جلایی‌پور: شادی فوتبال مال مردم است نه سیاسیون جلایی‌پور: شادی فوتبال مال مردم است نه سیاسیون | آوتاف
خانه / اخبار داغ / جلایی‌پور: شادی فوتبال مال مردم است نه سیاسیون

جلایی‌پور: شادی فوتبال مال مردم است نه سیاسیون

حمیدرضا جلایی‌پور، در گفت‌وگو با «فرهیختگان» گفت: «به نظر من شادی مردم بعد از برد تیم ملی دو علت دارد؛ علت اول این است که تیم ملی ایران ۹۶ دقیقه جنگنده و محکم در عرصه بین‌المللی ظاهر شد و به تیم حریف اشتباه را تحمیل کرد. در میان ناباوری همگان بازی مساوی با برد ایران تمام شد؛ ایران صدرنشین در گروه خود شد و این خوشحالی همه را رقم زد.»

این استاد جامعه‌شناسی همچنین افزود: «این شادی یک علت جامعه‌شناختی هم دارد. مدتی است که فشارهای زیادی به ایران تحمیل شده است. یکی از دلایل این فشارها ائتلاف شیطانی ترامپ، نتانیاهو و بن‌سلمان علیه ایران است. ائتلافی که پول زیادی هم مصرف کرده است و از طریق رسانه‌های پرقدرت ماهواره‌ای هزینه‌های بسیاری می‌کنند. هدف از این فشارها این است که جامعه ایران را ناامید کنند. در این فضای ناامیدسازی و در فضایی که فقط مشکلات برجسته شده است، این پیروزی مورد نیاز جامعه بود که به وسیله این ابراز شادی عرق و تعصب ملی خود را به دنیا نشان دهد.»

وی با اشاره به شادی سراسری مردم در شهرهای مختلف، خاطر نشان کرد: «حتی در شهرهای کوچک مرزی مانند جلفا، هم مردم با پرچم ایران به خیابان‌ها آمدند و خط بطلانی بر همه نظرات سوء‌پان‌ها کشیدند.»

عضو شورای مرکزی حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت تاکید کرد: «در چنین بستری که کشور تحت فشارهای مختلفی است،‌ این شادی خیلی به چشم می‌آید و واقعا هم ارزش دارد که به چشم بیاید. این شادی نتیجه کار یک ملت است و به دولت یا یک یا چند حزب سیاسی ربطی ندارد. تنها یک ملت می‌تواند چنین همایش جمعی شادی را نشان دهد.»

حتما بخوانید:  مجلس یازدهم خروج از برجام را کلید زد

دکتر جلایی‌‌پور همچنین یادآور شد: «اگرچه مردم از پیروزی تیم ملی خودمان بسیار خوشحال شده‌اند ولی به دلیل اقداماتی که عربستان علیه ایران انجام می‌دهد و خریدهای نظامی‌ گسترده‌ای که علیه کشورمان انجام داده است باعث شده که شکست سنگین عربستان نیز بر این شادی بیفزاید. جامعه نیاز به خوشحالی داشت و این شادی را تیم ملی ایران ساخت. البته تیم والیبال ما هم بسیار خوب بازی کرده و قهرمان جهان را سه ست شکست داده است.»

عضو گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه اینگونه شادی‌ها از نمادهای حرکت ملی محسوب می‌شود، افزود: «همان‌گونه که هشت سال دفاع از کشور، نماد ملی بود، در دفاع مقدس شاهد بودیم که فردی از زاهدان به کرمانشاه می‌رفت و در جبهه می‌جنگید، فردی که ارمنی بود از تهران می‌رفت و در جبهه مبارزه می‌کرد. یا مثلا زلزله باختران نماد ملی حرکت ایرانیان بود که راه‌ها به خاطر کمک‌های مردمی بسته شد. این شادی هم نماد و حرکت ملی بود که اتفاق افتاد.»

وی این شادی را باعث پیوند میان ملت خواند و تصریح کرد: «بهره‌برداری از این شادی و نماد ملی این است که پیوند میان ملت تقویت شود. در هیچ جای دنیا چنین نیست که مردم تا این اندازه به راحتی باهم وفاق داشته باشند. تا آنجا که مثلا مردم در تبریز با موسیقی عربی یا کردی شادی می‌کردند و نشان می‌داد تا چه اندازه نگاه ملی فارغ از نگاه قومیتی وجود دارد.»

حمیدرضا جلایی‌پور در نهایت تاکید کرد: «اینکه تا چه حد این شادی و امید در بین مردم ماندگار باشد به تدبیر کشورداری بازمی‌گردد. امیدواریم با توجه به مشکلاتی که جامعه ایران دارد، حکمرانان زودتر تصمیمات پخته بگیرند.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

درباره ی مدیر سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *