تازه‌ترین مورد حذف شده از سفره ایرانی‌ها تازه‌ترین مورد حذف شده از سفره ایرانی‌ها | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تازه‌ترین مورد حذف شده از سفره ایرانی‌ها

تازه‌ترین مورد حذف شده از سفره ایرانی‌ها

تجارت نیوز: قیمت ماهی طی ماه‌های اخیر آن‌چنان افزایش یافت که دیگر در سفره کمتر خانواده ایرانی مشاهده می‌شود.

 قیمت ماهی در ایران به دلیل قاچاق آن و افزایش نرخ خوراک این آبزی در سال ۱۴۰۰ افزایش چشمگیری پیدا کرد. البته گروهی از فعالان بازار بی‌توجهی به عرضه ماهی به بازار داخلی را دلیل اصلی گرانی ماهی تلقی می‌کنند.

قاچاق‌چیان با قاچاق آبزیان به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس دلار دریافت می‌کنند. همین موضوع قاچاق قابل توجه ماهی به کشورهای همسایه را جذاب کرد.

تازه‌ترین مورد حذف شده از سفره ایرانی‌ها

بررسی‌ها نشان می‌دهد هر کیلو ماهی سالمون نروژی ۷۵۰ هزار تومان قیمت دارد. قیمت هر کیلو ماهی سفید درسته ۳۲۵ هزار تومان است. قیمت ماهی قزل‌آلا پرورشی هم که سال گذشته ۳۰ هزار تومان بود حالا به ۷۰ هزار تومان رسید.

فخرالدین احمدی، مسئول آبزیان اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی با اشاره به افزایش قیمت ماهی گفت:

* علت گرانی ماهی دلالان هستند. این صنعت هم مانند دیگر صنایع دارای دلال است. نفوذ این افراد به بازار ادیگر جازه نمی‌دهد هر قشری بتواند ماهی بخرد.

* ماهی هم خوراک لاکچری شد و تنها برخی اقشار خاص جامعه می‌توانند گوشت آن را بخرند. با این گرانی‌ها هر کسی توان خرید این محصول پروتئینی را ندارد.

* علاوه بر دلالان افزایش قیمت دلار باعث بالارفتن نرخ خوراک آبزیان شد. بخش زیادی از خوراک آبزیان از برزیل وارد می‌شود و نوسان قیمت دلار در بالارفتن قیمت ماهی اثرگذار است.

* اکنون فصل به ثمر نشستن ماهی‌های پرورشی است. هر چند میان ماهی‌ها، قزل‌آلا ارزان‌ترین آبزی است، اما باز هم برای آن تقاضایی وجود ندارد. به همین جهت این نوع ماهی هم به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

حتما بخوانید:  شرمِ فوتبال؛ چشم هوادار پرسپولیس تخلیه شد

* براساس این گزارش، ماهی گران و در شهرهای ساحلی کمیاب شد. در کنار صادرات میگو به چین و عمان، ماهی‌های جنوب هم به دلیل ممنوعیت صادرات و نوسان قیمت دلار سر از بازارهای قاچاق درمی‌آورند.

* پیش‌تر مهرداد بازرگان، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان هرمزگان گفت: در شهر بندرعباس هم به دلیل قاچاق، ماهی کمیاب شده است. علاوه بر آن در این شهر به دلیل توریست‌پذیری بالا، تعداد رستوران‌های دریایی افزایش یافت. در این میان تقاضا داخل هم روند صعودی دارد و همین دو عامل گرانی ماهی را رقم زده‌اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *