تعداد قربانیان سالانه سرطان در ایران تعداد قربانیان سالانه سرطان در ایران | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تعداد قربانیان سالانه سرطان در ایران

تعداد قربانیان سالانه سرطان در ایران

خبرگزاری فارس: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: سالانه ۵۵ هزار نفر در ایران به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست می‌دهند.

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات وزارت بهداشت در نشست خبری با اشاره به نقش رسانه‌ها و اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از سرطان، گفت: حدود چهار سال است که برنامه کنترل سرطان در کشور راه‌اندازی شده است. در سال ۲۰۱۸ هجده میلیون مورد سرطان در دنیا داشته‌ایم که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۴۰ به ۳۰ میلیون نفر برسد.

تعداد قربانیان سالانه سرطان در ایران

وی گفت: در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۲۵ هزار مورد سرطان در کشور داشتیم که این رقم در سال ۲۰۲۵ به ۱۵۰ هزار مورد خواهد رسید.

به گفته ملک‌زاده طی ده سال آینده سالانه ۵ هزار مورد سرطان جدید اضافه خواهد شد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر ۲۵۰ هزار بیمار سرطانی در کشور داریم و هرسال ۵۵ هزار نفر به دلیل بیماری سرطان جان خود را از دست می‌دهند؛ این در حالی است که ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه ۱۲۰ هزار مورد جدید مبتلا به سرطان در کشور تشخیص داده می‌شوند اظهار داشت: نیمی از سرطان‌ها قابل تشخیص و پیشگیری هستند.

وی گفت: در سال ۹۴ در هر دو جنس زن و مرد شاهد ۳۸۰ هزار مرگ و میر بودیم که از این تعداد ۵۱ هزار نفر به دلیل ابتلا به سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

ملک‌زاده عنوان کرد: از ۱۲۲ هزار مرگ زودرس زیر ۷۰ سال در کشور ۳۴ هزار نفر به دلیل ابتلا به سرطان می‌میرند و همچنین آمار مرگ و میر خیلی زودرس ناشی از سرطان ۱۱ هزار مورد گزارش شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه ملی ثبت سرطان در کشور به طور دقیق و نظام‌مند راه‌اندازی شده است، گفت: ما می‌توانیم از این طریق تعداد مبتلایان را شناسایی کنیم به طوری که در سال ۲۰۱۶ برای ۱۰۰ درصد جمعیت ایران پایش و از لحاظ بیماری سرطان کنترل شده است ما می‌توانیم اعلام کنیم که یکی از نظام‌های ثبت سرطان قوی در جهان را در اختیار داریم.

حتما بخوانید:  صعود قاطع هلند و بلژیک به یک‌هشتم یورو ۲۰۲۰

وی عنوان کرد: تا دسامبر سال ۲۰۱۹ داده‌های مبتنی بر جمعیت در سال ۲۰۱۶ توسط مرکز ثبت سرطان از ۳۱ استان ایران به دبیرخانه ثبت ملی سرطان مبتنی بر جمعیت ارسال شده است. همچنین در سال ۲۰۱۶ میلادی معادل ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار نفر پایش شده‌اند به طوری که در آن سال ۱۲۵ هزار و ۴۲۵ مورد سرطان جدید در کشور ثبت شد که از این تعداد ۵۲ درصد مرد و ۴۷ درصد زن بوده‌اند.

ملک‌زاده تصریح کرد: شیوع سرطان در کشور ما به نسبت دنیا کمتر است و شایع‌ترین سرطان در زنان و مردان، سرطان سینه گزارش شده است و سرطان‌های پروستات، پوست، معده و کلون در رده‌های بعدی قرار دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: ۲۷ درصد سرطان‌ها در کشور ما را سرطان دستگاه گوارش به خود اختصاص می‌دهد. سرطان معده اولین سرطان شایع در مردان ایرانی است و ۱۱ درصد این بیماری را به خود اختصاص داده است.

وی ادامه داد: سرطان کولورکتال دومین سرطان شایع در بین سرطان‌های گوارشی و ۹ درصد سرطان‌های ایران را به خود اختصاص داده است.

ملک‌زاده افزود: با بررسی‌ها و برنامه‌های پیشگیری انجام شده شیوع سرطان در استان گلستان از ۱۰۰ نفر در جمعیت ۱۰۰ هزار نفری به عدد ۲۰ کاهش یافته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از سرطان روده بزرگ به عنوان سرطان چاقی نام برد و اظهار داشت: از جمله علل افزایش آمار تشخیص سرطان در ایران می‌توان به تغییر سبک زندگی، تشخیص بهتر بیماری‌ها و ثبت کامل‌تر اطلاعات بیماران اشاره کرد همچنین با کنترل عفونت‌ها و بیماری‌های واگیر می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری به عمل آورد.

وی مهمترین عوامل خطر سرطان مری و معده در ایران را استعمال سیگار، قلیان، ناس، تریاک، مصرف آب غیربهداشتی و آب غیرلوله‌کشی، بهداشت پایین دهان، چاقی و عدم تحرک بدنی، فقر اقتصادی، آلودگی هوا، نوشیدن چای داغ، عفونت، سوابق ژنتیکی، مصرف زیاد گوشت قرمز کبابی و غذاهای سرخ شده دانست.

حتما بخوانید:  استفتا درباره حرف زدن پشت سر نامزد‌های انتخابات

ملک‌زاده افزود: تریاک و مشتقات آن از مهمترین علل بروز سرطان در ایران و کشورهای آسیای میانه به شمار می‌رود و مصرف این ماده مخدر به هر شکلی چه از طریق استعمال، تزریق و خوردن شانس ابتلا به سرطان را افزایش می‌د‌هد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: مصرف تریاک باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان مری، معده، مثانه، پانکراس، حنجره و ریه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مصرف تنباکو سالانه جان بیش از ۷ میلیون نفر را در دنیا می‌گیرد، گفت: سالانه بیش از ۶۰۰ هزار نفر در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند و جان خود را از دست می‌دهند، سیگار عامل ۳۰ درصد همه مرگ‌های ناشی از سرطان به شمار می‌رود.

ملک‌زاده با بیان اینکه در جامعه شاهد شیوع افزایش وزن و چاقی هستیم، گفت: مصرف غذاهای چرب و کمبود فعالیت‌های فیزیکی عامل بروز این اتفاق است به طوری که بیش از ۶ نفر از هر ۱۰ مرد افزایش وزن دارند و این رقم در زنان نیز به ۵ نفر از هر ۱۰ زن می‌رسد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: ۳۰ تا ۵۰ درصد از همه موارد سرطان از طریق تغییر و یا اجتناب از عوامل خطر اصلی قابل پیشگیری هستند به طوری که با پیشگیری از مصرف دخانیات، داشتن رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی خوب، مصرف نکردن الکل و کنترل انتقال عفونت‌های جنسی و کاهش آلودگی هوا می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

وی تأکید کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی عامل اصلی مرگ و میر در بین بازماندگان سرطان در کشور ما به شمار می‌رود.

ملک‌زاده با بیان اینکه ۳۴ مرکز تحقیقات سرطان در کشور ما در حال فعالیت هستند عنوان کرد: خوشبختانه روند درمان و کنترل این بیماری در کشور ما از شرایط مناسبی برخوردار است همچنین محققان کشور ما توانسته‌اند بیش از ۱۰ هزار مقاله در خصوص انواع سرطان‌ها را منتشر کنند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: روند مقایسه انتشار مقالات سرطان نشان می‌دهد که کشور ما رتبه اول منطقه را به خود اختصاص داده است و همچنین ۱۰ دانشگاه برتر کشور دارای بیشترین مقالات انتشار شده در موضوع سرطان هستند.

حتما بخوانید:  سازمان بازرسی: بستر دلالی خودرو جمع شود

وی خاطرنشان کرد: چای داغ یکی از علل بروز سرطان به شمار می‌رود و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ تریاک نیز همانند سیگار به عنوان عامل خطر شناخته شود.

ملک‌زاده افزود: مؤسسه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) در حال حاضر از ۶۵ طرح پژوهشی در زمینه سرطان حمایت می‌کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با رعایت مسواک زدن مرتب و حفظ بهداشت دهان، مصرف میوه و سبزی‌های تازه، مصرف آب آشامیدنی سالم، مصرف گوشت سفید به خصوص ماهی‌ها و کنترل مصرف نمک می‌توان از بروز سرطان پیشگیری به عمل آورد.

وی با بیان اینکه واکسن HPV در کشور ما تولید شده است،‌گفت: امیدواریم این واکسن پس از طی کردن نتایج تحقیقاتی از سال آینده به واکسیناسیون کشوری افزوده شود. از سال ۱۳۷۰ نیز واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B در کشور ما آغاز شده است که همین موضوع نقش بسزایی در کنترل بیماری سرطان دارد.

ملک‌زاده با بیان اینکه شیردهی به نوزاد نقش بسزایی در کاهش بروز سرطان دارد،‌ گفت: به مصرف مکمل‌ها برای پیشگیری از ابتلا به سرطان نباید اعتماد کرد و همچنین مصرف سوسیس و کالباس و گوشت‌های فرآوری شده می‌توانند باعث بروز سرطان شوند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: آسپرین ۸۰ میلی‌گرم از جمله داروهای مؤثر در پیشگیری از سرطان به شمار می‌رود و برای افرادی که مشکلات گوارشی و معده ندارند می‌توانند با مصرف روزانه یک عدد از این دارو احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهند اما مصرف این دارو باید بین ۵ تا ۱۰ سال انجام شود.

وی در پایان تشخیص زودهنگام سرطان‌ها را عاملی مؤثر برای درمان این بیماری دانست و گفت: ایران در زمینه تشخیص زودهنگام دقیق سرطان‌ها با آزمایش‌های خون و ادرار، پژوهش‌های بسیار موفقی را انجام داده است که نتایج آن با همکاری آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان منتشر خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *