تهدید عراق به شکایت از ایران در دادگاه لاهه تهدید عراق به شکایت از ایران در دادگاه لاهه | آوتاف
خانه / اخبار داغ / تهدید عراق به شکایت از ایران در دادگاه لاهه

تهدید عراق به شکایت از ایران در دادگاه لاهه

عصرایران: وزارت منابع آب عراق اعلام کرد این کشور به خاطر سدسازی های گسترده در ایران و کاهش حق آبه عراق از سرچشمه های منابع مشترک آبی در ایران، به دادگاه لاهه شکایت خواهد برد.

به گزارش رسانه های عراقی، “عون دیاب”، مشاور فنی وزارت منابع آب عراق دیروز در مصاحبه با رسانه ها ضمن اعلام این مطلب گفت:” وزارت منابع آب عراق طی نامه ای رسمی به مقامات عالی در شورای وزیران، دفتر رئیس جمهوری، دفتر رئیس مجلس و وزارت امور خارجه عراق، خواستار شکایت از ایران به دیوان بین المللی دادگستری (دادگاه لاهه) به خاطر عدم تخصیص سهم حق آبه عراق از منابع مشترک آبی شده است.

تهدید عراق به شکایت از ایران در دادگاه لاهه

عراق به شدت به منابع آبی مشترک با کشورهای همسایه یعنی ایران و ترکیه وابسته است که طبق اعلام مقامات عراقی در اثر سدسازی های گسترده در ایران و ترکیه، ورود آب به عراق به شدت کاهش یافته و این کشور را دچار خشکسالی و کمبود منابع آبی کرده است.

“مهدی الحمدانی”، وزیر منابع آب عراق اعلام کرده که کشورش توافقنامه ای را با ترکیه امضا کرده که در قالب آن “سهمیه عادلانه برای عراق از سرچشمه های دو رود دجله و فرات” به رسمیت شناخته شده و این توافقنامه از اوایل ماه جاری میلادی (اکتبر ۲۰۲۱) به مورد اجرا درآمده است.

به گفته “عون دیاب” مشاور فنی وزارت منابع آب عراق، این کشور مایل است توافقنامه ای مشابه را با ایران نیز به امضا برساند، اما امضای این توافقنامه در تابستان امسال به دلایلی چون تشکیل دولت جدید در ایران و انتخابات عراق، انجام نشده است.

حتما بخوانید:  ترامپ: مکانیسم ماشه را فعال خواهیم کرد

این اولین بار نیست که دولت بغداد تهدید به شکایت از ایران به دادگاه لاهه می کند. در ماه ژوئیه گذشته نیز وزیر منابع آب عراق پس از توقف کامل جریان آب از ایران به استان دیالی عراق، تهدید مشابهی به شکایت از ایران به دادگاه لاهه را مطرح کرده بود.

دولت عراق در حالی از کاهش ورود آب از سرچشمه های ایران به این کشور شکایت دارد، که ایران در سال جاری، خود با شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر دست و پنجه نرم می کند و منابع آبی ایران به دلیل کاهش ۵۰ درصدی بارندگی در سال جاری آبی به شدت کاهش یافته است.

ایران، دولت بغداد را به داشتن انگیزه های سیاسی در مناقشه خود بر سر آب متهم کرده و می گوید در حالی که ایران بیش از ۱۵ سال است که در دوره خشکسالی است، وضعیت عراق به خاطر استفاده کشاورزان عراقی از جریان آب دو رود دجله و فرات بهتر است.

ایران همچنین می‌گوید دستگاه‌های عراقی مقصر کمبود آب در این کشور هستند چون طی ۶ دهه گذشته دولت‌های متوالی عراق در اجرای پروژه های توسعه زیرساخت ها و سدها به منظور استفاده بهینه از منابع آبی تعلل کرده اند و زیر ساخت های آبی عراق از دهه ۱۹۶۰ که جمعیت این کشور ۱۰ میلیون نفر بود دست نخورده باقی مانده در حالی که جمعیت کنونی عراق به حدود ۴۰ میلیون نفر رسیده و مصرف آب این کشور چند برابر رشد کرده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *