توجیه جدید مسئولان برای نخریدن واکسن توجیه جدید مسئولان برای نخریدن واکسن | آوتاف
خانه / اخبار داغ / توجیه جدید مسئولان برای نخریدن واکسن

توجیه جدید مسئولان برای نخریدن واکسن

خبرگزاری ایسنا: علیرضا زالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به جهش جدید ویروس کرونا در انگلستان، گفت: این جهش بخشی از نگرانی‌های محققان درخصوص جهش این ویروس را محقق کرد از این رو نسبت به خرید واکسن‌ها و همچنین تولید و بازتولید آنها در کشور ‌نیازمند تحلیل هستیم.

علیرضا زالی، رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اختتامیه بیست و یکمین جشنواره ابوریحان بیرونی که صبح امروز(سه شنبه، ۲ دی ماه) برگزار شد، با ابراز خرسندی از نامگذاری این جشنواره به نام یکی از ستارگان تابناک آسمان علم کشور، اظهار کرد: مهمترین ویژگی شخصیتی ابوریحان بیرونی روحیه واکاوی و تتبع وی بوده است از این رو بیرونی نمادی از یک محقق سخت کوش و جسور است.

وی با اشاره به شرایط پر تلاطم سیاسی دوران ابوریحان بیرونی، اظهار کرد: علی رغم اینکه وی مجبور بود در سفر تحقیقات انجام می‌داد و از وی ۱۳ هزار مستند مکتوب و ۱۴۵ کتاب چاپ شده است که یک رکورد به شمار می‌رود و این در حالی است که این اطلاعات در مطالعاتی که یکی از محققان آمریکایی درباره وی انجام داده بود، منتشر شده است.

زالی با ابراز نگرانی از عدم توجه مسوولان به تاراج رفتن میراث فرهنگی کشور توسط کشورهای همسایه یادآور شد: تار ایرانی از دست ما رفت، زعفران در شرف از دست رفتن است و شب یلدای هشت هزار ساله نیز به زودی از سوی کشور جمهوری آذربایجان مصادره خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و توسعه فناوری را از برنامه‌های جدی این دانشگاه دانست و یادآور شد: این دانشگاه با ثبت ۴۱۹۵ مقاله در سال جاری رشد ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته را تجربه کرده است و از نظر مقالات کیفی نیز نسبت به سال قبل رشد ۴۱.۵ درصدی داشتیم.

حتما بخوانید:  مرغ و لبنیات گران شد؛ میوه و حبوبات ارزان

به گفته وی از هر ۴ مقاله منتشر شده از سوی محققان این دانشگاه یک مقاله در Q۱ قرار می‌گیرد ضمن آنکه در شاخص ضریب تاثیر این دانشگاه ۳۸.۵ درصد رشد داشته است.

زالی به بیان وضعیت توسعه فناوری در این دانشگاه پرداخت و تاکید کرد: در این شاخص دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رتبه اول کشور قرار و ۲۵۰ امتیاز با دانشگاه بعدی فاصله دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تعداد فناوری‌های تولید شده در این دانشگاه را ۱۵۳ مورد عنوان کرد و گفت: در منطقه شرق تهران پارک علم و فناوری این دانشگاه را راه اندازی کردیم و ارائه تست سریع کووید-۱۹ که در کشور مورد استفاده قرار گرفت ماحصل همکاری محققان این پارک با ستاد اجرایی فرمان امام است.

به گفته وی در حال حاضر در این پارک ۱۰۵ شرکت دانش بنیان مستقر شده‌اند.

هشدارهایی که درباره واکسن کرونا باید جدی گرفته شود

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه شیوع این ویروس برای ما فرصت بوده است، اظهار کرد: در این مدت تعداد ۴۲۴ مقاله کاربردی در حوزه کرونا از سوی محققان این دانشگاه منتشر شده است ضمن آنکه از ۶ محقق ایرانی که بالاترین میزان تولیدات علمی درباره این ویروس را داشته‌اند، ۳ نفر آن مربوط به این دانشگاه است.

زالی در عین حال شیوع این ویروس را یکی از مسایل روز کشور دانست وادامه داد: از دو روز پیش خبر هولناک جهش جدید این ویروس در انگلستان منتشر شده و محققان و دانشمندان جهانی دچار نگرانی کرده است.

وی اضافه کرد: همواره نگرانی‌هایی درباره جهش و تغییرات RNA ویروس‌ها وجود داشته است که با این جهش بخشی از خواب نگران کننده محققان تعبیر شد.

حتما بخوانید:  لفظ انتقادآمیز «۲۰:۳۰»: ترقه بازی بود!

زالی ادامه داد: این جهش اثر پذیری واکسن‌ها که عمدتا متمرکز بر RNA است را مخدوش خواهد کرد از این رو مسوولان در خرید واکسن‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند و سیاستگذاری کنند.

وی یادآور شد: ما نیازمند تحلیل در زمینه تولید و باز تولید واکسن هستیم که با این جهش جدیدی که در این ویروس ایجاد شده است، رویکردی را در حوزه ملی و فراملی اتخاذ کنیم.

وی با اشاره به حفظ جایگاه دوم پژوهشی کشور از سوی این دانشگاه، گفت: ما با یک رشد تصاعدی مسیر خود را با فاصله زیاد نسبت به سایر دانشگاه‎ها طی می‌کنیم و بخش مهمی از تحقق این هدف نیازمند فعال سازی مراکز پژوهشی است.

وی با تاکید بر جذب محققان برجسته کشور در این دانشگاه افزود: هیات رییسه دانشگاه هیچ محدودیتی برای جذب نخبگان و پژوهشگران جوان از سایر دانشگاه‌ها و تهران ندارد و اخیرا نیز محقق برجسته‌ای را در ظرف ۷۲ ساعت جذب کرده و حکم ریاست مرکز وی نیز صادر شد.

زالی با اشاره به اقدامات فرا دانشگاهی این دانشگاه با بیان اینکه با دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و خواجه نصیرالدین ارتباط تنگاتنگ داریم، از راه اندازی اولین کنسرسیوم میان دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور ایجاد آزمایشگاه تحقیقاتی ویروس شناسی در بالاترین استانداردها خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اجرای پروژه‌های مشترک این دانشگاه با دانشگاه‌های بلژیک، ایتالیا، فرانسه و اتریش، یادآور شد: تلاش ما بر این است که این شتاب علمی ایجاد شده در کشور کند نشود ولی زخم کهنه کمبود اعتبارات نیز سرباز کرده و بودجه‌های پژوهشی ۱۴۰۰ نیز بارقه امیدی در این زمینه ایجاد نخواهد کرد.

حتما بخوانید:  کل‌کل عجیب و وقیحانه کارمند متخلف با اژه‌ای!

پیشنهاد برگزاری نمایشگاه کرونا در بهمن

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم پیشنهاد برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای فناورانه حوزه‌های درمان، پیشگیری، خدمات، تجهیزات و سایر موضوعات مرتبط با کرونا را مطرح کرد و گفت: پیشنهاد می‌شود که در بهمن ماه در دهه فجر با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم این نمایشگاه برگزار شود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *