردم است را اولویت کارمان بگذاریم. هفته گذشته هم تأکید کردم مجلس انقلابی قرار بوده شفافیت را اجرا کند، متأسفانه در بخش بزرگی از جامعه این‌گونه مطرح شده که مجلس با صیانت به جای شفافیت دنبال محدودیت است. این ابهام در ذهن بسیاری از نیروهای انقلابی هم وجود دارد. توصیه بنده این است که حداقل مجلس انقلابی شفافیت را در طرح صیانت اجرا کند.

حجت‌الاسلام منصف در ادامه سخنان خود با اشاره به تحولات اخیر منطقه گفت بپذیریم جنگ، جنگ است، آنچه تابه‌حال تاریخ نشان داده، هیچ جنگی نه برای آغازکننده‌اش و نه برای ملت‌های درگیر منفعتی نداشته. مبادا در داخل عده‌ای مشغول دعوا بر سر جنگی بشوند که در آخر خودمان را مقابل خودمان قرار بدهد. درخصوص تأمین منافع ملی و حفظ استقلال و عزت کشور این خطاب حکیمانه امیرالمؤمنین علی (ع) را به دستگاه دیپلماسی یادآوری می‌کنم که «دوستی‌ات در حد شیدایی و دشمنی‌ات مایه هلاکت نباشد، دوستت را به اندازه دوست بدار و دشمنت را به اندازه دشمن بدار». مبادا که از این دایره فراتر برویم. البته که در هرج‌ومرج دنیای امروز در کنار انسجام داخلی، تقویت بنیه دفاعی و قدرت بازدارندگی بخشی از تضمینِ تأمینِ منفعت ملی خواهد بود.

حتما بخوانید:  تابش: ناکارآمدی‌ها خشم مردم را برانگیخته است

خطیب نماز جمعه شهر امید در بخش پایانی سخنان خود گفت در هفته گذشته شاهد موضع‌گیری و واکنش‌های برخی روحانیون محترم علیه اظهارنظر یک خانم درباره موضوع ازدواج بودیم. بنده خدمت روحانیونی که واکنش نشان دادند عرض می‌کنم این خانم بارها ضمن اصلاح سخن خویش عذرخواهی کرده‌اند و گفته‌اند منظورشان آن‌طور که برداشت شده نبوده است. اسلام دین رحمت و مداراست، با این مشی و سخن می‌خواهیم مروج دین خدا باشیم؟ این‌گونه پاسخ‌دادن و تندی‌کردن زیبنده عالم دینی نیست.

حتی اگر درباره نفی عقد ازدواج هم گفته باشند، شبهات را با استدلال و منطق جواب می‌دهند نه با مشت و تهدید. امر به معروف و نهی از منکر آدابی دارد، شرایطی دارد که پایبندی به آنها از اصل کار مهم‌‌تر است. دل مؤمنین از این حرف بیشتر به درد می‌آید یا واکنش‌های تند و بی‌منطق به یک اظهار نظر؟ خطبه‌ام را با دعوت خودم و شما به تقوای الهی و رعایت انصاف و خویشتن‌داری به پایان می‌برم. سلام و درود خدا بر مردم که تأمین راحتی، امنیت و آرامش آنان بر عهده ماست. خداوند مقامات ما را در مسائلی که برای مردم و در راه خیر مردم است، الهام ببخشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *